Nasterea cu epidurala vs nasterea prin cezariana

Nasterea cu epidurala vs nasterea prin cezariana | Autor: beje_dana

Link direct la acest mesaj

Fetelor, sunt noua pe forum, si as vrea cateva sfaturi de la voi, cele care ati mai trecut printr-o nastere, ce parere aveti de nasterea cu epidurala? Ajuta? sunt mai putin resimtite durerile nasterii? Mi-e foarte frica de durerile unei nasteri normale si nici nu as alege cezariana. Mersi si multa sanatate tuturor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Daca as naste de o suta de ori, tot cu epidurala as face-o !
Si eu voiam cezariana din cauza fricii. Pana la urma mi-a fost prea frica de cezariana si am optat pentru epidurala. Am mai simtit durerile, dar suportabil. Mentionez ca am rezistenta minima la durere. Nu suport durerile. Am avut o nastere provocata pentru ca puiul meu statea prea bine la caldurica si nu voia sa iasa. Se spune ca nasterea provocata e mai lunga si mai dureroasa. La mine a fost scurta (7 ore) si putin dureroasa. Pot spune ca am nascut " fluierand ".

mamica de baietzel Darius

pozele lui Labuta

Darius s-a nascut a doua oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am nascut de doua ori cu epidurala. Pot sa-ti spun ca cea mai intensa durere in sala de nastere a fost cand mi-au montat branula (perfuzia de la mana)- pe care oricum ti-o vor pune indiferent de felul in care nasti. Nu am ramas traumatizata de loc. Ambele nasteri au fost provocate, au durat de la 10 dimineata pana la 18.20- la primul copil si 16.20 la al doi-lea. Ca la carte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Eu am nascut natural, fara anestezie si iti spun sincer ca nu ai de ce sa te temi de dureri. Dealtfel si cezariana presupune durerile ei. Eu zic sa incerci macar sa nasti normal pentru ca la fiecare femeie nasterea e altfel, si chiar si o femeie care isi doreste sa nasca natural poate ajunge la cezariana. Alege un medic in care sa ai incredere ca nu te va lasa sa te chinui fara rost, dar incearca!...S-ar putea sa ai surpriza ca nu e greu deloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Eu am vrut normal cu epidurala, a fost imposibil, iar dupa 18 ore de incapatanare ca vreau normal am acceptat cezariana, asa ca am trecut prin ambele situatii. Cu epidurala mi se pare mai mult decat ok, nu simteam contractiile decat f f slab, ca o jena, desi pe monitor era la intensitate f mare. In rest plictiseala, citeam reviste, ziare si asteptam sa scoata capul. La mine nu a putut iesi din cauza ca bebe era mai mare decat bazinul meu, nu a putut cobori asa ca s-a impus cezariana dar pe langa epidurala mi-au facut si totala pt ca eram f obosita si speriata de operatie. A trecut repede, durerile dupa operatie nu prea le-am simtit in spital pt ca am avut epidurala si cum simteam ceva bagam repede o doza de anestezic, mai greu a fost la plecare ca am simtit din plin tot ce nu simtisem dupa, mi-am revenit f greu dupa operatie, cumplit a fost. Eu as recomanda oricand nasterea normala, cu epidurala chiar e floare la ureche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Si eu as naste de 10 ori cu epidurala. Desi sunt mamici care au avut o nastere naturala si una naturala cu epidurala care spun ca nu e mare diferenta intre dureri, la mine cand au 'montat' anestezia, m-am simtit in al-9-lea cer. Si eu am rezistenta scazuta la durere si cand a venit prima contractie adevarata, mi-a fost teama ca nu se va mai intelege nimeni cu mine daca ma doare asa ore intregi. Am facut o alegere buna, pentru ca ulterior durerile au fost absolut suportabile, mai ales cand au inceput contractiile finale pe care trebuie sa impingi. Trebuie sa recunosc ca am si nascut in 2 ore de cand mi-au administrat o perfuzie cu oxitocina (pentru ca aveam apa rupta si contractii absolut neregulate de mai multe ore), dar chiar si asa, epidurala mi se pare o mare inventie.

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) il asteapta pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput