Gravidute prin FIV (55)

Gravidute prin FIV (55) | Autor: Fragutza

Link direct la acest mesaj






Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici!



Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap.5;cap.6;cap.7;cap.8;cap.9; cap.10;cap.11;cap.12;cap.13;cap.14;cap.15;cap.16;cap.17;cap.18;cap.19;cap.20;cap.21;cap.22;cap.23; cap.24;cap.25;cap.26;cap.27;cap.28;cap.29;cap.30;cap.31;cap.32;cap.33;cap.34;cap.35;cap.36;cap.37; cap.38;cap.39;cap.40;cap.41;cap.42;cap.43;cap.44;cap.45;cap.46;cap.47;cap.48;cap.49;cap.50;cap.51;cap.52; cap.53;cap.54




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




mirela2
ET: 25 octombrie 2009, DPN: .......,FIV 1, Szeged cu dr Zadori.


Isa78
ET: 10 septembrie 2009, DPN: .......,FIV 1, Debrecen cu dr Bodnar.


carmelly
ET: 23 august 2009, DPN: 22 aprilie 2010 FIV 2


taty ana
ET: 06 septembrie 2009, DPN: dr Diakoumakos clinica Biogenesis, FIV1


CastelanaC
ET: 15 iulie 2009, DPN: 08 aprilie 2010, FIV 1



Candy1902
ET: 04 iulie 2009, DPN: 26 martie 2010, FIV 3 Szged, dr Zadori ; FIV 1 la Timisoara, reusit, sarcina pierduta la 6 luni jumatate, FIV 2 la Debrecen, nereusit



ioana_p76
UM: 18 iunie 2009, DPN: 24 martie 2010 , reusit natural dupa 2 incercari de FIV in 2007


claudia_74
ET:22 iunie 2009, DPN: 13 martie 2010, FIV 1 la Szeged, dr. Maria Kriszan,


kry
ET: 16 iunie 2009, DPN 09 martie 2010, FIV 4 in Austria Wels


miruna79
ET: 15iunie blastocist de 7 zile, DPN 2 martie 2010, Fiv Gynera dr Dracea+ biolog Dascalescu


ellanik
ET: 15 iunie, DPN 08 martie 2010, FIV 1 MNL cu prof.Ron-el, reusit cu FET


simona2
ET: 3 iunie, DPN 21 februarie 2010 ,FIV 1 cu dr. Albu Dragos, Medlife


OneFineDay
ET: 26 mai 2009 cu blastocisti, DPN: 11 februarie 2010, FIV 5 in Suedia


blue flower
FIV 1 la Giulesti (Marinescu+Cocei), DPN 6-12 februarie 2010, nasterea la Medlife cu Predoi Silviu.



bulinanico
ET: 23 mai 2009, DPN: 08 februarie 2010, FIV 1 in Austria-Wels, dr. Loimer


huski
ET: 18 mai 2009, DPN: 04 februarie 2010, FIV3 la Giulesti cu echipa: Prof. Marinescu + Cocei, Giulesti


alsima
ET: 12 mai 2009, DPN: 01 februarie 2010, FIV1 la Szeged-dr. ZADORI


marriam
ET : 6 mai 2009, DPN: 23 ianuarie 2010, FIV in Autria-Wunschbaby Viena


iana_mari
ET: 21 mai 2009, DPN: 16 ianuarie 2010, FIV Giulesti,dr.Codreanu Dorina


pen
ET: 19 martie 2009; DPN: 06 decembrie 2009, FIV la Giulesti cu profesorul Marinescu si cu dr. Cocei DN 4 decembrie, ora 16.40 Radu Daniel, cezariana ,la Elias,2200 gr,49 cm, scor Apgar 9


dear_bambie
Et cu blastocisti - 16 martie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 1 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu DN 23 noiembrie 2009 Darius Gabriel-2,800kg, Lungime 49, Scor Apgar 10 si Flavius Mihai-2,800kg, lungime 49 Scor Apgar 10.


Li_am[size=3]
ET 09 martie 2009 cu blastocisti, DPN 25 noiembrie 2009, FIV 3 Austria Clinica Kinderwunschzentrum, Viena, dr. Obruca



[size=3]doris 71[size=3]
Et 09 martie 09, DPN 27 noiembrie 2009, FIV 5, Clinica Humanitas Milano



[size=3]lorelai_lorelai[size=3]
Et 24 februarie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 3, Giulesti, dr. Marinescu+Dascalescu





Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro


Diverse utile pt. gravide si bebelusi

www.anunt.net/anunt/vand infacol" target="_blank">INFACOL
www.tandres.ro/magazin/?p=productsList&iCategory=27&iPage=1" target="_blank">Lenjerie intima gravide
www.bebejunior.ro/" target="_blank">Lenjerii patut si mobiler bebe
www.magazine-online.ro/piticulvesel/" target="_blank">Diverse pt bebe
www.bebeplanet.ro/" target="_blank">Bebe planet
Bebelusul tau
www.drbrowns.ro/shop/catalog" target="_blank">Biberoane & stuff






de Natalia (03.09.09)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Dragelor, sa aveti sarcini cat mai usoare pe mai departe!

