... Trist...dar adevarat...

... Trist...dar adevarat... | Autor: zouzounaki

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Zilele trecute,avand ceva treaba intr-o mica asezare a Suediei,intimplarea a facut sa trec printr-un pasaj unde am auzind rasunand un cantec de fluier,o doina romaneasca...intorcandu-mi privirea,am zarit un mosulet cam in varsta de 80 de ani,stand infasurat in ziare,cu privirea trista.
M-am indreptat catre el si lasandu-i cateva coroane,am auzit o binecuvantare in limba romana.
M-i s-au umplut ochii de lacrimi,mai ales ca mosuletul imi aducea aminte si de bunicul meu,pe care l-am iubit atat de mult.
In aceeasi zi,tot intamplarea a facut sa intalnesc in tren,o babuta cam de acceasi varsta,care cerea cate o coroana pasagerilor.
Dandu-mi seama ca babuta vorbea romaneste,am intrat in vorba cu dansa si atunci am aflat ca dansa si mosuletul cu fluierul,erau veniti in Suedia de 2 saptamani,si dormeau.....IN PADURE!!
Cum Dumnezeule mare dorm in padure? Pe asa un frig crancen,cu hainele numai gauri si cu sandale de vara in picioare!!
Cine i-a adus aici pe cei 2 batranei,nu stiu...nu le stiu nici povestea...stiu doar ca odata pe vremuri,mosuletul a fost cioban la oi...iar acum,se afla aici,dormind in padure,fara haine,fara hrana..si fiind la mila soartei,riscand sa moara de frig in padure:((
Motivul pentru care am postat,deschizand acest subiect,este adresat mai mult fetelor din Suedia,Stockholm!
Daca careva dintre voi are bunatatea sa mearga in Huddinge, in gara centrala sub pasaj...si sa le duca ceva de imbracat..si poate cate ceva de mancare!
Fiind singura atat de departe de casa,m-am gandit la acest forum si la faptul ca aici exista atat de multe suflete minunate,care pot ajuta acest cuplu de batranei.
Poate exista un azil ceva,unde pot dormi oameni fara adapost,poate cineva ii poate indruma undeva sub un acoperis,...poate...poate...
Sper totusi,ca undeva,cineva le va intinde o mana de ajutor...
Multumesc mult,pentru timpul acordat...Va doresc numai bine...Zouzou


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Foarte frumos gestul tau Zouzou!

Nu pot totusi sa nu ma intreb cine a avut asa o inima,sa-i aduca acolo si sa-i lase asa de izbeliste,la virsta lor!

Of,of!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ah, gestul e de foarte frumos dar mai bine mergeai cu ei la autoritati...ar fi fost ajutati sigur, asa pana ajunge cineva in orasul lor...poate fi prea tarziu...la 80 de ani sa traiasca in padure, iarna :((, cine o fi aranjat treaba asta? :(

Adriana si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Zuzu, ai un suflet mare. Sper ca mesajul tau sa aiba un ecou si sa primeasca ceva ajutor de la alti romani. Poate ne trimite cineva poza cu batraneii.



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

...saracutii batranei...offf

Va rugam un vot pentru ANA,multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am preluat mesajul pe blogul meu...acolo citesc mai multi romani din Suedia, poate e cineva prin apropiere sa se ocupe de ei...
Daca nu au acte suedeze, nu stiu cu ce i-ar putea ajuta autoritatile...eventual sa ii trimita inapoi in Ro.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Exista solutii,exista un fel de pensiuni unde cei fara adapost pot dormi,au toate conditiile civilizate acolo.Mi-amintesc ca era unul pe Kungsholmen,chiar linga Fridhemsplan...acum vreo 10 ani.Acum chiar nu mai stiu,dar trebuie sa fie.Daca nu, exista asistenti sociali care se ocupa de astfel de cazuri(nu cred ca ii trimit in Romania suedezii fara sa le analizeze situatia inainte)
Cautam,cautam,numai ca trebuie sa fie cineva din Stockholm care sa mearga acolo sa vorbeasca cu ei.
Sa speram ca putem face o fapta buna
(eu caut acum pe net sa vad ce gasesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:


Aici cred ca trebuie contactati suedezii.E un fel de departament care se ocupa de persoanele fara adapost.

Enheten för hemlösa
Kontakt
Övergripande information för stadenLyssna Enheten för hemlösa vänder sig till hemlösa personer i Stockholms stad som inte har haft kontakt med socialtjänsten i någon stadsdel under de senaste två åren.

Enhetens uppdrag är att tillhandahålla olika former av insatser till personer som är hemlösa/bostadslösa.

Personalen har lång erfarenhet av att arbeta med hemlöshetsfrågor, som innefattar insatser till personer som har en komplex social livssituation, missbruksproblematik och psykisk ohälsa.

Enheten ger information och stöd i frågor som rör logi och olika former av boendestöd och behandling. Det finns även kunskap om stadens möjligheter till sysselsättning, praktik- och utbildningsplatser för personer som inte får ett arbete direkt på den öppna arbetsmarknaden.

Information ges via Informations- och mottagningssektionens jour:
08-508 25 301

Ansvarig för studiebesök är Katarina Eriksson
08-508 25 350

enhetschef
Claudette Skilving
08-508 25 353
claudette.skilving@saf.stockholm.se



Kapellgränd 15
Box 4083
102 62 Stockholm

Tel vx: 08-508 25 000,
fax: 08-508 25 338
Jourtelefon och tidsbokning:
08-508 25 301
Reception:
08-508 25 387

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Multumesc din suflet pentru raspunsuri <33
Din pacate n-am mai reusit sa ajung in Huddinge din lipsa enorma de timp,de aici si logarea rara pe forum .
Nici pe babuta n-am mai vazut-o pe tren,sper sa fie bine si sa nu fi inghetat de frig :(
Oricum,imi voi face neaparat timp sa alerg pina in gara sa vad daca ii voi mai gasi acolo.
Am sa va tin la curent daca voi stii ceva nou.
Va multumesc inca odata din suflet si sper din toata inima ca batraneii sa fie bine si sa aiba ajutor cat mai urgent.
O zi buna tuturor..Zouzou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Azi am vazut o stire si m-am gandit la batraneii lui Zouzounaki ...

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/batranii-victime-sigure-le-furau-casa-si-apoi-ii-abandonau-in-alte-tari.html

oare ce soarta au?



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Azi am vazut o stire si m-am gandit la batraneii lui Zouzounaki ...

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/batranii-victime-sigure-le-furau-casa-si-apoi-ii-abandonau-in-alte-tari.html

oare ce soarta au?



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




ca sa vezi ce mica-i lumea...una dintre suspecte este sora mesterului care ne-a amenajat apartamentul acum cativa ani...bine, el nu mai tinea legatura cu sora lui, se certasera pentru o mostenire sau cam asa ceva...mi-a povestit soacra mea (care e vecina si prietena cu mesterul si familia lui) chiar azi-dimineata despre cazul acesta, eu nu am vazut stirile ieri...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput