Ce carti cumparam pentru copiii nostri?

Ce carti cumparam pentru copiii nostri? | Autor: acuarela

Link direct la acest mesaj

Va propun un nou subiect: Ce carti cumparam pentru copii? Pe ce criterii le alegem? Aveti vreo carte preferata?
Ca mamica, e bine uneori sa primesti o parere legata de o carte pentru copii. Nu ma refer la clasicele povesti- care indiferent de editie sunt cam la fel- ci la carti cu concepte educationale noi ( cu magneti, sunete, tablite magnetice etc.)
M-ar interesa recomandari referitoare la carti pentru copii intre 3-10 ani. Daca va intereseaza subiectul, va recomand si eu cateva titluri bune.
Multumesc,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Eu tocmai am comandat pe distibpress.ro Prima mea enciclopedie - Pasarile, Animalele, Apele, etc.

"In Our Darkest Hour
In my Deepest Despair
Will you still care?
Will you be there?
I'll never let you part
For you're always in my heart!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Cartile cu magneti au fost bune pe la 2 ani, acum ne-am plictisit de ele. Cumparam carti de colorat care au pe o pagina imaginea coloratasi pe cealalta trebuie sa o coloreze copilul. Asta in afara de cartile de povesti cu poze mari. Pentru enciclopedie suntem cam mici, poate dupa 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Acuarela, cred ca depinde foarte mult de varsta copilului.

La varste foarte mici (mai putin de 1 an) ii poti citi orice . Totul e sa se familiarizeze cu cadenta limbii, sa invete sa asculte pe cineva vorbind (chiar daca nu da vreun semn ca te baga in seama), sa auda diverse tonalitati ale vocii, sa nu i se para ceva neobisnuit ca cineva boloboroseste langa el.


Apoi, carti potrivite pentru varsta lui.

Pentru varste mici, carti cu ilustratii multe si cu randuri putine pe pagina (copiii mici se plictisesc repede daca le citesti mult de pe aceeasi pagina).
Pe langa cititul propriu zis, se pot comenta si imaginile, iar asta e interesant de asemenea.


Pe la 3-4 ani, am inceput sa-i citesc povesti cu "morala".
Cea mai draguta carte din acea perioada a fost Tepisor si Rostogol, a Catherinei Salembier.
Cred ca aceasta carte nu trebuie sa lipseasca din biblioteca nici unui copil :).
E vorba despre animalute care se ajuta intre ele, care inteleg problema celui de langa el, care invata sa se accepte unul pe altul asa cum sunt si care se protejeaza reciproc.

Mai sunt si enciclopediile pentru copii, pe grupe de varsta.


Apoi, cand a mai crescut, ne-am orientat spre carti care sa ii dezvolte imaginatia, care sa-i dezvolte simtul umorului, care sa-l faca sa gandeasca.

Acum, la 10 ani, isi alege singur cartile, dar nu le prea nimereste si are motiv sa nu vrea sa citeasca .
Daca tin neaparat sa citeasca o anumita carte (care consider eu ca i-ar folosi la ceva), ii citesc eu (iar el n-are nimic imnpotriva :)))).


Cand era mic, avea o multime de carti preferate (fiindca ii citeam eu probabil ...).
Acum, de cand citeste singur, are doar 2 carti despre care zice ca i-au placut mult de tot:


- www.cartepremium.ro/produs/3643/PALATUL-RASULUI.html" target="_blank">Palatul rasului.
- www.libraria.com.ro/Domnul-Bliss/J-R-R-Tolkien/Carte--1026178885.html" target="_blank">Domnul Bliss, o carte superba a lui Tolkien, reprodusa in facsimil (cu textul si ilustratiile originale) dupa un caiet al autorului (povestea a fost scrisa pentru baietii lui :).




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Sunt de acord cu Denizel, depinde foarte multe de varsta copilului ... Cam dupa aceleasi principii ne-am orientat si noi pana acum (la 3 ani si 8 luni).

