Frisca lichida +amidon+lapte praf(le pot amesteca?

Frisca lichida +amidon+lapte praf(le pot amesteca? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Daca, stie cineva... pot turna in smantana pentru frisca, lapte praf amidon, etc. (zahar, vanilie, vf. de sare...) fara sa se taie?
Pe Internet scrie ca fiecare in parte ajuta la intarire, dar nu am idee ce se intampla daca le combin. Vreau de fapt sa evit budinca de vanilie praf/instant de la magazin si sa pun "prafurile" mele.
Eventual combinatii similare, de ex. agar-agar cu frisca sau doar amidon cu frisca, fara lapte praf... ce ziceti, oare merge?

Multumesc.

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ML, eu zic ca depinde de reteta. si la ce folosesti smantana respectiva. in principiu nu are de ce sa se taie. amidonul este agent de intarire in cremele calde - in cele reci nu. laptele praf... depinde.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Roxana, multumesc!
In prajitura asta vreau sa inlocuiesc intaritorul pt. frisca... de fapt asta este, nu? (m-am uitat la Dr. Oetker la mixul de vanilie, pudding si are ca ingredient principal amidonul. In rest numai prostii... dextroza, colorant etc.):

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/14864/Prajitura-cu-nuca-de-cocos-cioco-si-crema/

Ce zici?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ML

uite o reteta de budinca de vanilie care iese garantat si are gustul muuult mai bun decat cea din magazin

400 ml lapte(poate fi inlocuit cu smantana dulce f bine sau suc de fructe, shampanie... am incercat in 10 feluri, important este sa respecti cantitate)
2 oua
3 linguri de amidon de porumb
5 linguri de zahar
coaja de citrice sau esente
o bucata de unt de 25-30 de gr

Se amesteca mai intai laptele rece cu amidonul ca sa nu se faca cocoloase, se mixeaza la compozitie, ouale si zaharul apoi esentele si untul si se pun la fiert, pe baie de abur, direct pe foc(la foc f mic) sau cel mai adesea o fac in cuptorul cu microunde ca sa nu mai stau sa ma gandesc ca se lipeste...
fix 1 min de cand incepe sa fiarba si gata budinca




Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Monica, iti multumesc, am sa pastrez reteta, ne plac budincile.

In prajitura din link se amesteca insa smantana pt. fisca cu pliculetul de pudding de vanilie instant, asta nu inseamna ca prafurile respective contin ou, unt, lapte s.a.m.d. ci doar un amarat de amidon, carageenan, dextroza si colorant.

Pana sa citesc ingredientele de la pudding, ma gandeam sa fac budinca clasica si... ce? S-o amestec apoi cu frisca? Merge budinca amestecata cu frisca? Apoi prajitura are destul zahar si grasimi prin ea, nu cred ca mai cere budinca de vanilie ca "mot", poate doar frisca, asa cum e in reteta.
Ai vazut linkul? Nu mai pot sa scriu ca m-au capiat copiii cu turuiala, poate aveti un sfat, nu ma pricep...

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

ML...dupa capul meu, in reteta respectiva se amesteca frisca lichida cu plicul de budinca pentru a deveni CREMA...nu intaritor de frisca.
Crema e una si intaritorul e alta.

Daca vrei sa umpli prajitura cu crema, atunci fa o crema de vanilie din "scratch". Nu-i greu. Daca vrei doar sa bati frisca (heavy/whipping cream) atunci nu adauga amidon ca nu are rost. Iti dau reteta mea de frica: In primul rind trebuie un castron de inox tinut in prealabil in congelator, heavy/whipping cream (tot direct de la frigider), si zahar dupa gust (eu mai presar un strop de vanilie).

Incepi sa bati heavy cream cu mixerul (la viteza medie) in castronul super-rece si cind se ingroasa putin, adaugi zaharul. Ai grija sa nu schibmi viteza si sa nu o bati "peste masura"...cum face "peaks", opresti mixerul.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ML Aici am facut si eu prajitura asta dar smantana in cazul asta functioneaza doar ca "lapte" crema asta de la praji nu se fierbe nu nimik...
deci mai mult de budinca aia eu nu stiu...ce sa zic...
ai facut-o pana la urma? cum a iesit?

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Bag seama ca veni vremea sa ma predau .

Anamaria, cand zici crema de vanilie ai in minte budinca, nu? Asa cum este in reteta Monicai sau sunt doua chestii diferite? Na, uite ce cunoscatoare sunt... Multumesc pt. detalii frisca.

Sambata am sa o fac, Monica. Arata bine a ta, spune-mi, ti-a placut? Daca ai si mancat-o, dupa tine, ce s-ar potrivi mai bine la gust cu baza, frisca simpla cu esenta de vanilie (nu vreau sa pun praf de la magazin) sau crema/budinca de vanilie, din scratch?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


ML, in pricipiu amidonul trebuie fiert in lichid ca sa devina digerabil. (e drept ca daca pui o lingurita intr-un litru de frisca nu consumi mult).
Reteta monicai mi se pare rapida, am sa o fac miine si va scriu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Am gasit solutia. Intamplator, cu ochii dupa budinca instant, am dat peste aceeasi prajitura, un alt blog:

http://bucatarmaniac.blogspot.com/2009/12/prajitura-de-cocos-cu-crema-de-vanilie.html

, cu completarea: daca nu ai "instant" faci o budinca obisnuita (cu lapte mai putin) pe care o amesteci cu frisca dupa ce se raceste. Fata zice ca iese chiar mai gustoasa. Am sa va spun si eu ce isprava am facut.

Mik, te astept cu impresii, inclusiv pt. gust.

pe toate



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ooof, scuze, de abia acum am apucat sa scriu.
deci, dupa parerea mea, in prima reteta se foloseste budinca asa de amoru artei. se poate folosi in locul ei crema de vanilie - crema pasticcera cum ii zic italienii, fara probleme. de fapt eu stiu de acolo ca orice crema de genul asta se face: crema de vanilie, simpla, cu oua-lapte-amidon-arome, se lasa sa se raceasca, apoi se amesteca cu frisca batuta. ii da consistenta cremei pe de o parte si lejeritate fata de varianta cu frisca simpla.
si normal ca in a doua reteta zice sa faci o budinca - adica tot o crema de vanilie cu mai putin lichid/mai mult amidon, ca doar e facuta de tine, nu de plic
hai succes!

R

Mergi la inceput