Pentru modificari pe prima pagina va rog sa-mi dati PM. De asemenea, va pot explica cum se deschide capitol nou, este ff usor.

Va pupa fata!


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

dragaicooooooooooooooo, felicitari draga mea!!!!!
Stii ca azi n-am avut somn si mi-am zis: ia sa n-o mai frec degeaba-n pat si sa vad ce-a facut Dragaica noastra si ea vine cu rezultat de tripleti!!!!!!!!!!!! bine ca stiu ca ai transferat doi si cred ca le-a placut fata de tine: tanara, sanatoata, canadanoasa, pai unde sa se duca in Quebeck pe frigul asta?
sa fii sanatoasa, sarcina usoasa si la termen.
respecta in continuare regimul de viata mai calm si sa ai gruja de tine!
te pup



castelana fericita 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fete dragi va doresc un capitol cu sarcini usoare si bebei sanatosi.

Dragaica felicitari pt rezultat. Ai sanse mari de gemenasi. eu am avut beta in ziua 12 335 deci tu cu 400 si ceva ai sanse si mai mari.


Claudia pliul nucal e ok atata timp cat nu e peste 3. Ai un bebe sanatos. felicitari

fetelor eu la inceput am spalat hainutele piticilor cu persil sezitive parca asa se numea. e pt persoane sensibile si alergige.
dupa ce l-am terminat si am vazut ca piticii sunt ok nu au probleme cu iritatii pe piele am inceput sa le spal hainutele cu ariel. Eu folosesc si balsam de la cocolino. e tot asa pt persoane sensibile si e fara miros dar face hainutele moi.

eu am spalat absolut tot ce a intrat in contact cu piticii inclusiv lengerie patut aparatori pilote tot.

e bine sa fie totul spalat.

va pup si aveti grija de voi gravidute dragalase si de bebelasii vostri mici si scumpi.


Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

DRAGAICA felicitari pentru beta

Elanik ne chinuim sa alegem numele de cateva luni.
Ne bucuram ca v-au placut numele.

Elenada ce fac piticii?
Dorm noaptea?

Fetelor azi am calcat lucrusoarele,a fost minunat!
Maine spal pledurile si lenjeria,si gata ne cumintim.

Va mai zapacesc cu o intrebare;vreau sa comand pe net salteluta de la masa de infasat si nu stiu de care.Ma ajutati ?



iana

32+ mario constantin sisophia elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Dragaica, te asteptam cu rezultat de gemeni. Eu in ziua 12 de la ET aveam 576. Bucura-te de sarcina si fara stres. Au inceput greturile? La la mine in saptamana cu beta incepusera primele semne, dar stiam ca sunt bine bebeii si cresc.
Claudia la 18 saptamani si 6 zile sunt bine. De greturi am uitat, am o pofta de lup. Sunt un bidon fericit (butoi in devenire) imi simt bebeii zilnic. Ce or face ei nu stiu dar ma minunez, i-am simtit si pe amandoi de-odata, unul in dreapta altul in stanga. Tu mai ai putin si scapi de starea de rau, maxim 1-2 saptamani. Deci ai sa te bucuri in curand de sarcina.
Wow Elenik, mai 11 saptamani? Ai un bebe tare energic. Dupa Iana si Huski, pare-se ca tu urmezi. Sarcina usoara si la termen in continuare.

Eu cred ca pana la urma fac vaccinul, e un vaccin produs in franta, fara mercur, care cica e special pentru gravide. Saracul sot a umblat si a intrebat mai peste tot de vaccin, dar noi mai asteptam macar dupa 20 saptamani sa il fac. Sunt in dubii, sper sa ma luminez pana atunci.
Fetelor ca beau un 3 in 1 sau pun putin ness in lapte, un vf de lingurita la o cana de lapte, face rau bebeilor?

Pupici la mamici si la burtici.

