intretinere canapele de piele

intretinere canapele de piele | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Buna.

Am o canapea de piele culoare deschisa , bej si ma intereseaza cum se intretine pielea in timp. Unde gasesc produse de intretinere? Se poate si o metoda mai simpla in afara produselor din comert?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Am o canapea de piele culoare deschisa , bej si ma intereseaza cum se intretine pielea in timp. Unde gasesc produse de intretinere? Se poate si o metoda mai simpla in afara produselor din comert?


buna,
in carrefour (probabil si in alte magazine mari) gasesti o lotiune pentru intretinerea obiectelor din piele (canapele, haina, huse, etc.). este marca sano, recomand cu caldura toate produsele marca sano, raportul calitate-pret este excelent.

o metoda simpla ar fi sa dai periodic pe canapea cu orice lotiune de corp sau chiar banalul lapte doina...practic pielea are tendinta de a se usca in timp, de aceea apar micile crapaturi, iar tratamentul cu lotiuni contribuie la mentinerea elasticitatii pielii. mai dificil este sa mentii culoarea, mai ales daca ai copii mici...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

De laptele Doina stiu si eu.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Depinde daca sunt din piele naturala sau ecologica. Stiu ca cele din piele naturala necesita ingrijire speciala.
Eu am din piele ecologica si le sterg cu o solutie de la Genius, din Kaufland am luat-o si chiar e foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Buna, si eu am o canapea si 2 fotolii din piele naturala, si tare repede se mai murdareste, mai ales ca stau la casa si animalutele mele cum vin de afara tusti pe canapea. Folosesc si eu solutia de la sano, numai ca eu nu pot suporta mirosul si se ocupa de curtat sotul meu.
Pisica mea mi-a zgariat putin pielea la un fotoliu, stiti cumva cum as putea sa o repar ( bineinteles in afara de a schimba bucata de piele )?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Uitasem sa va intreb...oare daca mi-as lua niste huse ar aluneca pe canapea? Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Eu te saftuiesc sa nu folosesti solutii pentru curatarea ei. Ia o carpa foarte fina si putin umeda.
O sa vezi ca dupa ce folosesti solutii o sa se faca urate, par vechi, nu stiu.... se uratesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Sonya,depinde de huse.

Eu iarna folosesc niste paturici subtirele si imi mai aluneca si cel mai nasol dupa ce curat canapelele cu solutie, o perioada totul aluneca de pe ea.Pb e ca in zona unde atingi cu picioarele ca acolo se freaca si se murdareste cel mai tare.
Am noroc ca pisica nu mi se suie pe ea sa o murdareasca, mai ales ca nu-s decat culoarea untului si altceva n-as avea ce face decat sa curat la ele.
Eu n-am lapte doina,dar le curat cu o solutie speciala pt piele in general.

Absoluta de ce zici ca se fac urate?
Eu am canapelele de un an si le sterg cu o carpa moale pe care am pus solutie.Scaunele la fel le sterg si isi mentin aceeasi stralucire.
Acum banuiesc ca e vb si de calitatea pielii.

Rosioare martisoare, cel - dintai invingatoare

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wF58c4I/]

[/url]

Mergi la inceput