Gravidute si mamicute prin FIV (56)

Gravidute si mamicute prin FIV (56) | Autor: miruna79

Link direct la acest mesaj





Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici!
In special Gravidutei noastre IANA MARI care va fi prima noastra mamica pe 2010



Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap.5;cap.6;cap.7;cap.8;cap.9; cap.10;cap.11;cap.12;cap.13;cap.14;cap.15;cap.16;cap.17;cap.18;cap.19;cap.20;cap.21;cap.22;cap.23; cap.24;cap.25;cap.26;cap.27;cap.28;cap.29;cap.30;cap.31;cap.32;cap.33;cap.34;cap.35;cap.36;cap.37; cap.38;cap.39;cap.40;cap.41;cap.42;cap.43;cap.44;cap.45;cap.46;cap.47;cap.48;cap.49;cap.50;cap.51;cap.52; cap.53;cap.54,cap.55




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




Goldi
FIV 2 Budapesta dr Kovacs


Dana-bebe
FIV 1 la BIOGENESIS cu dr.DIAKOUMAKOS DPN 6.092010


pyspisi
FIV 1 la BIOGENESIS cu dr.DIAKOUMAKOS DPN 8 august 2010.


Dragaica
Fiv1,infertilitate masculina,Fiv+Icsi la Centrul de cercetare McGill,Montreal-Quebec. Doctor.Ezgy Demirtas,ET cu 2 blasto z5, 5 Decembrie 2009,DPN 1 August 2010.


Isa78
ET: 10 septembrie 2009, DPN: .......,FIV 1, Debrecen cu dr Bodnar.


taty ana
ET: 06 septembrie 2009, DPN: dr Diakoumakos clinica Biogenesis, FIV1


sheritra
Fiv2 DPN 29.06.2010, prof Bogdan Marinescu , plus o fetita Alesia nascuta 30.10.2007



carmelly
ET: 23 august 2009, DPN: 22 aprilie 2010 FIV 2


CastelanaC
ET: 15 iulie 2009, DPN: 08 aprilie 2010, FIV 1



Candy1902
ET: 04 iulie 2009, DPN: 26 martie 2010, FIV 3 Szged, dr Zadori ; FIV 1 la Timisoara, reusit, sarcina pierduta la 6 luni jumatate, FIV 2 la Debrecen, nereusit



ioana_p76
UM: 18 iunie 2009, DPN: 24 martie 2010 , reusit natural dupa 2 incercari de FIV in 2007


claudia_74
ET:22 iunie 2009, DPN: 13 martie 2010, FIV 1 la Szeged, dr. Maria Kriszan,


kry
ET: 16 iunie 2009, DPN 09 martie 2010, FIV 4 in Austria Wels


ellanik
ET: 15 iunie, DPN 08 martie 2010, FIV 1 MNL cu prof.Ron-el, reusit cu FET


miruna79
FET: 15iunie blastocist de 7 zile, DPN 2 martie 2010, Fiv Gynera dr Dracea+ biolog Dascalescu


simona2
ET: 3 iunie, DPN 21 februarie 2010 ,FIV 1 cu dr. Albu Dragos, Medlife


OneFineDay
ET: 26 mai 2009 cu blastocisti, DPN: 11 februarie 2010, FIV 5 in Suedia


bulinanico
ET: 23 mai 2009, DPN: 08 februarie 2010, FIV 1 in Austria-Wels, dr. Loimer


blue flower
FIV 1 la Giulesti (Marinescu+Cocei), DPN 6-12 februarie 2010, nasterea la Medlife cu Predoi Silviu.



huski
ET: 18 mai 2009, DPN: 04 februarie 2010, FIV3 la Giulesti cu echipa: Prof. Marinescu + Cocei, Giulesti


alsima
ET: 12 mai 2009, DPN: 01 februarie 2010, FIV1 la Szeged-dr. ZADORI


marriam
ET : 6 mai 2009, DPN: 23 ianuarie 2010, FIV in Autria-Wunschbaby Viena


iana_mari
ET: 21 mai 2009, DPN: 16 ianuarie 2010, FIV Giulesti,dr.Codreanu Dorina





Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: gravidutefiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui miruna79


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro


[purple]Diverse utile pt. gravide si bebelusi

www.anunt.net/anunt/vand infacol" target="_blank">INFACOL
www.tandres.ro/magazin/?p=productsList&iCategory=27&iPage=1" target="_blank">Lenjerie intima gravide
www.bebejunior.ro/" target="_blank">Lenjerii patut si mobiler bebe
www.magazine-online.ro/piticulvesel/" target="_blank">Diverse pt bebe
www.bebeplanet.ro/" target="_blank">Bebe planet
Bebelusul tau
www.drbrowns.ro/shop/catalog" target="_blank">Biberoane & stuff


Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 32+ Daniel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Neata fetelor
Sa fie un capitol norocos.
Cine doreste sa schimbe ceva la informatile personale de pe prima pagina astept pm si schimb sau dintre fetele noi venite cine doreste pe prima pagina sa mi da pm.

Multumesc Cata de ajutor.

Va pup si va doresc un wekend placut.


Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 32+ Ryan-Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Cu placere. Sa fiti sanatosi.

edit - am adaugat eu cap. anterior.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Merci mult.. asta inceracam sa fac cand am descoperit ca de fapt exista deja cp 55. Multumim inca odata

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 32+ Ryan-Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

MIRUNA multumimca ne-ai dedicat noua capitolulul.
Maine facem 36 de saptamani,apoi inca doua zile si gata.

FETELE care au facut cezariana cu anestezie epidurala sau rahie am voie sa ma dau cu oja pe unghii?
Luni merg la coafor si trebuie sa stiu.
PUPICIla mamici si la gravidute.

iana

35+ Mario Constantin siSophia Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

Draga Miruna,

nu stiu sa iti dau pm, asa ca te rog, daca vrei sa treci si datele mele la listuta de pe prima pagina:

FIV 2 la Gynera, dr Dracea + Dascalescu, ET 8 decembrie cu 2 blastocisti

multumesc


gabi +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Miruna multumim de capitol!!!!!
Sa fie cu noroc, mai ales ca o asteptam pe iana sa vina cu vesti bune! (apropo aici nu e voie la epidurala cu lac de unghii, fie el si transparent, eu nici la ET nu am avut voie)
Luni vezi sa te faci frumu
pupici!

castelana fericita 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Capitol cu nastere/nasteri usoare. Multumim miruna, si se pare ca si tu urmezi luna viitoare sau peste 2 luni. Sarcina usoara si la termen in continuare.
Wow Iana, 2 zile. Facem galerie. De oja nu stiu ce sa zic. Vreau si eu sa aflu daca e voie. Nastere usoara.
Catalina, esti morta. Am ras un pic. Faci bine la moral. Hai muta-te la noi la capitol. Sa fi cu ochisori cat mai curand.
Dana, la mine dupa FIV tot la aceeasi unitate ma duc pt urmarirea sarcinii. Nu la acelasi dr. ca e f. ocupat dar la aceeasi unitate. Dar si sotul meu lucreaza tot in acelasi spital si am un atu.

Mai am dureri de spate si disconfort cand stau in pat. Asa simtiti si voi? La statul in pat disconfort al burtii?

 22+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Stai linistita ca mi-s peste tot.

Mai fetelor, nu este voie cu oja la nici un fel de anestezie. Sau cu ruj. Primul semn in caz de "ceva" este invinetirea unghiilor si a buzelor. Asa ca stati cumintele, frumoase sunteti oricum iar bebe o sa fie topit dupa voi si fara rosu pe unghii .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Sherita super valori la bebei. Si colul uterin super. Cred ca sotul tau e in al 9-lea cer ca are si un baiat. Sarcina usoara si la termen.

 22+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Miruna - multumin de capitol! felicitari pentru reusita!
Iana - ce putin mai e !!! ma bucur ca am ajuns aici inainte sa nasti! Tinem pumnii sa fie bine bebeii si mama lor.
Si eu stiu ca la orice anestezie nu e bine sa fie unghiile facute.
Mai ti minte cosul norocos??? Parca ieri era.
Carmelly - Asta da atu. Cred ca esti printesa spitalului .
Eu ma vorbit cu tanti care ne mai face noua masaj si mi-a zis ca face si la gravidute si ca prinde tare bine la durerile de spate cand esti in luna mai mare - asa ca poti incerca. Oricum te relaxeaza!



Mergi la inceput