Despre bruxism (scrasnit din dinti)

Despre bruxism (scrasnit din dinti) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

As vrea si eu sa stiu mai multe despre bruxism. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Exsta vreun remediu? Am un baietel de 5 ani care noaptea scrisneste foarte tare din dinti si il aud din camera alaturata. Mi-e frica sa nu-si rupa dintii. Un medic stomatolog mi-a spus ca nu am ce sa-i fac. Mi-a spus sa merg cu el la psihiatru, iar acolo au vrut sa-i dea niste patile ca sa-l mai linisteasca dar eu nu am fost de acord. are poate lipsa de ceva vitamine sau minerale?
Multumesc anticipat.

Postat initial de Diana 69

Gabriela B.
Membru junior

iti raspund eu, ca medic stomatolog: la virsta lui, este cumva normal sa faca asta, pentru ca maxilarele lui cresc acum, dintisorii inca nu au inceput sa se schimbe,(poate ai observat ca dintii "s-au rarit" putin) deci apar dezechilibre ocluzale. Bruxismul este o treaba patologica la adulti, nu la copiii de virsta asta. Eu zic sa nu-i dai nici un fel de calmant. va fi bine (poate) atita timp cit isi ia pastiluta. Dar apoi? doar nu vrei sa faci un dependent de sedative din el?
Nu-ti fie teama ca dintisorii nu se rup. Peste un an chiar vor incepe sa-i cada dintii (intii cei de jos, din fata) dar asta-i normal, nu trebuie sa te sperii!
Stiu ca zgomotul este mare, probabil ca este si un copil activ, nazdravan, si...nu are stare nici in somn...viseaza, vorbeste...
Repet, vei vedea ca in citiva ani trece.
Ar putea fi o cauza daca are ceva plombite (dar e putin probabil la 5 anisori)si ele nu sunt bine finisate (adica sunt "mai inalte")
In rest...sanatate, si sa-ti aduca cit mai multe bucurii!


bia
Membru matur

Si Bianca a avut perioade cand scrasnea din dinti;acum este in "pauza",ca sa spun asa.De ceva timp nu am mai auzit-o noaptea facand asta.La noi am observat ca perioadele cand scrasnea foarte tare,coincideau cu o stare a ei de agitatie,dupa o boala,cand este linistita,nu se intampla asta.Nu trebuie sa te ingrijorezi,lasa timpul sa treaca si vei vedea ce se mai intampla.Si eu stiu ca numai dupa aparitia dintilor definitivi,pot aparea probleme daca scrasnetul persista.Insa stiu ca nu prea este mare lucru de facut in acest sens.


dddd
Membru matur

si fetita mea scrasneste din dinti noaptea si am impresia ca se vor rupe. are 2 ani si 5 luni si scrasneste de aproape 1 an in fiecare noapte fara pauze. de facut nu am ce sa fac astept si eu sa mai creasca sa vedem daca se va opri.


mamina
Nou venit

am 36 de ani si scrasnesc din dinti de cand ma stiu!...
baiatul meu cel mare (11 ani) se pare ca ma mosteneste. e un copil bun, inteligent, cu dantura frumoasa si nu cred ca are frustrari sau ceva acumulat in el care sa genereze chestia cu scrasnitul.in ceea ce ma priveste te asigur ca sunt o.k. din toate punctele de vedere, am 2 copii minunati si nu cred ca mi-am facut probleme serioase din cauza scrasnitului.nu-i mai da copilului tau medicamente. in anturajul nostru mai sunt persoane care au marturisit ca au aceasta problema, daca se poate numi problema...


Marianar
Moderator

Si Vladut 1 an si 2 luni scrasneste din dinti cat e ziulica de lunga, noaptea nu. Pana acum nu mi-am facut probleme, avand in vedere ca e mic m-am gandit ca e o noutate pt. el si ii face placere. Astept sa vad ce se mai intampla


cl
Membru de baza

Si Alex al meu, 4 ani si 9 luni) scrasneste din dinti cand doarme. Il mangai si se mai calmeaza. Este un agitat si un energic, vorbeste (clar) in somn, da din maini si picioare. Dr. mi-a spus ca atata timp cat nu este somnambul, nu are rost sa-l sedam. Este un copil normal, doar ca are energie mai multa. Si cred ca si mosteneste asta, pentru ca sotul meu scrasneste din dinti cand doarme. Eu sper sa renunte la asta mai incolo, cand o sa aiba dentitia permanenta(cred insa ca sper degeaba).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Fetita mea de aproape 10 luni are 6 dintisori si urmatorii doi stau sa apara. Astazi a inceput sa scrasneasca din dinti si o face non stop. Imi aduc aminte ca am citit undeva ceva despre scrasnitul din dinti la copii si existenta unor carente de vitamine sau minerale, dar nu mai stiu exact ce si, cu atat mai putin, unde am citit. Ma poate ajuta cineva?

