Trombofilia o cauza a infertilitatii - 19 -

Trombofilia o cauza a infertilitatii - 19 - | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj


Multumim pt voturi

trombofilia(miki-miki) balanta_tm copilutzu
mada23 lavinia78 alla76
fivoase Ioanatugs luck
cristal1995 anes tamaryllis
stefy13 cristina97







Cap1 Cap2 Cap3 Cap4 Cap5 Cap6 Cap7 Cap8 cap9 cap10 cap11 cap12cap13 cap14cap15cap16cap17cap18












Dr hematologi specializati in trombofilie obstreticala:


-in Budapesta dr Imre Bodo http://www.medical-center.hu
Daca selectam limba Engleza, la 'Medical services', alegem 'Hematology, Oncology' si acolo il gasim pe doctor.
-in Bucuresti la spitalul Fundeni dr Uscatescu Valentina 021/3180400 sau 021/3180414 pt hematologie int 2257 sau int 2258
-in Bucuresti la spitalul Coltea dr Simona Avram : 0213874100.







Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice

Interactiunea medicamentelor si alimentelor asupra anticoagulantilor

Site babycenter (contine link-ri utile)




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane

www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina





Suplimente nutritive

www.fvleiden.org/ask/51.html" target="_blank"> Tabel cu medicamente si catit de B-ri incluse in ele
B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
HS Fighterswww.hsfighters.com/index.htm" target="_blank">aici contine 800mcg metafolin(acid folic natural), 1000mcg methylcobalamina(B12) si 50mg B6
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Avertizari
1. Nu consumati alimente care contin vitamina K

Alimentul (100 g) Vitamina K (micrograme)
varza creata ..................... 500
spanac ............................... 350
varza de Bruxelles ................ 230
broccoli ............................... 210
fetica .................................. 200
nasturel .............................. 200
laptuca ............................... 120
conopida ............................. 80
fasole verde ......................... 45
castraveti ............................. 30
dovlecei ............................... 30
rosii .................................... 10
www.drgourmet.com/md/warfarincomprehensive.pdf " target="_blank">Tabel cu alimente
www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/" target="_blank">Calculator alimente


Analize:
Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara II” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Alte anal necesare pt sustinerea unei sarcini:
Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)




______________________________________________

Aspirante optimiste
______________________________________________


Adrianaady 29ani Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, sarcina oprita din ev la 5-6s in ian 2009


Alla76 33ani MTHFR A1298C genotip homozigot , sarcina pierduta in s 7/8 in aprilie 2009


Balanta_tm 34ani, MTHFR C677T heterozigot, mutatia protrombinica (G20210A) heterozigot si mutatia PAI 4G/4G homozigota, insuficienta venoasa cronica bilaterala (varice mostenite), nicio sarcina pana in prezent, se pregateste de FIV1


Bellla77 32ani MTHFR C677T, 3 sarcini oprite din evolutie pana in 6s


2bobocei ...ani MTHFR C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprita din ev 8s si 4z


Cami30 ...ani, MTHFR C677T genotip homozigot o sarcina oprita in evolutie in 2008 la 6 s (sarcina obtinuta prin FIV)


Creatza11 ...ani MTHFR A1298C genotip homozigot, 2 sarc oprite din ev(7s,9s)


Criss85 ...ani sindrom antifosfolipidic, 3 sarcini oprite din ev la 5,9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.


Cristal1995 30ani, MTHFR A1298C genotip heterozigot, Proteina S la limita superioara. Nici o sarcina, 6 FIV-uri plus alte 2 ET-uri .


Danny1 34ani MTHFR C677T heterozigot, A1298C homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu; 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.


Danubia ...ani FVL heterozigot,Factor II heterozigot


Dezamagita ...ani MTHFR C677T heterozigot, 1 singur ovar, 2 sarcini obtinute natural oprite din ev la 6s si 8s


11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot, 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.


Georgia_c ...ani MTHFR C677T genotip heterozigot , 2 IA nereusite, nicio sarcina oprita din ev


Goggy 32ani MTHFR A1298C hetero si mutatia protrombinica hetero, 2 Fiv-uri nereusite la Giulesti(nicio sarcina pana in prezent).