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acuarela spune:

Citat:
citat din mesajul lui bogdanai

Sunt de acord cu Denizel, depinde foarte multe de varsta copilului ... Cam dupa aceleasi principii ne-am orientat si noi pana acum (la 3 ani si 8 luni).

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acuarela spune:

Dragele mele,
Va multumesc pentru raspunsuri si interesul pentru acest subiect. Am lipsit putin pentru ca intre timp a trebuit sa imi formatez hardul :(, asa ca nu am putut intra pe forum.
Dupa ce mi-am reparat calculatorul, la ideea unei prietene, am intrat pe site-ul Editurii Teora, unde am descoperit o adevarata mina de aur la capitolul carti pentru copii.
Intrati la http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/bunvenit/mbshop.cgi?database=16 si vedeti ce carti minunate au!
Deja am cumparat cateva, mai au reducere de 20% pana pe 31 ianuarie!

E una cu CD, super pentru copii: http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/bunvenit/mbshop.cgi?database=16&action=view_product&productID=1165&category=10
Sa imi spuneti ce parere aveti. Din cate stiu au librarie la Patria si in Bucur
Astept mesajele voastre.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Minunat topic, ii doresc viata lunga!

Pentru categoria de virsta 8-10 ani, recomand (din nou :), din suflet, o carte-spectacol pur: "Inventia lui Hugo Cabret".
Povestisem aici despre ea.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Categoria 1-3 ani:
Omida Mancacioasa - ERic CArle -e fff frumoasa, copiii mei o adora (sau, ma rog, au adorat-o pana au facut-o praf)
de asemenea, cartile lui Carle despre numere si culori

categoria 1- 99 de ani:
Domnul intuneric se strecoara - Ella Burfoot - este o carte deosebita, cu o grafica super (cu o greseala de traducere, totusi, daca e sa pun un minus - undeva apare "au servit un ceai de macese" -nt, nt, nt)


categoria 2,5 +
Puiul de Mlastina - Gwen Millward, Jeanne Willis
e o carte ffff sensibila si imaginativa(lui Andrei ii place mai mult decat lui Anais, presupun ca as fi putut sa pun categoria 3,5+)


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Fetitei mele ii plac in perioada asta (la 2 ani si jumatate) cartile cu texte in versuri si desene hazlii. I-am cumparat mai multe in stilul lui Dr Seuss si am observat ca dupa cateva citiri, deja le stie pe de rost si o distreaza la culme sa mi le spuna ea mie :)

Ma intreb daca exista si in Ro carti de felul asta (puteti vedea www.amazon.com/Teach-Words-Bright-Early-Board/dp/0375800999#reader_0375800999" target="_blank">aici o mostra). Ma gandesc ca niste texte similare, dar in romana, ar putea sa o si ajute la vorbit corect, ca deocamdata le cam englezeste (pantalons, sosetes si alte perlute de genul asta).

Mi-au trimis ai mei niste carti, dar ce pot sa spun... Fie talentul autorului lasa mult de dorit, fie daca poeziile sunt bune, cartea nu are ilustratii frumoase. De ex, o carte de pe vremea cand eram eu mica, "Exercitii, poezii, pt cei mai mici copii", are versuri foarte dragute, dar nu are cine stie ce desene si fiica-mea se plictiseste usor din cauza asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Am rasfoit in librarii seria :"Idei creative". Nu sunt pasionata de asa ceva, dar as vrea sa incerc ceva din colectia asta cu copiii mei. Ce parere aveti despre ele? Le-ati incercat?
Asa arata: http://www.edituracasa.ro/index.php?int=1&flush=1&ext_ker=1&uj=1&last_page=1&keresett_mezo=casa_cikk.sorozat&jointabla=casa_sorozat&joinmezo=id&joinkeresett_mezo=casa_sorozat.sorozat&keresett=Idei+Creative

copiii mei minunati, Edy ( 5 noiembrie 2003 ) si Daria ( 2 decembrie 2008)

Mergi la inceput