Laptop copii

Laptop copii | Autor: lavi_p13

Link direct la acest mesaj

Buna! fetita mea de trei ani isi doreste de la mos un laptop, dar inca nu ma pot hotara care model sa-l puna mosu sub brad. As vrea totusi sa nu fie unul prea complicat incat ea sa nu inteleaga nimic din activitatile lui.Mamici, va rog, sa-mi recomandati carea r fi mai potrivit sau daca copii vostri au fost atrasi de ele si de care model. Multumesc

Mami de Andutza buburutza (13.10.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana-alexia spune:

Buna,
Noi am avut primul laptop pe la 2 ani si jumatate si se cheama "Primul Meu Laptop" ( poti sa-l vezi pe jucariidejucarii.ro)
Descriere:
Laptopul cu 10 activitati distractive in limba romana.
Este un joc interactiv care ajuta in procesul de invatare.
Jocurile vor invata copilul dumneavoastra notiunile elementare despre lumea cifrelor , a literelor si recunoasterea lor.
Cuprinde cele 10 activitati astfel :
- Litere mari
- Litere mici
- ABC
- Litere Migratoare
- Cifre
- Logica numerelor
- Socotirea
- Recunoasterea cifrelor
- Cutie Muzicala
- Pian (copilul poate sa-si compuna prima melodie)
Noi am afost foarte multumiti de el, fetita noastra a invatat literele si cifrele cu usurinta, il recomand cu placere




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

si noi vrem laptop
pa ala in fiorma de broasca testoasa il stiti ?
mai stiti alte modele care sa meaga la 3 ani ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Il avem noi pe cel in forma de broasca testoasa si Riana e tare incantata de el. Scrie ca are 88 de activitati, dar nu a parcurs decat cateva.



Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

As avea nevoie si eu de un sfat - baietelul meu isi doreste un laptop, dar el e mai mare (aproape 6 ani) - poate cunoasteti un model cu activitati mai diverse si mai complexe, care sa fie destul de atractiv pentru varsta lui. Si care sa nu coste o avere...
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Uite ce am comandat eu baietelului meu de 6 ani jumate:
http://www.dinoland.ro/p-1956-laptop-bilingual-super-notebook.aspx

Nu ti-as putea spune ce parere are despre el deoarece nu i l-am dat inca. Mos Craciun se va ocupa de asta.

Arata, insa, f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Lavi, si Dudu is dorea un laptop. Nasii i-au adus unul de ziua lui, dare este pt 5+ (presupune ca cel mic sa stie literele).

Pana la urma am gasit o varianta de "compromis" care pe Dudu l-a incanta foarte mult, adica "laptop-ul cu creion magic" www.toyz.ro/sisteme-educationale-copii/leapfrog/sistem-educational-leappad-my-first/" target="_blank">My First Leappad.

Se gaseste si in hypermarketuri, la pret chiar mai bun decat asta (Auchan si Careffour), se pot cumpara pe urma carticele noi. Jocurile sunt foarte potrivite pt 3-5 ani, se bazeaza pe partea audio si urmareste dezvoltarea abilitatilor referitoare la numere, culori, forme, primele notiuni depre litere.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

As avea nevoie si eu de un sfat - baietelul meu isi doreste un laptop, dar el e mai mare (aproape 6 ani) - poate cunoasteti un model cu activitati mai diverse si mai complexe, care sa fie destul de atractiv pentru varsta lui. Si care sa nu coste o avere...
Multumesc!


iti recomand sa-i iei direct un notebook din-acela mic, cu ceva soft, jocuri instalate.

al meu s-a uitat si el la laptopurile de copii, ca aratau funny, dar cand i-am aratat ce face... aaa, mami, pai asta e de jucarie, pentru copii mici! el clar s-ar plictisi cu ele.

plus ca un notebook il poti folosi si ca dvd-player portabil.

Cristina
www.talentedenazdravani.ro" target="_blank">Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.
Īncercam sa īnvatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decāt sa cāstigi.
Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite
Ce sa agatam singurei in pomul de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Multumesc mult pentru recomandari!

geniest - ma uitasem si eu la aceasta varianta pe net si chiar ma intrebam cum o fi... m-am blocat un pic cand am vazut la activitati gramatica, organizarea programului zilnic... Ma intrebam daca nu cumva e cam complicat pt 6 ani... Oricum, avand in vedere pretul promotional, e o varianta de luat in calcul.

cristinamh - cand spui notebook mic te referi tot la asa ceva ca si geniest sau la alt tip de produs? Ca la genul asta nu specifica daca se pot pune dvd-uri. Si- desi nu conteaza atat de mult sa arate funny, ar conta sa poata face si activitati distractive cu el, nu doar de invatare. Voi ati luat un astfel de notebook?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

eu i-am dat direct laptopul meu... are pe el magic english, desene animate, jocuri din seria kez. un prieten de-al meu il are pe cel mic, si e mult mai practic la drum lung, pentru copii.

http://www.evomag.ro/PORTABILE-Laptop-uri/HP-Laptop-Compaq-Mini-700EI-Renew-42079.html

daca nu merge linkul, este http://www. evo mag .ro/ PORTABILE-Laptop-uri/HP-Laptop-Compaq-Mini-700EI-Renew-42079.html

ceva in genul asta. aici sunt tare scumpe, dar tin minte c-am vazut oferte si pe la 8 mil. daca pui la socoteala un dvd portabil, pe la 3.5 mil, si un laptop de copii, pe la 1.5 ... diferenta nu ramane f mare, si este cu mult mai folositor.

Cristina
www.talentedenazdravani.ro" target="_blank">Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.
Īncercam sa īnvatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decāt sa cāstigi.
Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite
Ce sa agatam singurei in pomul de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

cristinamh, merci, am priceput...
Decat ca eu caut acum un cadou de Craciun si nu am posibilitatea unei astfel de investitii (cu toate ca sunt de acord cu tine, ca merita). Probabil la un moment dat o sa-i luam si asa ceva, dar in acest moment nu putem...



Mergi la inceput