Navolcamin supozitor

Navolcamin supozitor | Autor: rodicaosoian

Link direct la acest mesaj

Fetelor ,voi folositi navolcamin supozitor pentru combaterea febrei?este ok sa le folosim,Fetita mea are un anisor si azi-noapte nu ma putut sa ii scad febra si navolcaminul a fost cel care ne a ajutat.Si eu ma intreb daca are ceva efecte secundare?
multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, are efecte secundare majore de tipul agranulocitozei, care nu depind de doza. deci se da numai in cazuri de febra ff mare - peste 39.5 grade care nu reactioneaza la alte antitermice si la sfatul medicului.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

roxana,multumesc
dar chiar daca folosesc unul sau doua odata la 2 luni?
si inca ceva.de ex iam data unul azi-nopate iar astazi am fost la medic si au luat snge din degetel sa vada daca sant crescute celulele albe,si ai iesti foarte mult crescute
acum intrebarea mea este :oare navolcaminu a facut sa iasa celulele crescute sau este intradevar undeva o infectie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

da, are efecte secundare majore de tipul agranulocitozei, care nu depind de doza. deci se da numai in cazuri de febra ff mare - peste 39.5 grade care nu reactioneaza la alte antitermice si la sfatul medicului.


Agranulocitoza data de algocalmin/novocalmin apare in cazuri foarte rare si la tratament prelungit... Ramane totusi cea mai eficienta metoda de scadere a febrei mari (cum a zis Roxanaz, peste 39) care nu cedeaza la alte antitermice. Dar nici celelalte antitermice nu sunt grozave: ibuprofenul ataca stomacul, paracetamolul ataca ficatul, rinichii. Dar, la nevoie...

Multa sanatate!

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

nu au cum sa creasca globulele albe de la novocalmin. din contra agranulocitoza inseamna ca unele tipuri de celule albe din sange nu mai sunt produse de maduva osoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodicaosoian

roxana,multumesc
dar chiar daca folosesc unul sau doua odata la 2 luni?
si inca ceva.de ex iam data unul azi-nopate iar astazi am fost la medic si au luat snge din degetel sa vada daca sant crescute celulele albe,si ai iesti foarte mult crescute
acum intrebarea mea este :oare navolcaminu a facut sa iasa celulele crescute sau este intradevar undeva o infectie?

Metamizolul sodic (Novocalminul) ar avea ca reactie adversa rara SCADEREA numarului de leucocite, nu cresterea acestora. Deci, se pare ca nu prea ar fi de la Novocalmin.

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Zmotocel, am scris in acelasi timp

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Novocalminul este interzis in majoritatea tarilor civilizate. Eu am crescut 2 copii, dintre care unul m-a isterizat cu otite, am lucrat o vreme in pediatrie si nu am intalnit febra care sa nu poata fi controlata cu paracetamol si ibuprofen. Cand spun controlata ma refer sa o scazi sub 38,5 pentru ca noi nu tratam ce este sub 38,5.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

La fetita mea nu functioneaza Novocalminul asa ca nu il mai folosesc. Cand e cazul, folosesc Nurofen/Diclogesic supozitor, Panadol/Paracetamo supozitor si, eventual, algocalmin picaturi.



Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Noi il folosim cu succes cand nu-i scade febra cu altceva....ce-i drept pana la varsta de 3 ani a fost cazul de vreo 3-4 ori de novocalmin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu folosesc novocalmin, atat picaturi cat si supozitor. Evident f rar si doar la febra peste 39.

La copiii mei paracetamolul e total ineficient pt scaderea febrei. De multe ori reusesc sa reglez doar din nurofen, dar exista momente in care nu mai face fata. Astazi, spre exemplu, la 1 ora dupa Nurofen febra era de 39.7. Asa ca i-am sevit un supozitor cu novocalmin.

Mai exista o situatie in care singura varianta ramane novocalminul picaturi. Febra mare asociata cu boala diareica/varsaturi. Siropelele contin zahar (ai mei si sanatosi sa fie, daca le dau nurofen, calpol fac scaunul mai moale) iar supozitorul nu poate fi folosit. Am discutat si cu o farmacista (cu facultate de farmacie, nu doar vanzatoare in farmacie) si mi-a zis ca in clipa asta pe piata romaneasca nu exista alta varianta decat cateva picaturi de algocalmin sau novocalmin (cine mai are pe acasa).

Mergi la inceput