Guzelnico 36ani FVL heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, iul 2008 FIV1 reusit dar cu sarcina oprita din ev la 4s, febr 2009 FIV 2 nereusit.


Jasmine30 29ani, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, 3 sarcini oprite din ev. (5s,8s,5s) si o hiperadezivitate plachetara (sangele este prea gros si se coaguleaza prea repede). Tratament: 1 aspenter pe zi, Omega 3 luni, miercuri si vineri, 1 vitamina E pe zi, 2 acid folic, 2 Magne B6 pe zi.


LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-uri nereusite.


LucaLuca ...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot, mutatia protrombinica G20210A genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s (gemelara obtinuta la FIV1), FIV2 nereusit, ET nereusit


Lavinia78 31ani Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , 3 sarcini oprite din ev (5s, 6s si 7s).


Loona 40ani MTHFR C677T heterozigot, 4 sarcini oprite din ev intre 5-7 s


Mikas ...ani MTHFR ...... heterozigot si FVL heterozigot


Miki-miki 39ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale >=120 (2 sarcini oprite din ev la 8s si 4,5s)


Oach 32ani, MTHFR A1298C heterozigot , 2 sarcini oprite din ev (prima anembrionara 2008 si a 2-a oprita din ev la 8s -apr 2009)


Profa 40ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza
4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcina sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic


Tamaryllis ...ani MTHFR C677T heterozigot, sarcina prin FIV oprita din ev

_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Andrutzac 33ani Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot, 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita din ev la 8s, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged


Anna_Chris 35ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot. Nu a pierdut nici o sarcina, a facut anal din proprie initiativa. Operata de endometrioza la 26 ani, sotul are anticorpi antispermatici, 5IA Tratament in sarcina: clexane, acid folic, omega 3, elevit, 2magneB6, duphaston


Claudia79 30ani Pai-1 si MTHFR(genotipul nu-l stie), o sg trompa. FIV 2 reusit!


Dalv ...anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa 30ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13s si 15s) Acum tratament cu Medyn Forte, aspenter (luni, miercuri, vineri), Vitamina E, Vitamina C, Clexane 0.4, acid folic, utrogestan.


Rosca 38ani BHCG 72 in zi 12 de la ET.(FIV nr 2 la Szeged), Clexane de 0,4 din zi 1 de stimulare povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.


_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Avalon 39ani de , sarcina obtinuta prin FIV, povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Idaira 37ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)


Alexuta1181 28ani Eliza Teodora(2700 g,46 cm, cezariana la 36s) povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7s .
Tratament: clexane40 .



Instructiuni pt semnatura:
Copiati (ctrl-C) urmatoarea formula, stergeti spatiul pus de mine in paranteze si in loc de puncte scrieti mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie.
[ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]................[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un butonas 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii.








Miki La anul pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

miki multumim pentru capitol nou.

Sa fie unul cu vesti bune!




MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto
1 sarcina IA si 3 naturale oprite in evolutie (5s,6s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lavinia DOAMNE AJUTA!! Este cap cu care vom petrece nasterea lui Isus Hristos.




Miki La anul pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

MTHFR C677T homozigot
Fact V Leiden heterozigot
Prot S la limita inferioara
NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Fetelor va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat

pe 23.12.2009 se implineste un an de cand BB meu drag a devenit ingeras...in acest an care a trecut am incercat sa facem tot felul de analize sa descoperim cauza, dar nu am reusit.....eu tot citind pe forum, i-am sugerat dr sa fac si analize pt trombofilie, insa el mi-a spus ca nu e cazul meu, dar daca asta imi face bine la psihic sa fac si analizele astea...eu am citit de proteina s si proteina c.....
ideea e ca doctorul mi-a zis sa fac profilul fosfolipidic...insa cand am intrat pe site-ul Synevo, m-am speriat cate analize implica acest profil.....si o groaza de bani......nu e problema de bani, da nici sa dau vreo 5-6 mil fix pt un moft si pt confort psihic
spuneti-mi voi ce analize sa fac?......adica care sunt cele mai concludente analize pt trombofilie?.......eu ma gandeam sa fac doar proteina C si S si daca , Doamne fereste apare ceva in neregula, abia atunci sa fac tot profilul

Va rog din suflet spunet-mi cum sa fac? ....sambata acum m-as duce la Suceava la Synevo.......