Postat de ama


anamaria
Membru senior

De lamurit nu stiu sa te lamuresc, doar iti pot spune sa stai linistita o perioada... si baietelul meu, cand a descopierit ca poate sa-si scrasneasca dintisorii, a tinut-o tot asa cateva zile, dupa care s-a plictisit. Nici nu m-am gandit ca ar fi vreo problema, ca nu citisem nimic legat de asta, plus ca si eu scrasnesc din dinti, insa cand dorm, spre deosebire de el, care o facea treaz, ca sa-si "asculte opera"


palmyrah2002
Membru de baza

Si eu zic la fel ca Anamaria.
Si Mihnea cind si-a descoperit dintii tot asa scrisnea intr-o fericire(deci o facea in mod constient)de dimineata si pina seara.Acum s-a mai linistit,dar tot mai scrisneste.Cind o face in mod inconstient(scrisnitul prin somn inseamna lipsa de calciu si magneziu)atunci cred ce trebuie sa-ti faci probleme.


Lauraa
Membru de baza

Am si eu o intrebare legata de subiect! E valabil si la adulti ca au lipsa de Ca si Mg daca scrasnesc din dinti in somn? Sotul meu face asta fff des in noaptea.


coryna
Membru matur

Cred ca toti copiii carora le ies dintisorii trec prin faza de scrisnit de dinti, dar care nu trebuie sa tina la nesfirsit. Incearca sa-i dai sa roada ceva ineluse din acelea cu apa sau o lingurita, poate i-l mai alina un pic.


ponicid
Membru matur

Un motiv sigur pentru care copiii scrasnesc din dinti in timpul noptii sunt viermii intestinali. Nu stiu care este explicatia dar asa scrie in cartile de specialitate.
Probabil ca nu intotdeauna cand scrasnesc din dinti au viermi intestinali, or fi si alte cauze dar eu despre asta am citit.
Si fetita mea a avut o perioada de o saptamana cand a scrasnit din dinti dar eu am legat asta de faptul ca ii iesea un dinte si probabil ca cu ceilalti incerca sa atinga locul unde gingia era inflamata.


danielac
Membru de baza

Si Diana scrasneste din dinti, dar numai anumite perioade, nu tot timpul, daca ii zic sa nu o mai faca , o face mai rau si intr-una.


mama-Silvia
Membru junior

SI BAIATUL MEU A AVUT O PERIOADA CAND SCRASNEA DIN DINTI SI O FACEA LA FEL 'NON-STOP',FACEA SI NOAPTEA IN SOMN.NU AM DAT PREA MARE IMPORTANTA FAPTULUI SI A TRECUT DE LA SINE.EU ZIC SA NU TE AGITI PREA TARE .NU STIU CARE A FOST CAUZA SCRASNITULUI DIN DINTI DAR DACA TOT A TRECUT DE LA SINE...


tinatache
Membru de baza

Si eu scrasnesc noaptea din dinti, si nu duc lipsa decat de timp, somn... s.a.m.d. Acuma serios, mi-am facut analizele in timpul sarcinii si nu am lipsa de Ca sau Mg si scrasnesc in somn de cand ma stiu.


palmyrah2002
Membru de baza

Lauraa, din cite am citit eu,se pare ca da!!
Eu am incercat pe propria piele si am luat calciu cu magneziu si o vreme n-am mai scrisnit noaptea din dinti!!!


Lia
Moderator

Etiologia bruxismului e inca incerta.S-au emis o multime de ipoteze,dar nici una dintre ele nu are legatura cu existenta viermilor intestinali.


ticka
Membru matur

Daca stie cineva vre-un link sau vre-o informatie referitoare la viermii intestinali va rog sa-mi raspundeti.
Fetita mea de 3, 5 ani scrasneste noaptea din dinti. Stiam si eu de legatura intre scrasnit si viermi. Dar am verificat fecalele si n-am vazut nimik dubios (acum nu stiu, poate nici nu se vad astia). Plus ca respectam cu strictete igiena si ne spalam mereu pe maini.Ultimele analize date erau ok. Ce ma nelinisteste este ca si eu cand am fost mica, am avut aceeasi problema (viermi intestinali) si ca am stat internata pentru a ma vindeca.


ina_nz
Membru matur

Si sotzul meu scrashnea din dintzi extraordinar de tare...aproape ca preferam sa sforaie decat sa aud zgomotul ala sinistru.
Medicul i-a spus a de la lipsa de calciu si de la stres. E adevarat ca atunci cand erea mai obosit scrashnea mai tare.
Chestia viermishorii nu am verificat-o


Dana M.
Membru matur

Si eu scrasnesc din dinti de cand ma stiu....si toti cei care-au dormit vreodata cu mine-n camera o pot confirma. Asta una. A doua e ca am lipsa de calciu...asa stiu, desi la analizele pentru gravide n-a iesit deloc asa ceva ..?!
Raluca se amuza cand i-au aparut dinti si sus si jos sa se-auda "scartzaind"...mai ales cand vedea ca o cert !:))

Nu cred ca e un motiv de ingrijorare, dar e adevarat ca eu scrasnesc mai ales cand sunt ff obosita sau stresata, so....


ticka
Membru matur

M-am informat si am aflat cum ca scrasnitul de dinti nu are nimik cu existenta viermilor intestinali. Este adevarat ca inainte se credea ca scrasnitul are legatura directa cu viermisorii dar este o teorie depasita si neadevarata (dupa Spoc)
Sper ca este de la oboseala sau alte motive mai putin periculoase.

Deci nu numai eu am auzit despre legatura intre scarsnit si viermisori. La Benjamin Spock scrie ca inainte se credea ca daca scrasnesti din dinti ai si viermisori (inainte insemnand pana in anii 90), or acum s-a dovedit ca sunt si alte motive. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Si mandarina noastra scrasneste din cei 5 dintisori ai ei. Cu inversunare chiar. Ma bucur ca am citit postul vostru. M-am mai linistit un picut.
Va pupic,
nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

dddd
Membru matur
cu aceleasi probleme ne confruntam si noi. daria scrasneste din dinti de ceva vreme foarte rau, doar noaptea. nu stiu nici eu care ar fi cauza si daca se poate trata.


Margot
Membru junior

Bianca mea (2 ani si 4 luni) nu scrasneste, in schimb viseaza foarte mult cred si se mai trezeste plangand, intodeauna am avut probleme cu somnul.Asta e,daca nu-i una este alta, ceva trebuie sa fie.


Lia
Moderator

In ce sens influenteaza bruxismul(scrasnetul dintilor),dantura copiilor?

Buna.in multe feluri(abrazie,durere,sensibilitate crescuta,fracturi dentare,afectarea articulatiei temporo-mandibulare),dar la copii mai mari decat fetita ta,care au deja dinti permanenti.De obicei copilasii se opresc din "scrasnit" inainte de afectarea dintilor permanenti.Fa-i inainte de culcare o baie calda,da-i un ceai de musetel,ascultati niste muzica linistita...asta ar putea ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: Oana
Subiect: Scrasneste din dinti....
Paul scrasneste din dinti citeodata de mi-e frica sa nu si-i faca bucatele...
Si are si din ce, la 8 luni are deja 7 dinti : 3 jos si 4 sus. Ce parere aveti? Nu sunt cam multi pentru virsta asta?


Autor: diana
Si Alin scrasneste din dinti si are numai 4 (doi sus,doi jos).
Am vorbit cu dr. la telefon si a spus ca ii va da vitamine-B-uri.
Deocamdata nu am luat nimic.
Ma scoate din minti cind face asa si mereu verific daca nu i-a rupt.
Diana si bb Alin


Autor: palmyrah2002
Toti copii scrisnesc din dinti(ii descopera!!!)asa ca nu va faceti probleme.Si eu m-am speriat la inceput,dar ei o fac in joaca!!!Cristina si Mihnea


Autor: gabid
Nu,Oana nui cred ca sunt multi!Fiecare copil are ritmul lui sa-i iasa dintii.A mea,la un an si 4 luni are:8dinti,4 canini si 3 masele .Acum ii iese si ultima masea.Sunt copii carora le iese primul dinte la aceasta varsta.Si a mea a scrasnit din dinti pe la 7 luni si o sa mai scrasneasca pana la un an.Nu dati vit B pt atata lucru!Eu i-am dat vit B pt ca nu statea in fund la 6 luni.


Autor: Lia
Nu e nici o problema ca "scrasnesc" cand sunt mici(in afara zgomotului enervant).Nu se cunoaste mare lucru despre cauzele bruxismului("scrasnitul din dinti"),dar n-am citit despre nici o ipoteza care ar lega aparitia bruxismului de o eventuala carenta de vitamina B...Oricum, nu se-ntampla nimic rau daca-i dai vitamina B(e hidrosolubila).La copiii mici chiar nu e nici un motiv de ingrijorare pe tema asta.De obicei se opresc din scrasnit inainte ca acest obicei sa produca neajunsuri serioase.Se crede ca bruxismul apare la copiii mici ca o reactie de "obisnuire" cu dintisorii(mai mult de jumatate dintre copii "scrasnesc").Daca obiceiul continua dupa aparitia dentitiei definitive,se cauta solutii...
Practic,ce poti face:baita calda inainte de culcare,un ceiut de musetel...si rabdare,ca va renunta la acest hobby destul de curand,probabil.
Andrew a scrasnit si el cu succes vreo cateva luni(doar ziua din fericire) si s-a oprit.
Numai bine!

Mergi la inceput