Circulatia in giratoriu

Circulatia in giratoriu | Autor: aiamoni

Link direct la acest mesaj

Avand in vedere faptul ca in Brasov intersectiile cu sens giratoriu au rasarit mai rau ca ciupercile dupa ploaie si ca fiecare sofer are propria parere despre regulamentul corespunzator circulatiei in aceaste intersectii as vrea sa aflu si eu adevarul, daca se poate...
Despre prioritatea de stanga la intrarea in giratoriu, cand evident trebuie sa astepti dupa toti cei care sunt deja in interiorul ei, e clar, stie toata lumea.
Intrebarea e cum iesi, cui dai prioritate si cum semnalizezi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

La intrarea in sensul giratoriu e obligatoriu semn de cedeaza fata de cei care sunt deja in sens. (asa sunt cele prin care circul eu). La intrarea in sensul giratoriu sunt 2 benzi (de inainte si dreapta. Cine merge inainte respecta decat semnul, cine face dreapta respecta semnul, se incadreaza pe banda corespunzatoare si semnaleaza.
Exista sensuri giratorii cu 3 benzi?
Ah, ala care face stanga (se invarte in sens) baga si semnal de stanga (de pe banda de inainte).
Sunt curioasa daca cunosc suficient legislatia privind sensurile giratorii. Astept si alte pareri.


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Dupa ce ai intrat in sens (si ai cedat celor din stanga daca a fost cazul) esti pe prioritate, adica nu mai cedezi nimanui, altii iti cedeaza tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

vezi ca intersectia sa fie semnalizata cu indicator de intersectie cu sens giratoriu. pt ca la ploiesti, de exemplu e rond de sens giratoriu, dar e STOP in sens. aia e doar intersectie, nu e sens giratoriu. Daca e indicator de sens giratoriu, atunci dai prioritate celor ce-ti vin din stanga, te incadrezi pe banda corespunzatoare directiei tale de mers, semnalizezi in functie de directia de mers ce o urmezi. cat te plimbi in sens, ceilalti iti dau tie prioritate

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

ambitioasa

Infertilitatea este o boala


Sa fii domn e o-ntamplare, sa fii OM e lucru mare


Ce-ai sa faci cu atata ura daca viata isi inchide maine portile??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Ca sa ma fac inteleasa mai bine, daca ma deplasez pe banda de pe marginea exterioara, si masina de pe banda din mijloc vrea sa iese din giratoriu, trebuie sa-i dau prioritate daca eu doresc sa continui in giratoriu, sau respectiva masina trebuie sa astepte sa trec si abia apoi poate iesi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Acela trebuie sa iti acorde prioritate pentru ca el schimba banda.

Inainte de intrarea in giratoriu semnalizezi dreapta si acorzi prioritate la stanga ta.
Dupa ce intri, semnalizezi dreapta in momentul in care te apropii de iesirea ta - nu inainte. Adica daca tu iesi la iesirea 3, pui semnal dupa ce treci de 2.



Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB


Exista sensuri giratorii cu 3 benzi?



9+


da sunt si cu 3 benzi, si cu 4 , una pt drapta una pt stanga (normal dupa ce te invarti) si 2 pt inainte un no 3 exit, daca e un sens cu 4 iesiri

sunt giratoare si cu semafoare, la fiecare exit cu semafor

semnalizat, daca faci dreapta, semnal dreapta + stai pe banda din dreapta, restu semnal stanga si dai dreapta inainte extului tau din sens




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Pai atunci inseamna ca cel mai simplu e sa te asezi pe banda de la exterior, mai ales ca nu trebuie sa acorzi nimanui prioritate, semnalizezi cand vrei sa iesi si gata.
Stiu ca teoretic daca vrei sa iesi mai tarziu ar trebui sa intri pe o banda mai centrala, dar mie mi se pare greu mai ales la trafic intens sa fiu pe banda din centru, de exemplu, sa merg in cerc si in acelasi timp sa verific daca in dreapata n-am nimic sa ma pot muta inapoi catre exterior ca sa pot iesi. Mai ales ca fiind in cerc si nu drum drept nici nu vezi bine in oglinda, trebuie sa privesti peste umar in dreapta si in acelasi timp sa-ti patrezi banda in cerc. Nu stiu daca am fost clara, dar la antitalentul meu de sofer mi se pare greu, mai ales daca e trafic mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La sensul giratoriu diferenta este ca cine intra acorda prioritate celor care sunt in interior.
In rest e ca si cum ai fi pe drum drept, numa' ca e in cerc Daca schimbi banda dai prioritate celor de pe banda pe care vrei sa intri... deci si cand vrei sa iesi din sensul giratoriu, dai prioritate cui e nevoie...




Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui aiamoni

Avand in vedere faptul ca in Brasov intersectiile cu sens giratoriu au rasarit mai rau ca ciupercile dupa ploaie si ca fiecare sofer are propria parere despre regulamentul corespunzator circulatiei in aceaste intersectii as vrea sa aflu si eu adevarul, daca se poate...
Despre prioritatea de stanga la intrarea in giratoriu, cand evident trebuie sa astepti dupa toti cei care sunt deja in interiorul ei, e clar, stie toata lumea.
Intrebarea e cum iesi, cui dai prioritate si cum semnalizezi?



@aiamoni, stiu EXACT cat de nedumerita esti.Eu am studiat legislatia in vigoare si, intradevar, nu prevede decat acordarea prioritatii fata de masinile aflate deja in mers, in sensul giratoriu. DAR, asa cum vad ca face tot omu', asa cum m-au invatat si pe mine altii, acorzi prioritate "de stanga" celor ce ies din giratoriu. Altfel, toti gandind ca si tine(si normal!), n-ar mai folosi nimeni banda centrala.
Asa am invatat eu, asa procedez, si ai vazut deja ca in Brasov, in cele vo zece deja giratorii, cam asa se face:
-daca ies imediat din sens, respectiv fac dreapta, ma inscriu pe banda exterioara, opresc, daca e cazul, la "cedeaza trecerea" desenat pe asfalt, pun semnalizare dreapta si ies la dreapta.
-daca fac inainte, aceeasi chestie, doar ca ma inscriu pe o banda mai apropiata de centru, pun semnalizare stanga, incep semnalizare dreapta cand ies din sens.
-daca fac stanga, aceeasi chestie doar ca, in giratoriile mari, cu multe benzi, ma insriu pe banda centrala. Semnalizez tot stanga-dreapta.
Semnalizarea mi se pare cea mai importanta in bunul mers prin sens.La fel si bunul simt.
Sper ca m-am facut inteleasa. Ar fi interesanta si interventia unui barbat, mai ales a unuia" nascut in trafic".
Drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Deci e clar, chiar nu se stie, vad ca am primit informatii contracdictorii. Deci intrebarea ramane, odata ce esti deja in giratoriu, se aplica regulile normale de schimbare a benzilor (cel care schimba nu are prioritate" sau se acorda prioritate de stanga?
N-are nimeni un politist sau instructor sau agent asigurari (am auzit ca si ei stiu) in familie??
Vreau sa spun ca pentru moment fac tot ce pot sa ocolesc aceste intersectii, dar deja sunt prea multe in BV, ar trebui sa pierd vesnic timp, si n-are sens...

Mergi la inceput