Adam, Eva, Cain si Abel

Adam, Eva, Cain si Abel | Autor: denizel

Link direct la acest mesaj

De ceva vreme tot incerc sa imi explic cum de a ajuns Cain sa-si omoare fratele.
Cum se face ca atat de timpuriu s-a ajuns la crima, ba inca fratricid?

Ma gandesc ... nu cumva Adam si Eva au fost niste parinti... nu prea buni?

Avem tabloul in www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza%204&version=RMNN" target="_blank">Geneza 4: 1-16.


Daca cei doi baieti au fost crescuti de niste parinti buni, intr-o atmosfera buna :), daca li s-a oferit dragoste, daca li s-a oferit atentie, cum de unul din ei a ajuns sa-l ucida pe celalalt??

In versetul 13 Cain spune ca ii este prea greu sa suporte consecintele faptei sale.
Mie imi pare ca regreta foarte tare ce a facut si, in acelasi timp, se teme foarte, foarte tare.

Parerea mea este ca Dumnezeu intervine numai cand e musai sa intervina :) si, in acest caz, uite, intervine: ofera protectia Sa lui Cain si il asigura pe acesta ca nimeni nu il va ucide.

Parca as zice ca Dumnezeu, care stia foarte bine ce sta in spatele fratricidului, are toate motivele sa ii faca lui Cain acea promisiune.

Ce stia El oare?
Cred ca Adam si Eva, dupa despartirea de Dumnezeu, nu si-au mai putut reveni niciodata.
Tulburarea aceea imensa s-a vazut probabil atat in relatia dintre ei doi, cat si in relatiile cu copiii lor.
Si cred ca o componenta a acestei tulburari era teama imensa ca si copiii lor vor gresi si vor suferi consecinte.
Din aceasta teama imensa au venit probabil constrangeri folosite in educatia celor mici. Iar educatia prin constrangere.....
In plus, tulburarea lor nu avea cum sa nu se rasfranga asupra copiilor.
Abel a putut sa se echilibreze singur, Cain nu a putut.




Uf, tot mult mi-a iesit, chiar daca am fost aproape telegrafica :)).


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Denizel, foarte interesanta expunerea ta. Mai stau putin sa ma mai gades la ce ai scris, insa cred ca stiu ce ai vrut sa spui. E vorba despre o analogie intre atunci si acum, cu datele aceleiasi probleme dintre parinti si copii plus implicarea divina ? EDIT; sau implicarea divina in cazuri la prima vedere de neinteles, si ai ales exemplul Cain si Abel?
Este o posibila explicatie care imbina oarecum credinta religioasa cu psihologia familiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Denizel, eu nu am inteles ce vrei. Dupa cum scrii, pare-se ca vrei sa ii pshihanalizezi pe toti, sa cauti conflicte nerezolvate si pattern-uri, emotii reprimate declansatoare de acte criminale.
Geneza si pshihanaliza la un loc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Lady, m-am gandit pur si simplu la Adam si Eva, la Cain si Abel.
Mi s-a parut ca s-a ajuns prea repede la crima si incercam sa-mi explic cumva lucrul asta :).


blue eyes, nu caut sa psihanalizez pe toti, ca n-am timp (nu ca nu mi-ar placea :)).
Si nu, nu e vorba de Geneza si psihanaliza. Nu vad vreo legatura intre actul Genezei si subiectul pe care mi-ar placea sa-l discut.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
Ma gandesc ... nu cumva Adam si Eva au fost niste parinti... nu prea buni?

Avem tabloul in Geneza 4: 1-16.
adica n-au fost adeptii "AP"-ului? (sau "PA" nah ca am un lapsus )

logic, din fragmentul pus de tine nu reiese modul in care Adam si Eva i-au educat; in nici un caz nu reiese ca i-au educat diferit pe cei doi, prin urmare presupunerea ca s-au purtat la fel cu ei e justificata;

apoi spui ca unul s-a echilibrat, altul nu - prin urmare vina nu e a educatiei primite, ci a faptului ca cei doi frati erau diferiti - deci acuzatia ca nu au fost parinti buni cade

in any case, mi se par pure speculatii afirmatiile tale, nu au nici o baza reala, cel putin daca judecam doar dupa fragmentul indicat de tine, oricit de mult am dori sa extrapolam informatia din el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

adica n-au fost adeptii "AP"-ului? (sau "PA" nah ca am un lapsus )



:))
Uite ca pana aici nu ajunsesem cu imaginatia :)).