VA ROG DIN SUFLET DATI-MI UN RASPUNS




MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT - (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !

..............................................

Nimic nu este intamplator!.........iar timpul nu-i decat o clipa!
..............................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

lavinia,imi pare tare-tare rau.nu am mai primit demult o veste buna.una dupa alta nu reushim sa trecem de un prag.nci un endocrinolog din 3 nu mi-a garantat ca hashimoto e de vina pt avorturi.ginecologul cu aceasta specializare da aspenter,deoarece zice ca hashi provoaca trombi.atat.si sarcinile i-au mers ok.de ce la noi nu e asa?nimeni nu va sti raspunsul.
miki,draga mea,am vb cu raluka.esti un inger.parca avalon avea NK,nu?din ce am citit eu pt ele trebuie anti-coagulant.
acu,ca sa plusez,am fost la un hematolog.a zis ca uscatescu e cea mai tare in astea.plus ca MTHFR da un anume fel de trombofilie,FACTOR V LEIDEN,da alt fel de trombofilie.pt MTHFR se indica clar acid folic,pt leiden,heparina.trombofilia produsa de MTHFR nu ar trebui s adea avort daca se ia acid folic.la fel a spus si geneticianu,acesta fiind unul bun,zicea hematologul.
am refacut analizele.maine am rezultatul.
in concluzie nimic nu justifica avorturile.si totushi.....ele continua.de ce?nu stie nimeni.sfatul medicului?"nu mai cerceta" s-ar putea sa descopar si altele si nu are rost.
aaa,sa nu uit:prea mult clexane nu duce la pierdera sarcinii.
cami,sau cine dorea sa vina aici la hematolog,mai am 2 nume.as vrea cine mai vine la cluj sa mearga la altul,sa adunam mai multe pareri.nu stiu ca astia sa aiba mai cabinet particular si in aceeasi clinica nu pot veni la mai multi ca ma descopera.
prea multe B-uri iar nu strica,se elimina prin urina.
curaj,fetelor.pe mine mai mult ma supara ca am vrut sa ajung la un orfelinat si nu pot.de fiecare data se intampla ceva si ma impiedica.of.si vroiam sa fac fericit un copilas de sarbatori.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

danny1 nici nu stiu ce sa mai cred. Eram convinsa ca acum cu tratament totul va merge bine, dar ... si ce ma inebuneste cel mai tare este ca dr ridica din umeri. Acum m-a trimis sa imi fac analizele imunologice ca asta imi lipsea si ar fi cam ultima. Oricum daca nu reusim in urmatorii 3 ani ma consolez cu ideea ca asta este.

Sa inteleg ca s-ar putea ca doza de clexane de 0,4 sa nu fi fost suficienta daca am si probleme de imunitate?



P.S. am vazut ca a scris cineva la capitolul vechi dar eu nu stiu sa dau citate din mesaje ca sa repostez mesajul ei. Poate se indura cineva si imi spune si mie cum se face iar ei daca stiti poate sa ii raspundem ca saracuta este ajunsa in saptamana 35. Mai are atat de putin.


MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto
1 sarcina IA si 3 naturale oprite in evolutie (5s,6s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicoleta_ior

Fetelor, ma incurc in ce scrieti voi aici, habar nu am ce inseamnamulte din analizele pe care le-ati facut. eu stiu doar ca am trombofilie si vreau sa va cer sfaturi.
Sunt insarcinata in 35 de saptamani, bebelusa mea nu prea ia in greutate, acum o saptamana avea 1800 grame, in prezent sunt pe tratament
( 6 utrogestan, 4 tarosin, 1 vit c, 1 omega, 3 nospa, 1 tardiferon folic, 4 magne b6, clexane 0.6). In continuare sunt monitorizata saptamanal, ecografic este mai mica cu 2 saptamani decat varsta gestationala. Sunt f ingrijorata, imi e f teama, am numai ganduri urate, ma gandesc cu cate sacrificii am ajuns pana aici si acum numai probleme. Eu am si uterul bicorn, adica este impartit in 2 camarute. Am fost si la Iosup acum o saptamana, acelasi lucru a spus si el , e mai mica cu 2 saptamani, sa iau tratamentul si cam atat. Ati mai fost vreuna in vreo situatie asemanatoare?

Nicoleta

Cum stai cu IR-rile , dc ac sunt bune nu tb sa te ingrijorezi. La ce hematolog te duci? Sfatul meu e sa te duci repede la Fundeni la Uscatescu cu dosarul de anal si ecografiile(asta dc nu ai ajuns inca la ea) . Poate tb sa treci pe doza mai mare de clexane.


Miki La anul pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

mvb Pai dupa mine toate anal de pe prima pag sunt importante, eu nu as sari nici una. Poti face intr-o luna pachetul anticorpi antifosfolipidici 260 ron in luna urmat " Profil trombofilie ereditara II" 690 ron si in lat aluna te duci la Institutul V Babes pt anal imunologice : antic antinucleari, antic anti ADN si imunofenitipare limfocite 336 ron. Crede-ma , sunt f f imp. Vezi ce semnatura lunga am? Iti doresc ca dupa ce dai banutii astea sa nu ai o semnatura ca a mea.
Danny Ma bucur ca ti-a raspuns Raluca, sper sa-ti fie de folos experienta ei cu naturistele. Multumesc pt informatiile de la dr, eu cred ca tot la Uscatescu raman, mi-a promis o schema mai pe calapodul meu. Tu ai facut anal imunologice de pe prima pag? Dc nu, te rog sa ti le faci pt ca eu cred ca acolo e buba ta.
Lavi cum te mai simti? Au venit rusii? Cred ca ti-a fost sufic doza de clexan dar dc ai anticorpi tb sa iei medrol/prednison .... . NK de ex ataca embrionul, produce avort spontan sau neimplantare si se trateaza cu Intralipid sau IVIG care e f f scump


Miki La anul pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

miki nu au venit rusii inca. La cat progesteron am bagat in mine (proluton 1/sapt + utrogestan 4/zi) cred ca mai dureaza cel putin pana saptamana viitoare.

Am citit la bolile autoimune cat de scump este IVIG. Trebie sa vad ce e cu intralipid ca este mult prea scump ca sa mi-l pot permite. Tu de ce nu poti sa faci? ca am citit ca pt tine nu e bun.

Si eu cred ca doza de clexane a fost suficienta pentru ca exact in ziua in care eu banuiesc ca s-a oprit din evolutie (privind retrospectiv recunosc unele simtome) am fost la Fundeni si dna dr era f incantata de cum arata analizele, motiv pentru care mi-a spus sa nu schimb nimic.

Ma ingrozeste insa un singur lucru, daca dupa ce imi fac si analizele astea si tratamentele (ca eu sunt f constiincioasa in aceasta privinta) tot nu o sa fie bine ce ma fac. O sa imi vina f greu sa ma resemnez ca fac parte din femeile care nu pot avea bb.

Oricum pana atunci mai am 3 ani asa ca ... tatele inainte (iubesc motto-ul tau si am si cu ce )

pentru toate fetele


MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto
1 sarcina IA si 3 naturale oprite in evolutie (5s,6s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

Buna seara, fetelor!!!
Am revenit si eu dupa o pauza lunga si binemeritata. Va pe toate, inclusiv pe fetele noi.
Miki, deci nu era de ajuns IgG pt imunologice, si daca iesea asta bine continuam sau nu cu altele? Eu am mai facut doar pt tiroida TSH si T4, care au iesit bine.

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Creatza bine ai revenit! La mine IgG e bun si am NK mari. Sa-ti faci anal imunolog de pe prima pag.


Miki La anul pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput