detoxifiere post negru

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Nu cred ca e normal sa stai 42 de zile fara sa mananci...pe mine una m-ar infiora pierderea de masa musculara. Pentru eliminarea tuturor murdariilor din organism exista diverse clinici. La Breaza e o clinica de genul asta despre care s-a scris mult...Nu am fost acolo ptr ca rezervarile se fac din timp.

Eu anul asta mi-am propus sa nu mananc deloc carne cu exceptia pestelui. Am contract cu un distribuitor de legume bio si din mai pana in octombie o sa primesc zilnic un cos de legume.
Cred ca ne putem purifica si fara masuri prea extreme! Ganditi-va ce casuta buna isi gasesc virusii intr-un organism atat de slabit, mai ales in perioada asta. Ar trebui sa stai in mediu steril 42 de zile.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Boticelina,ce ai tinut tu e tot o forma a postului negru ,dar cu lichide,evident mai nonagresiva decit ce tin eu.Practic lichidele au si ele un aport oarecare.Ai rezistat greu?Sint in a treia zi,dar aseara m-am simtit tare rau.Eram somnoroasa ,cam ametita , durerile la pancreas ma deranjau si aveam o puternica senzatie de voma.Dimineata cind m-am trezit aveam o saliva roz.Ciudata rau,plus o respiratie care o aveam si inainte,de parca am vreun organ in putrefactie.Greu de descris...
Am citit pe net ca sint simptome normale,deoarece pina la 5 zile e cea mai mare eliminare de toxine.Am citit deasemenea, ca exista riscul ca din cauza toxinelor restante prin colon sa ma intoxic si mai rau.
Intentia mea este sa tin minim 7 zile ,dupa care sa continui cu oschawa sau cu lichide.Sigur, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la tirg .Asta mi-am propus!
In ceea ce priveste corpii cetonici ,eu stiam ca apar in cazul deshidratarii.Tin minte ca mi-a facut analiza asta cind am vomat intr-o zi de 7 ori si nu ingeram nimic,cind eram prin luna a 4 ,insarcinata cu minunatul.Daca beau apa teoretic n-ar exista motivatia sa apara.Ciudat e ca dupa craciun am avut o stare dubioasa,adica aveam un puternic gust de acetona ,asta in circumstantele in care nu ma privam inca de nimic sau in fine,tineam regim.
Ciuf, pe net am gasit in mod explicit, ca tocmai cancerul rezolva postul negru in 40 de zile,dar anumite tipuri de cancer.Despre pancreas nu am gasit nimic....As fi incintata sa-l intrebi pe amicul tau ce parere are despre ce fac ,avind in vedere ca are o experienta proprie si banui ca s-a documentat anterior.Ma omoara senzatia de voma.Voma?Si daca poate sa-mi descrie efectul postului in perioada asta de 7 zile,pentru ca inteleg ca dupa 9 zile as putea sa ma simt chiar bine,adica sa dispara simptomele bolii,se duce respiratia urit mirositoare ,etc.Problema e ca trebuie sa fac un rmn cu substanta de contrast si banui ca asta e toxica.Nu stiu cum voi reactiona!?
Deianira,imi fac clisma ...chiar nu e nimic ,pe linga cum te afecteaza o boala.Sa nu mai spun ca am facut si o endoscopie ,de care eram sigura ca n-o pot face.Cind esti nevoita sa o faci,se schimba datele problemei.
Multumesc mult pentru mesaje!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Dulcetica eu nu sunt medic, ti-am povestit experienta mea. Eu am rezistat ok pentru ca oricum n-aveam de ales, stiam in ce m-am bagat, ma pregatisem psihic si a fost bine. Aveam o gramada de pofte dar veneau si treceau. Nu stiu insa cum as fi rezistat mai mult de o saptamana doar cu apa/ceai. Din a doua saptamana am intrat si pe lichide cu oaresce calorii si a fost foarte bine, desi ma durea stomacul din cauza operatiei.