Olina, la SC, asa cum bine stii, se discuta uneori pe marginea pasajelor din Biblie.
Eu am ales Geneza 4: 1-16.

Sigur ca in fragmentul pus de mine nu avem informatii despre modul in care Adam si Eva si-au educat copiii.
E relatarea unei crime, mobilul acesteia si cateva consecinte.


Citat:
apoi spui ca unul s-a echilibrat, altul nu - prin urmare vina nu e a educatiei primite, ci a faptului ca cei doi frati erau diferiti - deci acuzatia ca nu au fost parinti buni cade


Desigur, cei 2 frati erau diferiti.
Unul a rezistat eroic educatiei primite (fara a fi afectat negativ, adica), iar celalalt a clacat si a devenit criminal.
Poti privi si din unghiul acesta.

In plus, daca recunosti ca exista un dezechlibru, ma indoiesc ca, pe vremea aceea, acel dezechilibru avea drept cauza poluarea, hrana nesanatoasa ori vreun defect genetic :D.

Citat:
in any case, mi se par pure speculatii afirmatiile tale, nu au nici o baza reala


Nici nu am afirmat altceva :).
E pur si simplu un subiect de discutie ca oricare altul.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Intrebarea este: de ce nu a acceptat Dumnezeu jerfa lui? Ca sa-l incerce? Sau poate Cain nu a oferit tot ce avea mai bun. In cazul acesta trag concluzia ca partea materiala si verbul "a avea" a facut victime din cele mai vechi timpuri :)

Sau poate a fost o problema de perceptie: Cain a crezut ca a oferit destul dar a fost propia lui interpretare a termenului "destul". Sau poate pur si simplu l-a omorat din alt motiv! Poate s-au certat de la neveste:) Cand a avut loc crima unul era fermier si altul cioban deci erau oameni casatoriti la casa lor.

In ceea ce priveste defectul genetic, nu cred ca este o ipoteza corecta. Adam si Eva au fost primii oameni. Avand in vedere ca mai tarziu Cain s-a casatorit inseamna ca sa casatorit cu sora lui! Avand in vedere ca nu mai existau alte femei ca nu aveau din cine sa se nasca (nu scrie nicaieri ca Dumnezeu a mai facut si alti oameni). Asta conduce la ideea ca incestul nu era pedepsit in perioada Genezei. Incestul a devenit o problema pentru biserica datorita anomaliilor genetice. Concluzia: problemele genetice nu jucau nici un rol in aceea perioada.

Asta asa ca un exercitiu de logica in loc de ceaiul de seara. Nu sunt un credincios habotnic, ortodox practicant numai de Craciun si de Pasti, dar sunt un om mistic iar religia mea este un amestec de filozofie, principii crestine si multa logica. De aceea o sa-mi permit o mica blasfemie: Geneza a fost o simpla introducere, cum spunea cineva "caderea" din Paradis marcheaza inceputul istoriei umane. Si pentru ca nu era prea mult de spus si ne era cam rusine de pacatul originar s-a cam dat rasol si s-a trecut repede peste detalii. Din cauza asta primele capitole din Vechiul Testament sunt plictisitoare si sunt mai mult o descriere a unui arbore genealogic. In antiteza, Apocalipsa lui Ioan este un final dramatic si apoteotic in acelasi timp, plin de detalii si emotii.

Din Geneza nu am retinut decat ca din cauza Evei acum trebuie sa muncim cu totii in loc sa stam cu burta la soare si sa vizitam [url="www.despredragoste.com"www.despreEden.com[/url]. Pe de alta parte nu pot sa-mi imaginez viata fara picanteria adusa de femei iar cu munca ne descurcam ca deh, cu a spus Apostolul Pavel: "Daca cineva nu doreste sa lucreze, atunci sa nu manance" si asta este mai greu in lumea asta fizica.

Admin facand flotari logice la ora de religie...

P.S.
Daca v-am stricat subiectul sa-mi spui ca-mi sterg postarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

hai mai Admin, cum poti zice ca strici subiectul? :)


Citat:
citat din mesajul lui ADMIN

Intrebarea este: de ce nu a acceptat Dumnezeu jerfa lui? Ca sa-l incerce? Sau poate Cain nu a oferit tot ce avea mai bun. In cazul acesta trag concluzia ca partea materiala si verbul "a avea" a facut victime din cele mai vechi timpuri :)

Sau poate a fost o problema de perceptie: Cain a crezut ca a oferit destul dar a fost propia lui interpretare a termenului "destul".


