Combinatia pastile + alcool = ?

Combinatia pastile + alcool = ? | Autor: Crinutz

Link direct la acest mesaj

Stiu ca nu e bine sa combini pastile de nici un fel cu alcool insa pe mine ma intereseaza ce anume se intampla concret in organism cand o persoana face asta.
dar hai sa va zic despre ce vorba, ca nu sunt niste pastile oarecare. persoana in cauza a avut acu vreo 5 ani un accident vascular din care si-a revenit f bine sub medicatie, de atunci ia un pumn de pastile zilnic, de genul Norvasc si altele pe care nu mi le amintesc pt a preveni un alt atac. Deci medicamente f tari. Ca sa intelegeti mai bine intrebarea mea am sa va spun ca aceasta persoana are din nascare un fond nervos f pregnant, in casa exista totdeauna agitatie, nervi, cearta si scandal din orice, ea se enerveaza uneori si cand se vorbeste un pic apasat, ii e frica sa mai iasa singura pe strada ca poate pica, ii e frica de oameni parca (nu de toti, de cei starini)...in conditiile astea nu stiu cum de nu a mai facut un alt atac, cand nervii sunt nelipsiti zilnic. La toate astea se adauga faptul ca persoana respectiva consuma alcool zilnic, nu cantitati mari, nu, dar o tuica mica dimineata, una pe la pranz, uneori si seara, un pahar de vin sec pe la pranz si seara. Deci, e alcool totusi in organism, zilnic. Sta in soare vara pe la tara si trebaluieste, ea zice ca asta o tine in putere dar eu nu cred ca alcoolul e ok in combinatie cu asemenea tratament.

Asa ca vin si va intreb pe cele care cunoasteti efectiv ce ravagii face acest lucru in organism ? e posibil sa dezvolte ceva boli psihice ? E posibil sa se produca un alt accident tocmai din acest motiv ? La ce duce un astfel de comportament ? Pt ca eu observ niste atitudini f enervante la persoana asta si poate e si din cauza asta. Persoana are 63 ani.

multumesc !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

nu stiu ce sa-ti raspund in privinta pastilelor combinate cu alcool...

insa modificarile de comportament survin adeseori tocmai din cauza accidentelor vasculare cerebrale, deoarece anumite portiuni din creier sunt afectate, practic sunt distruse.

plus ca persoana respectiva poate avea mici accidente vasculare, care nu intotdeauna au simptome vizibile, dar si acestea contribuie la distrugerea tesutului cerebral.

stiu de la socrul meu, a avut un AVC fara sa-si dea seama cineva (poate l-a avut in somn) si dintr-odata a inceput sa aiba o idee fixa, ca banii vechi nu mai sunt buni, desi erau valabili si se puteau folosi in comert pana la finalul anului respectiv. ne teroriza pe toti, ca sa nu mai primim bani "vechi" rest la cumparaturi, ca stie el ca nu mai sunt buni. degeaba am incercat sa-i explic ca pot fi folositi pana la finele anului respectiv, chiar i-am adus sa citeasca comunicatul BNR, degeaba...si incet-incet, s-au mai adaugat alte idei fixe, a devenit irational si violent, a terorizat-o si a lovit-o pe soacra mea, am fost nevoiti sa-l internam de urgenta la neuropsihiatrie. acolo i-au facut RMN (cred), iar medicul care s-a ocupat de cazul lui a spus ca are "creierul ca un svaiter", cu multe portiuni distruse de AVC-uri succesive. dupa ce a stat in spital o saptamana, starea i s-a agravat de tot, nu mai recunostea pe nimeni, facea pe el, nu mai putea merge, cam intr-o saptamana s-a dus dintre noi...

asadar, nu stiu cat poti sa convingi persoana respectiva sa renunte la alcool, dar iti spun ce ne-a comunicat medicul respectiv "durata medie de supravietuire in cazul unui AVC major este de 3 ani, majoritatea pacientilor, chiar daca par sa-si revina foarte bine sub tratament, ajung sa faca alte AVC-uri; sunt rare situatiile in care traiesc mai mult de 3 ani dupa AVC-ul major"....

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Din nefericire raspunsul la toate intrebarile cu care inchei postarea este DA, din cunostintele mele medicale, dar, cu siguranta, nu cele mai complete. Si tot din nefericire nu cred ca poti ajuta cu ceva persoana respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Persoana de care va vorbesc a avut accidentul prin 2003 parca. Deci a supravietuit bine 6 ani, desi cred ca nu a fost un AVC sever, desi s-a dus cu cateva zile intarziere la spital dupa primele simptome evidente (ca na' trebuia taiat porcu' !!!)si de atunci e intr-o continua nervozitate si nimeni nu o menajeaza din contra se cerata toata lumea cu toata lumea.
Nu stiu, mi-e teama sa nu ajunga lao scleroza severa mult prea devreme, la alta boala psihica a batranetii, la alzheimer chiar ???
Of, unii nu vad sansele care li s-au dat si isi bat joc de ele....
Mama mea s-a dus pt ca pt ea nu a mai fost nicio sansa din pacate dar daca ar fi fost ar fi facut orice era necesar ...si altii ....nu stiu sa profite si isi agraveaza singuri boala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Crinutz, nu stiu in ce relatie esti cu acea doamna de care povestesti si cat de aproapiata esti de dansa. Imi pare sincer rau de toate problemele care le are. Din pacate nu se poate ajuta singura, va trebui in primul rand sa accepte ca are nevoie de ajutor. Ajutor specializat ma refer in primul rand, si foarte mult ajutor din partea familiei. Exista tratament pt depresie, existade asemenea tratament pt alcoolism. Iar consilierea psihologica si terapia comportamentala ar putea-o ajuta, pe ea, si pe cei aproapiati sa stie cum sa se poarte cu ea, daca doresc sa o ajute. Si la fel cum spunea Diuna, da riscul cel mai mare este sa faca un alt avc, mult mai grav decat primul. Ar trebui cineva sa-i explice aceste riscuri, la care se supune singura, sa nu uite prin ce a trecut ca sa-si revina, si sa aiba grija de dansa sa nu fie nevoie sa o ia de la capat. In functie de partile de creier afectate la avc-ul suferit, sau, Doamne fereste, daca va face alt avc, da, este posibil sa ajunga sa sufere de multe alte boli de natura neurologica sau psihica.

*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*~*.*
Luana 10 months *..*..*..* Light a candle for Alma *..*..*..* Sea drop Maria

www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for in my ever hopeful quest for life fulfilled.
You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Nu as putea spune ca e vorba de alcoolism, e prea mult spus...doar se consuma frecvent cantitati mici de alcool. Dar nu cred ca e voie nimic, nimic. Plus nervii si stressul ei zilnic...Doamne nu stiu cum de nu a mai facut altul. Poate primul nu a fost AVC??? Cu doctorii astia nici nu mai stii ce sa crezi.

Ayla, ce spui tu e corect, ca are nevoie de tratament...dar ea nu se duce nici pana la medicul de familie, merge doar sa isi ia reteta in rest nu s-ar duce la medic nici moarta. Abia am convins-o la un moment dat sa faca o ecografie abdominala pt ca luand atatea pastile ficatul ar putea-o lua razna. Au iesit niste chisturi ceva, i-a dat un tratament si i-a spous sa revina dupa 3 luni parca, pai cine a mai prins-o?! A zis ca ea nu vrea sa stie daca e sa aiba ceva grav.... Eu stiu de la mama ce inseamna boala de ficat si ce sfarsit ai...Sa nu o previi e o crima!!!! Deci...n-am cu cine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

E greu pt. ca daca persoana nu vrea tu nu o poti forta.
Alcool consumat zilnic duce gandul la etilism cronic.
La o persoana cu astfel de probleme cerebrale e "cireasa de pe tort".
In primul rand ca dupa un AVC nu mai bei . Alcool actioneaza la nivelul creierului (si acolo de fapt).
La femei un consum de alcool de 60 g alcool pur pe o perioada de cateva ani duce la ciroza.

Din ce spui tu denota si un grad mare de anxietate care duce spre agorafobie putin.

Ce face alcoolul? Dementa etanolica , sindrom Korsakoff.
Cel mai usor este sa-i faci transaminazele si GGT-ul, sunt probe hepatice , si sa ii spui sa nu mai bea 1-2-3 zile absolut nimic pt. a vedea cum reactioneaza organismul ei .

In legatura cu AVC-ul , da , majoritatea covarsitoare a pacientilor dezvolta un nou AVC in primii 5 ani .

Trebuie sa o faci sa realizeze in cazul in care are o prblema cu alcoolul ca trebuie sa se trateze si sa aiba grija de ea .


***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

Nu as putea spune ca e vorba de alcoolism, e prea mult spus...doar se consuma frecvent cantitati mici de alcool.


Imi pare rau @Crinutz, acesta este alcoolism...

Mergi la inceput