Citim "Pana la Ierusalim si inapoi"-S.Bellow

Citim "Pana la Ierusalim si inapoi"-S.Bellow | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

In urma votului la tema "memorii, jurnale, biografii, autobiografii", cartea lui Saul Bellow a iesit castigatoare, asa ca de azi citim si comentam www.polirom.ro/catalog/carte/pana-la-ierusalim-si-inapoi-2908/" target="_blank">Pana la Ierusalim si inapoi.
Lectura placuta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Buna dimineata,

merci de intrebare Teodora, ma simt bine, parca am usoare simptome de raceala, foarte difuze, dar poate mi se pare, ca atata s-a vorbit de vaccinul asta. Dar sunt o.k, la munca acum, si abia astept sa ma apuc de Bellow. Stau cu spaima ca poate nu gasesc cartea, ma duc astazi la Carturesti s-o caut. Abia astept s-o citesc, parca demult n-am mai simtit nerabdarea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Si eu imi fac vaccinul azi. Sper sa fie bine. Deci, ne punem pe citit. Spor in toate si.. la citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Tot eu sunt. N-am gasit pe nicaieri cartea, pe la Carturesti nimic, la Diverta (am fost la doua, inclusiv cel mare de la fostul magazin Eva) iarasi nimic, pe vreo cateva site-uri apare stoc epuizat, mai caut sa mi-o comand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am gasit-o la biblioteca ...vad ca autorul este canadian, I mean evreu canadian.
Am pus si eu cerere, astept sa-mi vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

A inceput-o cineva ? Eu am luat-o azi de la biblio .. o incep dupa amiaza in tren.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Am gasit-o la biblioteca ...vad ca autorul este canadian, I mean evreu canadian.


Si, cum mai povesteam odata, a fost casatorit si cu o romanca: Alexandra Ionescu Tulcea, fiica doctorului Bagdazar. Ma astept sa se faca referiri la ea in "Pina la Jerusalim si inapoi", fiindca memoriile respective par a fi din perioada in care cei doi erau casatoriti. Oricum Bellow are doua carti "inspirate" de Alexandra Bellow: Ravlestein si Iarna Decanului (asta e dedicata Bucurestiului ceausist :))

Astept si eu cartea la biblioteca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Eu am inceput-o aseara, din pacate nu am citi prea mult...Alexandra apare si ea in carte, de fapt fac calatoria impreuna...la mine merge un pic greu ca in engleza si sunt ceva cuvinte/religie/personalitati care mai trebuie sa le googlesc, dar pare interesanta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu am cumparat-o duminica, inainte de inchiderea urnelor. Am citit vreo 30 de pagini. Alexandra apare in paginile pe care le-am citit eu doar ca modalitate de a scoate in evidenta figura tanarului hasid din avion. Dar nu pot spune ca-mi pare rau:). Scena din avion e foarte misto.

iarina, incearca la libraria Eminescu sau comand-o direct de la Polirom.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Si eu am citit 30 de pagini si am savurat scena din avion. Insa mi-a incoltit in cap ideea ca iar nu am "cazut" pe tema, ca e o carte care, sub pretextul calatoriei lui Bellow la Ierusalim, trateaza contextul geo-politic al Israelului de la mijlocul anilor '70. E inca actual, insa numele acelea de politicieni de care nu am mai auzit si pe care le uit de cum intorc pagina nu sunt de natura sa ma faca sa citesc cu sufletul la gura. Ei, sa vedem cum va fi mai incolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.

Si eu am citit 30 de pagini si am savurat scena din avion. Insa mi-a incoltit in cap ideea ca iar nu am "cazut" pe tema, ca e o carte care, sub pretextul calatoriei lui Bellow la Ierusalim, trateaza contextul geo-politic al Israelului de la mijlocul anilor '70. E inca actual, insa numele acelea de politicieni de care nu am mai auzit si pe care le uit de cum intorc pagina nu sunt de natura sa ma faca sa citesc cu sufletul la gura. Ei, sa vedem cum va fi mai incolo!


Vroiam sa citesc cartea de mult timp, mai aveti un scaun liber si pentru mine? Daca e un cerc inchis, spuneti-mi doar un cuvant, e OK.

Eu am inceput-o azi, dar stiam linia generala si pozitia lui Bellow din alte surse. Sunt curios sa compar. (Bellow a fost acuzat ca prezinta o imagine idealizata a Israelului, menita diasporei evreiesti).

In ce priveste contrastul dintre hasidim si Alexandra, exista o subtilitate: cea mai mare comunitate hasidica din New York (include malul opus din New Jersey) sunt cei numiti Satmar. Ei provin, da, din Satu Mare; fondatorul comunitatii a fost rabinul Yoel Teitelbaum, rabin inca din Satu Mare (1887-1979). Bellow stia despre aspectul "national" al contrastului, dincolo de cel cultural ...

Mergi la inceput