Eu stiu ca plata pacatului este moartea.
De aceea, drept "plata" pentru pacat, ei trebuiau sa aduca jertfa un animal.
Abel intelesese despre ce e vorba, Cain, nu prea :) (uite de aia ziceam ca Adam si Eva, in disperarea lor, atata au insistat cu jertfele astea si cu consecintele si cu neascultarea, incat l-au capiat de cap pe Cain si el a adus jertfa altceva decat trebuia. Pesemne era genul care nu reactiona prea bine la presiune si batut la cap :).

De altfel, din relatarea biblica, eu am inteles ca Dumnezeu nu s-a suparat pe Cain, ci doar l-a avertizat ca exista consecinte atunci cand nu faci ceea ce e bine sa faci :).


Cain - nu stiu de ce si tocmai asta incerc sa inteleg - a fost atat de gelos pe fratele sau incat l-a omorat.

Si, culmea, dupa aceasta crima, Dumnezeu l-a protejat cumva.

Citat:
Sau poate pur si simplu l-a omorat din alt motiv! Poate s-au certat de la neveste:) Cand a avut loc crima unul era fermier si altul cioban deci erau oameni casatoriti la casa lor.


Nu scrie ca erau casatoriti.
Scrie doar despre Cain, ca s-a casatorit dupa episodul asta.



Citat:
In ceea ce priveste defectul genetic....



Pai, da!
Asta spuneam si eu, ca nu putea fi vorba de vreun defect genetic sau mai stiu eu ce motiv de ordin fizic ce sa determine un asemenea dezechilibru la Cain.
Cred ca dezechilibrul era de ordin emotional.



Citat:
Din Geneza nu am retinut decat ca din cauza Evei acum trebuie sa muncim cu totii in loc sa stam cu burta la soare si sa vizitam [url="www.despredragoste.com"www.despreEden.com[/url].



ha ha :))
Eu am ramas cu parerea ca, daca Adam ar fi fost mai stapan pe el, poate-poate se putea repara ceva :)).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

De ceva vreme tot incerc sa imi explic cum de a ajuns Cain sa-si omoare fratele.
Cum se face ca atat de timpuriu s-a ajuns la crima, ba inca fratricid?

Ma gandesc ... nu cumva Adam si Eva au fost niste parinti... nu prea buni?



Foarte fain subiectul. Mult discutat in trecut (cu adevarat in trecut, secole), de asemenea.

O sursa foarte utila: "Paradise Lost", de John Milton. Acum, daca "eruditii teologici" vor aparea la subiect, voi sugera si alte texte, mai putin literare si mai plictisitoare ...

Una dintre teoriile "canonice": odata ce au cazut in pacat, Adam si Eva sunt condamnati, si impreuna cu ei vlastarele lor. Pacatul original se manifesta prin Cain - e doar o alegere divina, free will nu are nimic de-a face cu cine e Abel si cine e Cain (vreau sa spun cine e ales sa fie bun si invers).

Bref, Cain n-are de-ales, iar parintii sunt vinovati fara sa fie responsabili ...

Milton explica cum arhanghelul Mihai ii povesteste lui Adam tot ce se va intampla, daca va pacatui ...

_
"All we have to decide is what to do with the time that is given us."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Lady, m-am gandit pur si simplu la Adam si Eva, la Cain si Abel.



A, ok. Ma gandeam la altceva.

Ma gandesc ca uciderea lui Abel a fost o pedeapsa pentru Adam si Eva. Ei stiau ca va veni perioada pedepselor dupa izgonire...A fost lovitura frontala directa , consecinta a neascultarii lor.

Pentru Cain a fost prima lectie invatata. Cea a constiintei. Fapta si repercursiune.(suporta greu consecintele)

Abel a fost mijlocitorul. Prin Abel a dat Dumnezeu prima iertare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel


Olina, la SC, asa cum bine stii, se discuta uneori pe marginea pasajelor din Biblie.
Eu am ales Geneza 4: 1-16.



nu stiam, nu am intrat pina acum la SC, e prima data cind intru si citesc aici

acum m-am pricpsit cu o intrebare - Adam si Eva au avut dar doi copii? scuze de ignoranta - dar daca e asa, ne tragem toti din Cain? acu cred ca nu, daca el s-a insurat cu cineva - dar cinevaul ala era tot din A&E? deci deja frate insurat cu sora si daca ne tragem din Cain&wife, cam nasol, si incest si ucigas :(

Mergi la inceput