Primul an de scoala :2009-2010(4)

Primul an de scoala :2009-2010(4) | Autor: loryi1974

Link direct la acest mesaj

Continuam aici.
Est oficial:30 noiembrie -zi libera si vacanta cu o saptamana mai devreme.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

De ce e liber pe 30 noiembrie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Da,si la noi am inteles ca tot asa va fi,vacanta pe 30 noiembrie,1 decembrie,si apoi cu o saptamana mai devreme.Doamna insa nu a grabit ritmul,am ramas tot la u mic,iar la mate numerele pana la 7,adunari,scaderi,vecini,descompuneri si ecuatii.Ecuatiile sunt nu cu a,ci cu casuta libera,si nu avem probleme,le face perfect .Daca inteleg descompunerea merg si ecuatiile astea.Au facut si la gradinita,tot cu casuta libera.Inca o data zic ca e foarte importanta grupa pregatitoare si ce lucreaza educatoarea cu copiii,in vederea pregatirii pentru scoala.
Azi la cunoasterea mediului au facut salata de fructe si au fost tare fericiti,iar la abilitati o coronita cu un fruct pictat la educatie plastica.Nu a lipsit nici strofa pe care am invatat-o la 11 noaptea ,dupa spectacolul de la dans,si doamna a laudat-o,i-a zis "Bravo!",ceea ce a incantat-o,avand in vedere circumstantele.
La noi copiii nu au fost la niciun concurs,asa incat o sa caut pe net subiectele,sa i le dau sa le rezolve,macar de curiozitate.
Cat despre zilele libere ale profesorilor,ce sa mai zic.Ca sunt in aceeasi oala...Of!Si fata are lista pentru Mos' facuta deja,dar cu ce bani va lucra Mosu'nu se stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Raportam ca astazi (dupa 12) a aparut "hartie oficiala" si toate scolile se pare ca sunt obligate sa aiba liberele la fel. Mai exact 30.11 si ultima saptamana de scoala. In plus, nu e voie sa faca serbare (cu parintii). La gradinita, la ala micu', fac serbare si vine cineva sa filmeze, face copii pe cd - toti parintii vad serbarea. La scoala....nu stiu. Un parinte a zis sa inchiriem o sala sau loc de joaca, dar doamna n-a fost prea incantata. Sa vedem.

In sfarzit a trecut au trecut si ei la 6. Poate asa nu se mai plictiseste fiul meu la mate. Desi ieri a fost sedinta, nimeni n-a zis nimic de nici-un concurs (smart sau altfel...). In schimb participa piticul la gradi la concursul "Istetel" La romana l-au facut pe U mare. Azi a luat un FB pt fructe facute din plastilina - nu stiu daca era cos cu fructe sau salata de fructe, dar....ce mai conteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Raportam ca astazi (dupa 12) a aparut "hartie oficiala" si toate scolile se pare ca sunt obligate sa aiba liberele la fel. Mai exact 30.11 si ultima saptamana de scoala. In plus, nu e voie sa faca serbare (cu parintii). La gradinita, la ala micu', fac serbare si vine cineva sa filmeze, face copii pe cd - toti parintii vad serbarea. La scoala....nu stiu. Un parinte a zis sa inchiriem o sala sau loc de joaca, dar doamna n-a fost prea incantata. Sa vedem.

In sfarzit a trecut au trecut si ei la 6. Poate asa nu se mai plictiseste fiul meu la mate. Desi ieri a fost sedinta, nimeni n-a zis nimic de nici-un concurs (smart sau altfel...). In schimb participa piticul la gradi la concursul "Istetel" La romana l-au facut pe U mare. Azi a luat un FB pt fructe facute din plastilina - nu stiu daca era cos cu fructe sau salata de fructe, dar....ce mai conteaza?

Anya


Aproposito, stiati ca s-au interzis si sedintele cu parintii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

Da, si eu am inteles ca a venit adresa oficiala, a treia cica, de la onor-ministeriabilii cu datele in care sa nu se faca ore. Sora mea e profesoara in Suceava si mi-a mai spus ca desi au doua zile in noiembrie nelucrate vor lua salariul ca si cum nu ar fi lucrat 4, probabil ca sa nu dezechilibreze bugetul bietilor profesori in decembrie. A, si tot o mostra de cat de mult bine au dorit bugetarilor capetele astea "inaltate", va mai spun ca una din adresele trimise mai pe la inceput spunea ca profesorii vor fi responsabili ca elevii sa nu piarda orele dar ca nu vor fi platiti pentru 4 zile in nov. si 4 in dec. Nu-i asa ca suntem tari ?
A, am uitat sa va spun, noi am facut litera E mare si la matematica "cifra si numarul" 9 (asa ii invata doamna: "cifra si numarul ...n").
Va pup si va doresc multa inspiratie maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nikki - la ecuatiile sunt obligatorii. Adica facute in clasa si explicate de d-na (si neintelese de fi-mea).
Au avut ca tema ecuatii in mod sigur va fi un subiect cu ecuatii la testul urmator.
Vineri au facut iar ecuatii si cica a iesit la tabla si s-a descurcat la ecuatii . Mi-e si frica sa sper ca in sfarsit le-a priceput dupa o saptamana de incercari .


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Tisina cum adica s-au interzis sedintele cu parintii??? Ce stupizenie mai e si asta?
Prostia cu zilele neplatite la profesori si doctori mi se pare o mare aberatie. N-ar fi mai bine sa aiba 20 de zile neplatite guvernul si toti cei din guvern (secretari de stat, etc)?


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Anya, merci de info, m-am dus si eu pe site la ISMB, si au afisata nota respectiva, nu scriu nimic de serbare, cred ca luni ne vor da si noua la scoala toate detaliile. Cat despre sedintele cu parintii, noi am avut una la inceput si atat!

_
Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

www.onetruemedia.com/shared?p=8c0a486b860588d396dc22&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei


"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."
"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Si noi tot o sedinta am avut,cea de la inceputul anului,dar e Ok.
In ceea ce priveste serbarile,am facut atatea la gradi timp de 4 ani incat mi s-a luat.Nu mai vreau.
Si m-am plictisit si de zilele de nastere serbate in locurile alea de joaca acoperite.Mi se par sinistre.
La matematica,cifra 9 si la scriere evaluarea si recapitularea dinainte de "e" mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Sorana, intr-adevar o mare aberatie! Noi asa am fost informati de doamnele educatoare atunci cand ne=au adus la cunostinta informarea conform careia nu mai au voie sa ii primeasca pe parinti la serbare. Cica de acum (nu se stie pana cand) nu mai sunt permise intruniri cu parintii in incinta gradinitei. Poate ar trebui sa scoatem doamnele la o berica in oras, ca sa ne lamurim si noi ce si cum cu picii nostri (nu acuz educatoarele, sa nu fiu inteleasa gresit), ca altfel, nu stiu cum o vom face, ca dimineata ii bagam pe usa clasei si atat, la plecare ii luam si ne salutam grabiti cu doamnele, ca tot nu avem voie sa ne apropiem prea tare...
Foarte aiurea. Oare nu ar trebui interzisa si votarea, pe motiv de AH1N1?

Mergi la inceput