Serbari la gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kigallu spune:

Scoala 56 este inchisa din punctul de vedere al guvernului. nu este adevarat.
Deja aici ne desprindem de subiectul initial. Eu consider ca masurile de precautie, de genul sa se anuleze serbarile, sunt exagerate. Poate ca este mai important sa se insiste in scoli si gradinite pe igiena, dezinfectat, curatenie. Se creeaza panica aiurea cu statisticile lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Eu am venit linistita de la sedinta...facem serbare, vine Mosul, aduce cadoul...va si si o mica serbare, copiii se vor simti bine si asta e cel mai important...abia astept sa-mi vad bobocelul cum va vorbi cu mosul.
Vorbeam tot in seara asta cu o mamica ce are pitica in gripa mica...pustoaica abia asteapta serbarea si pe Mos Craciun si la gradinita nu se mai face serbare..mi se pare total aiurea in conditiile in care acolo la gradi toate serbarile se tin in sala de sport care e si de festivitati...si oricum se fac de obicei in ultima zi de gradi sau ultima saptamana...Ma rog mi se pare total aiurea...eu tin minte cum lam una din serbari la gradinita am si plans...de fericire...cand ii vezi cat sunt de emotionati si cum recita si cum se misca...sunt copiii nostri si sunt grozavi...sunt minunile noastre...

Pupici si sanatate multa la pitici,

Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

La noi nu se face serbare (gradinita 20, Iasi).
Ulterior acestei decizii, adica ieri, s-a confirmat si un caz de gripa noua aici, chiar in grupa fetitei mele, grupa care si-a suspendat activitatile pentru o aptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui kigallu
Scoala 56 este inchisa din punctul de vedere al guvernului. nu este adevarat.

Scoala 56 n-a fost declarata de nimeni inchisa. S-au suspendat cursurile doar pentru cateva clase.

Unii parinti considera masurile exagerate. Altor parinti masurile li se par absolut necesare. Inclusiv suspendarea serbarilor. Deciziile importante nu se iau pe baza opiniilor (necalificate ale) parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

La gradinita fiului meu cel mare se va tine serbarea, dar fara parinti. Va veni Mosul, isi vor face programul, vor primi cadouri. Se va filma toata serbarea si vom primi inregistrarea fiecare parinte.


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

La noi la gradinita se tine serbarea, cu parinti cu tot, au inchiriat o sala la un teatru.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deli spune:

[quote
............. Deciziile importante nu se iau pe baza opiniilor (necalificate ale) parintilor.
[/quote]

Eu cred ca toate deciziile care-i privesc pe copii, ar trebui sa tina seama si de opinia parintilor. Nu doar in ce priveste serbarea aceasta ci si in privinta acelor zile libere, in privinta vaccinarii, a greutatii ghiozdanului, a numarului mare de culegeri si caiete speciale, a lucrurilor pe care le invata la religie,etc, etc, etc.
....Si asta doar pt ca suntem parintii lor si avem un cuvint de spus in tot ce-i priveste pe copiii nostrii, calificati sau nu.
Daca nu sunt medic nu pot sa hotarasc daca copilul meu face un vaccin sa nu? , daca nu am nici o legatura cu religia nu pot hotari daca copilul meu trebuie sa invete cite o poezie religioasa pe saptamina sau nu?
.....si din nou etc, etc, etc.....

Eu cred ca simplu fapt ca sunt parinte imi da dreptul de a-mi spune parerea si mai cred ca ar fi normal sa se tina cont de parerea mea!


Dar asta este doar opinia mea calificata, de parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu am organizat aproape tot, mai am de adaugat dulcegariile in cadourile copiilor. Pt 9 decembrie.
Acum m-a sunat doamna educatoare ca nu au voie sa tina serbarea.
Dar va veni Mosul, copiii vor merge imbracati festiv, vor canta si vor spune poezii. E dreptul lor, asteapta cu sufletul la gura.

Nu inteleg, daca cineva are gripa, o da la copil, copilul o duce la gradi, o raspandim la magazinul de colt, la taraba de la piata, nu vine agatata de noi ca stie - ea, gripa - exclusiv la serbare ...
Eu sunt trista.
Sper sa pot merge ca fotograf. Toti cei 15 copii din grupa sunt extraordinari, nu vreau sa pierd ocazia sa le vad bucuria si fericirea in ochi.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

si la noi aceeasi nebunie. la baietel n-am mai dat inapoi, il las la serbare, chiar daca e fara parinti. e ultima lui serbare de iarna la gradi, muncesc la ea din octombrie...

la fetita insa mi-a ajuns. am zis ca n-o las la serbare. e stilul de gradi in care o singura inteligenta sclipitoare stie ce-i mai bine pentru cei 300 de copii. cum sa se cheltuie banii parintilor, pe care acestia trebuie sa-i dea, chiar daca nu sunt de acord. asa ca, daca toate programele sunt "obligatorii", ei bine nu ma poate obliga s-o duc in ziua respectiva.
si da, cu declaratii pe propria raspundere ale parintilor, ca-si asuma consecintele acestei intruniri, se putea face. dar de ce sa se lege ea la cap daca nu o doare?! mai bine fara parinti.

nici eu nu vad de ce, in conditiile astea, sa chinui copilul sa-si invete rolul, sa-i fac costum pentru sceneta... asta nu e serbare, e "hai sa ne facem ca muncim".

si, bomboana de pe coliva, cadourile copiilor sunt oferite de gradinita. din fondul comitetului de parinti, normal. DAR, nu primesc decat copiii prezenti la serbare... de ce, doamne iarta-ma?! ceilalti nu sunt copii? parintii lor nu cotizeaza!?
"pai sunt perisabile, nu pot fi pastrate de pe o zi pe alta, se cumpara in ziua respectiva!" aaa, da? pai de ce se cumpara copiilor din afara gradinitei? nu avem voie sa aducem de ziua lor o bomboana de ciocolata, in termenul de garantie, dar li se cumpara perisabile?
raspunsul m-a lasat... fara replica:
"da, dar nu le mananca la gradinita, le mananca acasa!"
ei nu mai spune... deci, kkaturi, le mananca acasa, daca patesc ceva, ei n-au nici o vina...

sper sa nu sufere prea tare ca nu merge la serbare, gasesc eu ceva compensatoriu...

Cristina
Talente... de Nazdravani
Gripa porcina are ADN politic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Nu am inca un copil de gradinita, insa daca s-ar confirma vreun caz de gripa porcina la gradinita, parintii de la subiectul acesta tot asa de vehementi pro-serbare cu public ar fi?
De ce este aberanta aceasta masura?
Ah, ca nu vor vedea parintii cum copilul sustine poezia/cantecelul, asta se poate organiza si in alt cadru daca-i musai.

Mergi la inceput