 18+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

carmelly,
eu am baut toata sarcina cafea in care puneam mult lapte... eu am tensiunea mica , max 10/6 si nu era vreo problema
sarcina mea a fost gemelara, obtinuta prin FIV facut la MEdlife
am nascut pe 30 nov la 37 sapt prin cezariana, bebelusii sunt sanatosi, nu i-a afectat cafeaua in niciun fel....
am nascut un pic mai repede decat era programat pt ca din saptamana 32 aveam fluxul pe artere pe partea stanga, a fetei, cam la limita maxima, dar usor usor, cu cate 2 TNS si 2 echo pe saptamana si cel putin 4 litri lichide pe zi am crescut pana la 2140 grame baietelul si 1910 fetita (ea avea restrictie de cresrere) la nastere
au respirat singuri, au luat biberonul din prima zi.... am stat in spital decat 5 zile si apoi am venit acasa...
acasa mancam.. in aproape 2 sapt am luat cam 500 grame, poate chiar mai mult, ultima cantarire e de acum 2 zile, dar maine mergem la control si ne cantarim acolo
copilasii mei au fost micuti si pt ca eu am avut o burta relativ mica, lichid destul de putin... dar important e ca sunt sanatosi
sarcina usoara in continuare



Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Thx Gabitza. Eu 3 luni nu am baut cafea, de greata, dar acum m-a napadit o pofta. Si la mine fetita e mai mica decat baietelul, asa a fost de la inceput, unul mai mic si unul mai mare, dar amandoi sunt sanatosi si vioi. As sper sa fie si dupa nastere. Pup mamica cu 2 bebei.

 18+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor va multumesc pentru urari
Castelana de unde draga tripleti, ti-ar fi placut tie sa ma vezi cu 3 prunci in brate
Carmely nu am pofte, in schimb dorm pe mine , nu ma mai simt balonata dar tot nu-mi pot incheia blugii merg cu blugii descheiati prin oras.
Barbatamiu cica deja mi se vede burta de cand i-am spus ca e posibil sa fie doi are un zambet pe fata parca-i un motan prins la oala de smantana

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Mamica in devenire 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Claudia, te inteleg perfect prin ce treci. Cand povestesti parca ma vad pe mine, asa eram si eu inainte de morfofetale sau alte analize. Fetele de aici(acum frumoase mamici dar si burtici) stiu cat le stresam cu intrebarile apoi veneam de la dr. ranjind si linistita. Asa am stat pana la nastere, iar acum am luat-o de la capat, dar griji de alta natura.
Despre ajutor, sa stii ca nu am. Si mama si soacra sunt la km. buni distanta, insa nu ma plang. Este greu, uneori am senzatia ca nu mai pot iar peste 5 min. sunt plina de energie. Dar iau partea buna a lucrurilor, azi cantarul arata kg. pe care le aveam la ET si asta numai in 7 sapt.

Cine vrea sa foloseasca balsam la hainutele ptr. bebe, Sano are si balsam sensitive bebe, eu nu folosesc inca. Cat despre spalat si eu ca si Elena am spalat tot, sac de dormit, pled, pilota, aparatore patut, prosoape etc. Sacul de dormit Vlad nu-l foloseste din mai multe motive:
- ii raman manutele afara si permanent le are reci
- noaptea imi este incomod cand plange sa stau sa-i trag fermoarul ca sa-l scot.
-croiul pe unde ies manutele nu este prea larg si am senzaia ca sta copilul incomod, asa ca da bine in dulap .
Si lenjerii eu am luat, dar nu le folosesc, insa am luat si numai cearceaf de pat cu elastic si este foarte practic, iar aparatoarele nu sunt din set cu lenjeriile, asa ca permanent unul din cearceafuri are o culoare din imprimeul aparatoarelor si este ok.

Dragaca felicitari, sa ai o sarcina frumoasa si la termen. Imi place foarte mult numele tau, eu sunt buzoianca si mereu cand citesc posturile tale imi aduc aminte de Dragaica si de cum mergeam in copilarie sa ma dau in lanturi si sa mananc toate prostiile pana nu mai puteam

Ellanik ai scos capul, imi place tare mult cand vad AMR la semnatura. Pupici la mami si bebe

Castelana, Iana


mami de Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani


Dragaca felicitari, sa ai o sarcina frumoasa si la termen. Imi place foarte mult numele tau, eu sunt buzoianca si mereu cand citesc posturile tale imi aduc aminte de Dragaica si de cum mergeam in copilarie sa ma dau in lanturi si sa mananc toate prostiile pana nu mai puteam


Castelana, Iana


mami de Vlad


He..he.....uite ca ne potrivim, suntem vecine, eu sunt focsaneanca mie-mi place la nebunie numele. Am crescut la bunici in muntii Vrancei, acolo inca se mai pastreaza din obiceiurile vechi/pagane, mi-aduc aminte cum mergeau fetele la cules de sanziene si-si faceau coronite, apoi in noaptea de Sanziene le aruncau pe apa in timp ce canta anumite descantece in care-si chemau pe cel sortit.
Mai tarziu la facultate am invatat la cursurile de "Folclor literar romanesc" despre Dragaice/Sanziene, depinde de zona.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Mamica in devenire 4+

Mergi la inceput