febra dupa vaccin la 2 luni - AJUTOR

febra dupa vaccin la 2 luni - AJUTOR | Autor: anadomnica

Link direct la acest mesaj

Fetele mai experimentate - ce sa fac?? Azi la pranz am facut vaccinul obligatoriu de la 2 luni si acum fata are febra. A avut 38.2 si am sunat dr. si a zis sa-i dau ceai si sa pun jumatate de supozitor cu paracetamol in fundulet. dupa o ora si ceva am luat din nou temperatura si a crescut la 38.5. Am sunat medicul si a zis sa-i pun si cealalta jumate de supozitor. Ce fac daca nu-i trece febraaaa
AJUTOOOOR... si nu inteleg de ce a crescut, nu trebuia sa scada? I-am dat si ceiut dar nu a vrut sa bea prea mult. De supt a supt bine la san si in rest e vesela si rade... dar a avut o repriza de somnolenta... nu mai stiu ce sa fac, va rog sa-mi povestiti care ati mai patit cum ati tratat si cu ce, va roooog

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

stai linistita. este o reactie normala dupa vaccin. nici nu e cazul de paracetamol. da-i sa suga ca de obicei, la cerere si va trece.
somn usor si noapte linistita.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Noua pediatra ne-a recomandat novocalmin (dar nu acum ci acum 3 ani laa baiatul cel amre ca celui mic i-a scazut cu paracetamol febra). Tot asa jumatate de supozitor. Dar am impresia ca nu se mai gaseste pe piata. Acelasi efect il are si nevralginul picaturi. De fapt, ambele am impresia ca au aceeasi substanta activa ca si algocalminul.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

novocalminul e tare toxic...in unele tari e interzis!
nu l-as da decat la febra 40 de la viroza.

Anadomnica, o sa-i treaca febra, e reactie la vaccin, dormi langa ea in noaptea asta.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetelor, multumesc de raspunsuri... sper sa-i treaca pana dimineata... de fapt cat ar trebui sa dureze? Eu nu ma panichez usor, dar uite ca acum toate s-au adunat gramada: de crescut a crescut doar 50 g saptamana asta, acum a facut si febra... oooof...si cacuta tot verde, verde... mi-e ciuda ca se aduna toate odata.
Doamne ajuta sa fie bine pana la urma. Multumesc la toate pt. incurajari. Am mai luat temperatura adineauri si e iar 38.2.
Doamne ajuta

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

se da Calpol la febra de dupa vaccin, scrie pe sticluta in ce doze si scade sigur.
n-o lasa cu febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

novocalminul e tare toxic...in unele tari e interzis!
nu l-as da decat la febra 40 de la viroza.

Anadomnica, o sa-i treaca febra, e reactie la vaccin, dormi langa ea in noaptea asta.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Mie asa mi s-a recomandat acum 3 ani. Ce sa spun, efectul a fost rapid. Acum, la bebelusul nou, am folosit si noi parcetamol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Noutati: azi noapte pe la 4 i-am luat temperatura si avea 37.1 - m-am bucurat si am dormit linistita. Dimineata la 9 am luat din nou si avea 37.7 ... e bine ca nu e peste 38, dar de ce a crescut din nou? Sa ma mai astept la o repriza de febra? Voi cum ati patit?

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana Cocieru spune:

Anadomnica,
eu zic deocamdata sa o mai lasi un pic sa vezi ce face. Copiii mei nu au facut niciunul febra dupa vaccin, desi le-am dat preventiv cate o doza de Nurofen. Dar din cate stiu eu, la un bebe mic o temperatura de 37.7 masurata in fundulet e ca si cum n-ar fi (este o temperatura reala de 37.2) si nu se da absolut nimic decat daca trece de 38 sau chiar 38.5. Asa ca mai ia-i temperatura mai tarziu, sa vezi cum evolueaza si vezi atunci.
Sanatate multa!
Liliana, mamica de minuni Vladut (6 ani) si Alessia (1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Ambii mei baieti au facut febra dpa vaccinuri. Cu cel mare o pateam rau; febra 40 dupa vaccinul de 6 luni. Cam dupa 24-36 ore erau ok.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ce e sub 38 e super ok, stai linistita:)
eu sunt f curajoasa si nu le dau antitermice decat de la 38 cu 5.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput