Hadronoterapia in trat cancerului(dr.NicolaeVerga)

Hadronoterapia in trat cancerului(dr.NicolaeVerga) | Autor: Alina

Link direct la acest mesaj

Hadronoterapia este terapia cu ioni de protoni si ioni de carbon,e destul de noua si pare-se eficienta in lupta cu cancerul.
Cite ceva aici:


http://hifu.ro/istoric.html

Dr Nicolae Verga am inteles ca radiolog la Spitalul Coltea si orice informatie despre acest medic m-ar ajuta.

Deocamdata am studiat destul de putin si pina ma mai clarific asupra terapiei,m-ar ajuta ca stiu daca are cineva cunoscuti care s-au tratat astfel defapt orice despre terapia asta ma intereseaza.

Moderatori,va rog lasati citeva zile aici subiectul,e mai citit si trebuie sa gasesc rapid solutii.Multumesc .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Alina, ai idee daca se mai face si prin alte tari? am incercat o cautare in engleza, dar nu-mi da nimic. stii cum se numeste terapia asta in engleza? sau macar in alte limbi...

p.s. m-am desteptat. daca vrei mai multe despre terapia in sine si prin ce tari se aplica, da cautare la "hadron therapy".
http://www.extreme-light-infrastructure.eu/Hadron-therapy-for-cancer-treatment_5_5.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Conchita,multumesc mult pt ajutor .Am citit si eu intre timp mai mult,am priceput bine cum functioneaza,imi prinsesem rau urechile printre fotoni,neutroni,protoni dar sotul meu e fizican si m-a luminat de-a binelea .

De vreo luna se face si la Bucuresti,incerc sa le scriu miine un mail.
In Europa se face in mai multe locuri,sotul meu a citit ca si aici,in München,intr-o clinica noua care nu apartine de univ ci e privata.Sun miine.
Desi am citit ca terapia e noua,totusi numai e chiar experimentala,se face si pe scara larga.Poate apar si pacienti sau cunostinte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Dragi moderatori,mi-ati mutat subiectul fara ca macar sa fii citit ca va rugam sa-l lasati niste zile,o sapt la generale,e muult mai citit si am nevoie de informatii urgente...

Mergi la inceput