antibiotic la rosu in gat cu febra?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui dry_votka

Citat:
citat din mesajul lui herra

Citat:
citat din mesajul lui dry_votka

O raceala e o raceala, si pana in 37,5 e ok fara antibiotic, dar, ma scuzati, cand este vorba de 38-39 de grade nu mai e vorba de o raceala, este clar o infectie, iar infectiile se trateaza doar cu antibiotic...asta este, momentan.


ba si virozele dau febra asa de mare, nu doar infectiile!
ce sigur sunt emise niste afirmatii complet inexacte...


Doamne ...uite aici! (iti dai singura in cap - asa cum te si contrazici singura in postari, ba dai ba nu dai antibioticul, da sa luam reteta totusi, dar sa asteptam, bine ca-l avem in casa, poate dam altadata, dupa ureche)

bine ca ai aterizat tu direct sa ma luminezi

Uite din dex:

viroza
VIRÓZA, viroze, s.f. Nume generic dat pentru bolile oamenilor, animalelor si plantelor provocate de virusuri. – Din fr. virose.

viróza s. f., g.-d. art. virózei; pl. viróze

VIRÓZA; ~e f. Boala provocata de un virus. /<fr. virose

VIRÓZA; s.f. Nume generic dat bolilor infectioase provocate de virusuri. [< fr. virose].

VIRÓZ#258; s. f. denumire generica pentru bolile infectioase provocate de virusuri. (< fr. virose)

si

INFÉCTIE, infectii, s.f. 1. Proces rezultat din patrunderea si dezvoltarea în organism a unor agenti patogeni (paraziti, microbi sau virusi) si din reactia tesuturilor la acest atac, manifestata prin inflamatii, supuratii, cangrene etc. 2. Miros urât, duhoare, putoare, miasma. #9830; Fig. Contagiune morala;. [Var.: infectiúne s.f.] – Din fr. infection.

si ceva din wikipedia:
"n biologie, un virus este un agent patogen inframicrobian, invizibil cu microscopul optic, care se reproduce numai în interiorul celulelor vii si provoaca diverse boli infectioase[1]"

....asa ca nu te mai repezi sa dai oamenilor in cap , asa cu una-cu doua

se pare ca mai sus iti dai singura in cap

L.E. : asadar virozele (provocate de un virus evident ) sunt boli infectioase ; deci infectiile/bolile infectioase, includ si virozele
Plus ca nici nu ai citit intregul meu mesaj.

...of, ce mult imi lipseste emoticonul acela care rade in hohote, nu il gasesc....


ai pus ceva citate din dictionare, dar nu o sa demonstrezi niciodata ca, sa te citez: "pe la 38 de grade e nevoie de antibiotic"

pacat ca nu sunt si dictionare cu emoticoane, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

ma uitam pe net la analizele mele si am vazut cum un doctor spunea ca administrarea in cantitati mari a antibioticelor inainte de varsta de 21 de ani duce la depresii si boli psihice grave :(

-------------------------------------------------------------
aici este scrisoarea lui David adresata Mosului www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=10&folder=Scrisori pt Mos Craciun" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput