detoxifiere post negru

detoxifiere post negru | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Ce parere aveti despre postul negru efectuat in scop curativ?
Situatia mea e urmatoarea :m-am operat de colecist cu o reactie pancreatica,care a fost stabilizata.Colecistul nu avea calculi.Acum am o luna de cind ma simt rau.Initial amilazemia a fost usor marita,apoi s-a stabilizat la limita superioara.Diagnosticul a fost initial pancreatita cronica ,apoi dispepsie functionala.
Am tot citit despre dieta Oschawa si despre efectul curativ a postului negru.Azi e a doua zi de post negru.Nu prea am cu cine discuta pe aceasta tema si v-as fi indatorata daca stiti ce efect are asupra pancreasului, o dieta de detoxifiere.
Eu stiam ca slabirile bruste deranjeaza pancreasul si nu as vrea din nestiinta sa fac vreo prostie.Tot citind diverse articole si despre postul negru si cura oschawa ,deduc faptul ca sint necesare clisme sa se elimine toxinele din colon ,care pot chiar intoxica organismul.Scuzati modul total neacademic in care expun,fiind doar concluziile mele neavizate din diverse articole studiate.Sint foarte multe generalizari,insa despre pancreas nu se aminteste nimic.
Mi-ar prinde tare bine niste sfaturi!
Initial doream sa urmez oschawa ,insa laudele aduse postului negru m-au determinat sa aleg varianta asta mai restrictiva.Prin comparatie, puteti spune daca am ales bine?
Puteti sa-mi dati ceva sfaturi in legatura cu problema mea?
Cine a tinut poate da detalii referitor la cum reactioneaza organismul?
E valabil si pentru cura Oschawa ,care ramine in continuare o optiune.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

http://www.formula-as.ro/2009/855/sanatate-35/postul-10729

aici gasesti informatii utile:-)

Sanatate multa!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Dulcetica, nu iti pot spune nimic despre efectul postului negru in cazul afectiunilor care intereseaza pancreasul dar pot sa-ti povestesc experienta mea.

Acum 2 ani si jumatate m-am operat la Cluj, am facut o gastroplastie pentru rezolvarea obezitatii morbide de care sufeream. Pentru ca este o interventie majora si la stomac, am fost nevoita sa tin o dieta lichida (atentie, nu post negru) timp de 4 saptamani, apoi am introdus treptat alimente pasate, apoi alimente mestecate dar usor digerabile, cam ca o diversificare bebeluseasca .

Cel mai spectaculos lucru care mi s-a intamplat a fost cam in cea de-a treia saptamana, cand am eliminat niste "monstruleti", din fericire neanimati, si un lichid uleios galbui de-a trebuit sa curat buda cu detrartrant (scuze de detalii). Urmarea, constipatia mea, de care sufar de la nastere, si care mi-a cauzat hemoroizi, operati, a disparut ca prin farmec. Nu mi-am dat seama de asta imediat, am realizat abia cand am inceput sa mananc mancare normala.

Ce vreau insa sa te avertizez: in cazul postului negru, din cauza privarii organismului de hrana, acesta va consuma din rezervele existente, va descompune proteina din muschi, rezultand pierderi musculare si, mai ales niste substante foarte periculoase, numite cetone care pot duce chiar la coma. Eu am avut cam timp de un an si jumatate acesti corpi cetonici evidentiati in sange, au disparut doar cand mi s-a stabilizat greutatea.

Si, atentie, in cazul meu nu a fost vorba de post negru ci doar de dieta lichida, adica apa, supa, suc, nectar, iaurt de baut, inghetata .

Sunt convinsa ca daca tii post negru doar o saptamana, sa zic, nu vei avea efecte profunde de curatare a colonului si daca il tii prea mult este un pericol foarte mare pentru sanatatea ta, care deja nu e pe roze. Te rog sa te mai gandesti si sa iei cea mai buna decizie pentru tine

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Dulcetica, post negru nu inseamna sa nu mananci nimic? Si cum anume procedezi? Si cu clisma? Aia cum se rezolva?
Boticelina, daca postul negru inseamna ce cred eu, cum adica sa nu tina mai mult de o saptamana ? Pai daca face asta o saptamana risca sa moara de foame.
Ori am inteles eu gresit, ori te-ai exprimat tu gresit ca ceva nu da bine .





Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dulcetica, eu te-as sfatui ca inainte sa iei asemenea decizii sa intrebi un medic. Ce avertizeaza Boticelina cred ca e bine de luat in considerare, si apoi, daca vrei sa te detoxifici nu mai bine urmezi un tratament, ceva? nu neaparat medicamentos (drojdia de bere din cate stiu are asemenea efecte dar si multe alte tratamente naturiste si probabil nepericuloase pentru situatia ta particulara)
Iti doresc sanatate

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Deianira, eu stiu ca postul negru inseamna doar apa, fara mancare, fara nimic altceva, gen shake-uri proteice, etc. In cazul in care esti sanatos, o saptamana doar cu apa nu te face sa mori de foame dar nici prea bine nu cred ca-i este cuiva.

Tala eu cred ca niciun medic nu va recomanda vreodata postul negru, oricum niciodata mai mult de o zi, doua, din motivele expuse de mine mai sus. Infometarea pe termen lung este foarte periculoasa, eu stiu mai multe cazuri triste dar nu vreau sa o sperii pe Dulcetica.

Dulcetica mi-am amintit ca am tinut si Oshawa DAR... aveam vreo 17 ani, eram sanatoasa tun si flirtam cu yoga. M-am simtit foarte bine, si in timpul curei si dupa, nu stiu cat m-am detoxifiat ca nu asta era scopul . Atunci trageam si apa sarata pe nas, faceam valuri cu burta, beam un kil de apa si-l vomitam, tot felul de "smecherii yoghine", geezaz, ce amintiri...

Stiu in schimb si pe o vecina de-a bunicii mele care suferea de psoriazis si a facut o cura numai cu ceai de vreo 3 saptamani si ameliorarea bolii a fost spectaculoasa. Nu stiu daca ai urmarit vreodata "spa of embarrasing illnesses", este un reality show difuzat de Reality TV, cu niste omuleti care sufera de diverse afectiuni care de mai de care mai nasoala si incurabila, de la psoriazis la colon iritabil, care sunt carati intr-o vila retrasa si pusi la diverse "proceduri" si in prima saptamana toti trec printr-un program intensiv de detoxifiere, care implica dieta lichida (dar nu doar apa), clisme cu cafea si alte asemenea si toti sunt uimiti de ce "lighioane" elimina, le si aratau astia la TV, cam nasol sa te uiti, dar chiar era "wow". Au insa si medic si psiholog, nu-s de capul lor...

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Din pacate nici eu nu stiu prea multe despre postul negru... insa daca ai posibilitatea sa iti cumperi cartea "Hrana vie o speranta pt. fiecare" de Dr. Ernst Gunter, acolo era descrisa procedura

doar imi dau cu parerea, poate o cura cu argila ar ajuta la fel de mult la problema ta... desi nici despre asta nu stiu prea multe, doar sugerez o varianta, pt. mine postul negru ar fi prea drastic, din ce citisem eu, trebuie sa stai acasa, si mai tot timpul in pat, pentru ca probabil o sa ai ameteli si stari de lesin destul de multe cel putin la inceput....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Dulcetica, am un prieten aici, in America, care tot face cure din astea de 42 de zile fara sa nu manance nimic. In ultimele saptamani este o leguma, sta numai in pat. Norocul lui este ca lucreaza cate 6 luni pe an si 6 se odihneste. Nu are copii, obligatii, asa ca isi poate face cure din astea cat de des doreste. El sustine ca aceasta dieta ii este benefica pentru sinuzita care o tot are si pentru incheieturi (artrita).
Chiar zilele trecute, cand am fost la patinoar, imi povestea ce mizerii a scos din corpul lui, incepand cu a doua saptamana fara hrana. Era foarte descriptiv la culoare, consistenta mizeriilor . Ideea era ca el a simtit cum corpul s-a curatat si a scos toata murdaria dinauntru.
Eu ma cam contrazic cu el. Acum vrea sa faca iarasi postul asta. De abia au trecut doua luni.
Ce imi explica ca dupa a treia zi i se duce dorinta de a manca (primele trei zile sunt cele mai grele) si limba incepe sa fie acoperita de un strat alb, gura capata un miros neplacut, corpul incepe sa elimine murdarii, celulele bolnave se elimina si ele. Pe masura ce continui postul, corpul elimina toate toxinele. Efectele sunt: eliminarea celulelor bolnave si moarte, grasime, mucus din peretele intestinal, plamani si sinusuri, toxinele din sistemul limfatic si colesterolul care este prea mult. Postul e recomandat pentru tensiune, astm, colon iritabil, artrita reumatoida, boli de piele, migrene, alergii, boli respiratorii, raceli, obezitate. Dar, de asemenea, are si contraindicatii: sarcina, alaptare, cancer (nu inteleg de ce), hipoglicemia (asta imi face sens), diabet, guta, boli de ficat si rinichi.
Eu as fi mai degraba adepta unei diete fara hrana timp de o zi sau maxim 3. Nu ma vad sa o tin pe o durata asa lunga. Dar sa ma fereasca Dzeu de boli... ca atunci ce nu as face. Concluzia ar fi ca o asa dieta ajuta corpului, dandu-i o pauza de la digestie.
Ce am uitat sa spun e ca tinand acest post iti pierzi tesut muscular din cauza ca rezerva de glicogen e consumata, iar grasimea devine sursa de energie
Sustin sus si tare ca aceasta dieta nu e deloc eficienta pentru creier. In plus sistemul imunitar e la pamant. Energie ioc ca ti se duc toate rezervele. Celulele sanatoase se micsoreaza in dimensiune. In cazul lui, ca el tot spera sa scape de sinuzita, habar nu am cum poate el sa scape de ea, cand acele cavitati nu sunt irigate de sange, drept urmare nu poti face nimic daca nu actionezi pe alta cale.
Imi mai amintesc ca a fost candva un articol in Los Angeles Times despre post si dadeau exemplu mormonii care in prima duminica a lunii nu mananca nimic si rata de boli cardiovasculare e mica. Cercetatorii spuneau ca acest post are un impact pozitiv asupra bolilor cardiovasculare. Era interesant ca dieta asta este foarte buna pentru scaderea tensiunii arteriale cat si pentru cresterea ei in cazul in care ai o tensiune mica.
Si da, dupa cum spuneai si tu, problema cu corpii cetonici poate sa intervina. Toata treaba este sa ii controlezi, sa nu depaseasca limita pentru ca asta ar duce la o oboseala exagerata, persoana se va simti bolnava si in cel mai rau caz ar ajunge in coma. Previi asta prin cateva guri de suc in apa ca sa corectezi acidoza.
Ce mai stiam ca numai o zi de post ajuta la o stare mentala mai clara, iti limpezeste mintea si iti imbunatateste energia, un post de trei zile ajuta la curatarea sangelui si eliminarea toxinelor, intarindu-ti sistemul imunitar.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mai bine oshawa, dar depunde cum.
Eu stiu de grau cu orez fierte 20 de minute, mananci numai asta 2 saptamani.
orezul sa fie neecorticat.
E o mancare de fapt f f f completa.

Se beau si anumite ceaiuri....dar trebuie sa ti lea dea un fitoterapeut.

N-as face asa ceva de capul meu.

Eu am sa tin Oshawa in viitor, acum insa iau cortizon si abia dupa il stopez pot incepe.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu am tinut oshawa de doua ori.
mi-a fost bine dupa.
am tinut odata 10 zile si o data 8 zile.
la tura de 8 zile am baut si ceaiuri.
la ambele am baut apa multa si ... cafea - stiu, nu trebuia, dar nu pot fara.

am dat jos si ceva kg, nu multe, dar nu s-au pus la loc.

postul negru mi se pare o chinuiala inutila, ca sa zic de-a dreptul.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mincam orez fiert si, cind ma plictiseam de orez, griu copt.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput