mici probleme

mici probleme | Autor: happy-mother

Link direct la acest mesaj

m-ati putea ajuta si pe mine cu cateva sfaturi? fetita mea nu vrea sa iasa singura cu scaunul (doar cu supozitor)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ce varsta are fetita ta? E alaptata sau hranita cu formula? Inainte sa incepi cu supozitoarele, la cat timp facea? Acum, daca nu-i pui supozitor, ce se intampla (la cat timp face, reuseste sa faca singura, etc)? Daca ai inceput diversificarea, nu reusesti sa-i reglezi tranzitul din alimentatie (pere, suc de prune, iaurt etc?)


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Se gaseste in farmacii un sirop natural pe baza de smochine, Lass Baby se numeste. L-am luat din reteaua Help Net.

De asemenea, daca fetita e diversificata deja poti sa-i dai alimente care sa-i usureze digestia - pere, prune, cereale integrale etc.



Anca & Carla (13.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

HAPPY-MOTHER asa cum spunea Anca este un sirop cu smochine Non Stipation, dar cati ani are copilul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

e foarte importanta varsta copilului.
(poate are cateva luni si e alaptat si atunci e normal sa iasa mai rar)

constipatie inseamna kk deshidratat, nu neaparat rar.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy-mother spune:

fetita are 11 luni...nu o mai alaptez...dar ii dau formula de lapte praf ( nan)inaite sa incep cu supozitoarele facea de 2-3 ori pe zi...cu supozitoarele face o singura data pe zi ....iar supozitoarele le folosesc din prima luna doar cateva zile a iesit fara ele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

poti incerca si cu lactoza de la Humana. la noi a functionat. dupa o saptamana de pus lactoza in laptic, si-a revenit si apoi a facut mereu singurel. iar inainte de lactoza, facea aproape numai cu supozitor. lactoza nu da dependenta si e un produs natural, din lapte.
eventual, vorbeste si cu medicul copilului inainte.
sanatate multa!

Gabitza
mami de Denis Stefan (07.11.2008) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

poate intrebi si doctorul, chestia asta cu supozitoarele mi se pare cam drastica.

eu as incerca sa ii dau alimente care fac purgatie, si poate m-as gandi sa schimb si laptele. stiu ca nan cam constipa, dar un pediatru ar trebui sa iti spuna ce e mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Fiu-miu s-a reglat extrem de bine cu probiotice (Biotics Baby, Bifiform) si o cupa de cereale integrale in biberonul de seara (orez intregral de la Organix). In urma cu o luna facea cu plans si chin cateva ore, acum are 2 scaune pe zi la ore aproape fixe, fara efort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy-mother spune:

multumesc frumos pentru sfaturi....in legatura cu pediatrul am discutat si imi recomanda doar supozitoarele si cu termometrul..

Mergi la inceput