AMH - valori foarte mici -- Help!!

AMH - valori foarte mici -- Help!! | Autor: elenus26

Link direct la acest mesaj

Sunt si eu una dintre aspirantele la burtici.
Dupa o sarcina oprita in evolutie in iunie nu am mai reusit sa raman pana in prezent (dupa vreo 5 ani de incercari, analize...).
In octombrie am ajuns la domnul doctor Albu Dragos de la Medlife, care mi s-a parut a fi un profesionist si un om minunat. Mi-a dat sa fac o serie de analize: dozari hormonale, Myco+Urea+anticorpi..., HSG, AMH si cariotipul.
Le-am facut pe toate, mai am de luat rezultatele de la cariotip.
Anticorpii au iesit ok, HSG destul de bine.
Dozarile hormonale:

in ziua 3: - Estradiol 13pg/ml
- FSH 10.16 mUI/ml
- LH 2.81 mUI/ml

in ziua 19:- Estradiol 275 pg/ml
- Progesteron 16.5 ng/ml

Tot ieri mi-a venit rezultatul de la Synevo pentru AMH: 0.29 ( perioada fertila: 1-8; postmenopauza: <0.4). Teoretic dupa rezultat nu ar fi trebuit sa raman insarcinata, nu ar trebui sa am ovulatie (desi am), practic ar trebui sa fiu la menopauza (mentionez ca am 33 ani). M-am speriat foarte tare. Am programare la domnul doctor dupa 7 decembrie cand imi vine si rezultatul la cariotip.
Pana atunci cred ca innebunesc. Credeti ca ar putea fi gresit rezultatul? Nu stiu ce sa mai cred si sunt cu nervii la pamant. Va rog daca aveti vrun sfat sau vreo idee ceva...

Multumesc din suflet.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Draguta mea amh arata ca rezerva ovariana e pe sfarsite, dar asta nu exclude ca sunt luni in care ovulezi, si poti avea ovule, asa ai si ramas gravida . Scrie te rog intervalele la analizele hormonale, ca sa putem sa le intelegem.
In rest ce sa zic, ai incredere in dr Albu, si eu tot pacienta lui sunt, va stii el sa iti dea un sfat bun.
Daca tot te-ai apucat de analize, eu iti dau o recomandare personala, intreaba si de analize de trombofilie, ar fi bine sa le faci si pe astea.
Daca e corect analiza, si vreau sa cred ca da, nu da Synevo din traista , poate o sa iti recomande sa incercati un fiv ca nu prea ai timp de pierdut.

Te pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Buna Adriana.
In primul rand iti multumesc pentru raspuns.
Mi-ai dat o speranta. Astept sa vad ce zice si Dr. Albu, merg pe mana lui.
Uite si intervalele pentru dozari:

in ziua 3: - Estradiol 13pg/ml(faza foliculare: 21-251; faza ovulat.: 38-649; faza luteala: 21-312, menopauza(fara TSH): <10-28; menopauza(cu TSH): <10-144)
- FSH 10.16 mUI/ml(f. folic: 3.35-21.63; f. ovulat: 4.97-20.82; f. luteala: 1.11-13.99; menopauza: 2.58-150.53)
- LH 2.81 mUI/ml(f. folic.: 2.39-6.6; f. ovulat: 9.06-74.24; f. luteala: 0.9-9.33; menopauza: 10.39-64.57)


in ziua 19:- Estradiol 275 pg/ml (faza foliculara: 21-251; faza ovulat.: 38-649; faza luteala: 21-312, menopauza(fara TSH): <10-28; menopauza(cu TSH): <10-144)

- Progesteron 16.5 ng/ml (faza foliculara: <0.1-0.3; faza ovulat.: 0.8-3; faza luteala: 1.2-15.9, menopauza: <0.1-0.2; sarcina trim I: 2.8-147.3; trim II: 22.5-95.3; trim II: 27.9 - 242.5)

Te pup si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

se pare ca si analizele hormonale indica o rezerva ovariana mai redusa. Raportul fsh/lh este 3.6, deci nu e f roz.
Asta nu inseamna ca nu o sa reusesti la fiv, doar ca vei raspunde putin la slabut la stimulare

In general, diminished ovarian reserve is indicated by an FSH of >12, a high FSH/LH ratio (>2.5; even if the FSH level is normal), or a high E2 level (>80 pg/ml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

gasesti discutii despre AMH si pe topicul "FSH mare":
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144657&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Multumesc Gabi pentru topicul trimis.
Adriana, crezi ca numai printr-un FIV as putea ramane insarcinata? Doctorul mi-a spus cand ne-am vazut ultima data ca daca in 3 luni nu merge cu OVA MIT si monitorizare, incercam 3 luni inseminare si apoi FIV (mentionez ca nu aveam rezultatul la AMH).
Ufff...

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Elenus nu stiu ce sa spun, dr facuse acel plan, dar iti garantez ca la asa un amh o sa aiba alta parere. Parerea mea este ca nu ai timp de pierdut, asa ca curaj si fa fiv.
Normal ca exista acolo o sansa sa ramai, ai si ramas odata, desi a fost cu ghinion, dar orice se poate pe lumea asta. Dar eu nu m-as lasa asa in voia sortii, cu gandul ca e o sansa mica sa raman natural.
Ce varsta ai tu? sotul are ceva probleme?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Fac peste o luna 33... a cam trecut vremea ce-i drept...
Sotul si-a facut si el analizele si este ok.
In maxim doua saptamani o sa am si parerea doctorului...

Pup si weekend frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

fetelor, unde se face analiza AMH si cat costa? Multumesc

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

fetelor, unde se face analiza AMH si cat costa? Multumesc

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui housepocket480

fetelor, unde se face analiza AMH si cat costa? Multumesc

Mama lui Matei Alexandru


Eu am facut la Bios Daignostic (Buc., str. Roma nr.39, langa colegiul Caragiale).
Si se mai poate la Synevo (Buc., str. dr. Grozovici nr.6, langa spit. Colentina).

Parca a fost 250-300 RON... nu retin. La Synevo cred ca e pe la 250 RON.
Dureaza vreo saptamana pana primesti rezultatul, ca se lucreaza in strainatate.

Mergi la inceput