Ma ingrijoreaza insa ce povestesti, cu mirosul de acetona. Halena cetonica e specifica bolnavilor de diabet. Tu ai probleme cu pancreasul, pancreasul produce insulina, cunosti probabil mecanismul care declanseaza diabetul si sa stii ca acei corpi cetonici nu apar in cazul dezhidratarii, ci in cazul infometarii, a zis si Ciuf spre finalul mesajului ei.

E absolut normal sa fii obosita si sfarsita, eu stiu ca pacientilor carora li se impune postul negru (in cazul obezitatii, ca in directia asta am citit si eu mai mult) li se recomanda sa stea la pat in timpul curei si sunt sub supraveghere medicala 24/7.

In situatia ta as face altceva. As baga in meniu cel putin 2 carafe de suc natural de fructe/morcovi, mi se pare foarte riscant sa stai doar cu apa chioara cand esti cu sanatatea in pioneze. Si m-as gandi chiar si la shake-uri proteice (gasesti la farmacii sau la salile de culturism).

Nu stiu ce sa zic mai mult, situatia ta e delicata si cred ca te-ai avantat cu mai multa speranta decat informatie in acest demers. Dar te rog, daca simti ca ceva e in neregula, opreste-te imediat

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

http://www.forum.santamia.ro/showthread.php/postul-negru-total-206.html?s=88cb7926d8527bbdf6a6a7f8d64ecc75&
Am citit pe site-ul asta despre postul negru.
Din pacate am inceput sa vars.Vad pina diseara ce se mai intimpla.
Incep sa citsc acum despre diabet,Stiam deja ca daca pancreasul nu functioneaza bine exista riscul de diabet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

dulcetica, daca vrei sa-ti cureti organismul nu fa lucruri extreme...eu in locul tau as bea multa apa, sucuri din fructe si legume(mai mult legume), as lua suplimente pentru ca sa nu ma stafidesc si eventual as manca grau incoltit.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

dulcetica, dar medicii care te trateaza stiu de ideea asta cu postul negru? Au fost de acord, te supravegheaza?
Altfel mie mi se pare foarte riscant. Ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna,
Demersul meu a fost un fiasco total,in sensul ca in a treia zi am inceput sa vars si am ajuns la urgenta.Corpii cetonici erau de 4 ori limita maxima normala.
Boticelina ,ai avut dreptate cu halena cetonica,mi-au depistat diabet zaharat de tip 2.Corpii cetonici au disparut dupa o zi de perfuzie ,dar mi-au facut o glicemie provocata ,cu 75g glucoza si ,desi in zilele anterioare am avut ,90,89 ,90 in trei zile succesive ,glicemia la 2 ore dupa glucoza era 208.
Intre timp am avut 2 tentative de a face o tomografie,a doua reusita ,ca nu puteam bea substanta de contrast si in sfirsit au descoperit care e problema cu pancreasul.
Am avut o zi groaznica azi.
Concluzia: nu recomand nici oamenilor sanatosi postul negru.Cei care au diverse boli si incearca metode naturiste sa ia mii de precautii.Am trecut iar pe medicina clasica si din pacate ne vom desparti greu.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dulcetica, sper sa nu fie foarte grava problema cu pancreasul. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Mulumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

dulcetica ai facut foarte bine ca te-ai dus la spital si ma bucur ca acum stii macar o parte din problemele cu care te confrunti. Diabetul de tip 2 nu-i un capat de tara, se poate tine sub control si numai cu regim, bunicul meu a avut diabet o viata intreaga si nu i-a afectat calitatea vietii . Cu un pic de atentie la regimul alimentar si de viata va fi bine

Iti va fi indispensabil un glucometru acasa, daca vrei iti pot da mailul unui domn de la care i-am cumparat eu bonei noastre glucometru (si ea tot diabet de tip 2 are), e un tip extrem de serios din Sibiu, iti poate da si rezerve daca tii legatura cu el. Eu am data in vara 55 lei pe un glucometru AccuCheck cu 30 de rezerve.

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput