refuzul la alaptarea naturala

refuzul la alaptarea naturala | Autor: camimiu

Link direct la acest mesaj

buna ziua,sunt nou pe acest forum si daca ma puteti ajuta as fii foarte bucuroasa.fetita mea are aproape 2 luni am nascut pe data de 11 noiembrie 2009 si nu prea vrea sa manance de la san.nu reusesc niciodata sa o tin jumatate de ora .am fost la doctor si mi-a spus sa-i dau sa manance la interval de 2 ore,eu ii dadeam inainte sa manance de fiecare data cand vroia,si manca putin si gata.nu stiu ce sa fac ca mananca 10 min si pe urma gata se da cu capul pe spate si se impotriveste sa manance.lapte am destul;ce ma sfatuiti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Buna, bine ai venit aici! Sa iti creasca mare si frumoasa comoara!
Nu cred ca scrie undeva cat timp trebuie sa manance bebe la san. Daca ea se satura in 10 minute asta e.... atata timp cat e un bebe vesel si ia bine in greutate nu vad de ce iti faci probleme.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flloryy spune:

si nu se satura? plange de foame? in greutate ia?
Baietelul meu ar sta numai la san...eu ii dau cand vrea, numai ca nu stiu daca am suficient laptic, dar rezolvam noi pana la urma...se face si laptele...sperrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Dupa ce mananca, la cat timp cere iar sa manance?
Pozitia e corecta? Eu am avut surpriza ca abia la al doilea copil sa aflu ca pe primul nu l-am alaptat corect, adica nu aveam grija ca gurita bb-lui sa cuprinda si areola sanului, in consecinta laptele venea mai greu si se enerva. Din acest motiv nu sugea cat trebuie si cerea mai des.
Daca cere iar sa manance dupa 2.30-3 ore si ia in greutate, cred ca suge corect si ca se satura, deci nu ai de ce sa iti faci probleme ca dureaza doar 10 min. Timpul de supt nu e batut in cuie, e undeva intre 15 min si jumatate de ora.

http://community.webshots.com/user/annadana1

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

http://paul-mihaita.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si chiar daca cere la 20 de minute tot e ok.
bebelusii se nasc cu un stomacel mic, mic de tot, cat o aluna.
In cateva zile devina cat o nuca.
fetita ta are probabil un stomac mai mic, iar laptele de mama, datorita proprietatilor sale miraculoase, se si digera foarte repede, de aceea in primle 3, 4 luni unii bebelusi cer sa manance foarte, foarte des.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camimiu spune:

buna.va multumesc mult pentru raspunsuri.fetita mea a luat in prima luna 850 g iar luna asta 300 g.ea ar manca mereu dar putin o gura 2 si pe urma iar dupa o perioada scurta.doctora mi-a spus sa-i dau la 2 ore cate 30 min.dar nu vrea sa manance asa de mult.problema este ca nu a luat prea mult 300 g este putin.cat despre pozitie eu cred ca este corecta.doamna doctora s-a uitat cum o tin si a spus ca etse ok.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Fetita mea a fost genul care sugea foarte putin timp (chiar si mai putin de 10 minute). Am alaptat exclusiv 6 luni si copilul a luat bine in greutate. A fost greu ca sugea des (la 2 ore, noaptea inclusiv) dar productia de lapte nu a scazut. Niciodata nu a supt jumate de ora, cred ca daca s-a intamplat sa suga 15 minute a fost un record pentru ea. Am intarcat-o la 1 an jumate, va doresc si voua mult succes in continuare, daca ai lapte inseamna ca bb suge eficient.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

exista copii care nu iau spectaculos in greutate si gata...
la noi la scutece era o fata care a avut ghinion de o dr nasoala, care i-a introdus biberon fetitei pt ca tot asa, a lujt doar 300 gr in a doua luna.
Si saraca bebelusa a dat in anorexie nervoasa, n-a mai baut nici lapte praf nici san :((
si dupa aia au constatat ca orice ar fi mancat, tot atata crestea....si parintii sunt f micuti si slabuti.

Dar cu cat s-a nascut si cat are acuma?
si, f important, cat a scazut (scaderea fiziologica)

edit de multe typos



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Mai, asta cu 30 de min tinut obligatoriu copilul la san, e o prostie. Nu toti copii sunt la fel, unii sunt mai inceti, altii mai grabiti, baietelul meu era hazliu, sugea 7 min dupa ceas, dupa aia voia sa se joace, pa tzatza.. Si a crescut ff bine.
Urmareste doar daca ea creste bine, in primele 3 luni sa stii ca ei cer foarte des pentru ca-s obisnuiti cu ritmul din burtica unde cerea si primea.. Normal ca-i trebuie timp sa se obisnuiasca si sa mai creasca si stomacul ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nici unul din copiii mei nu a stat la san mai mult de 10 minute, a chiar mai putin. Si nici nu mancau mai devreme de 3 ore. Fiecare copil are felul lui de a manca si ritmul lui de crestere.
Nici nu am auzit sa tii un copil la san jumatate de ora daca s-a saturat.
Si ai mei dadeau capul pe spate cand nu mai vroiau sa suga.
Nu cred ca ai motive de ingrijorare atat timp cat copilul ia in greutate.
Alapteaza in continuare in ritmul pe care ti-l cere copilul, lasa stresul la o parte, odihnneste-te, hraneste-te si hidrateaza-te corespunzator.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

poate are reflux gastro-esofagian...

are colici ?

poate se inneaca pentru ca ii vine lapte mai mult decat poate inghiti...ii dai sa suga din ambii sani la o masa, sau ii alternezi de la o alaptare la alta ? pentru ca trebuie sa stii ca laptele de la inceput difera ca gust si consistenta de laptele de la sfarsit

ai grija si la alimentatia ta, sa nu-si schimbe laptele gustul si compozitia

sa te hidratezi corespunzator, cu apa plata, ceai de chimen si anason, supa; chiar se recomanda sa ai un pahar cu apa sau ceai la indemana langa tine, se intampla foarte des sa ti se faca sete in timpul alaptarii

ritualul dinaintea alaptarii sa fie acelasi, e de preferat sa fiti doar voi doua, fara alte persoane in camera, eventual pui o muzica linistita in surdina, nu incepe sa alaptezi cu stresul ca iar nu papa fetita, incearca sa te detasezi si sa te relaxezi...pentru ca stresul si nervozitatea ta se transmit si la bebelus...

si din cand in cand neaparat s-o faci sa scoata aerul din stomac, o tii in brate ridicata, cu capul sprijinit pe umarul tau (pui un prosopel curat, pentru ca se mai intampla ca bb-ii sa regurgiteze lapte in momentul in care scot aerul din stomac) si o freci usurel pe spate ca s-o faci sa ragaie; poate sa treaca si 10 minute pana va reusi sa elimine aerul inghitit...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput