numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona_miu spune:

eu nasc luna viitoare si mi sa spus ca voi avea a 3a fetita iam ales numele sekime [nume de familie] giuliana yukiko maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicemari spune:

=)) sunt pe burta de ras... unii parinti nu stiu cum sa le strice viitorul copiilor! e trist, dar nu ma pot opri din ras

http://infit.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mph2012 spune:

BUNA,
EU NU AM AVUT OCAZIA INCA SA TREBUIASCA SA PUN VREUN NUME UNUI BB DAR SUNT DE PARERE CA LA NUMELE DE FAMILIE ROMANESTI NU PREA SUNA FOARTE BINE PRENUME ITALIENESTI..ENGLEZESTI..ETC.
eU AM UN FIX SI ACELA E CA MI-AS DORI CA PRENUMELE COPILULUI MEU SA INCEAPA CU ACEEASI LITERA CA SI NUMELE DE FAMILIE DAR DIN PACATE ESTE CAM GREU NU AM GASIT DECAT PENTRU BAIETEL IAR DACA VREODATA O SA AM FETITA ATUNCI IMI VA FI EXTREM DE DIFICIL PT CA PRENUME ROMANESTI NU SUNT SA INCEAPA CU ACEA LITERA SI ALTE NUME MI SE PAR ABSURDE ATATA TIMP CAT TRAIESC SI PLANUIESC SA RAMAN IN ROMANIA. SUNT DE ACORD PENTRU COPIII NASCUTI IN STRAINATATE SA SE ALEAGA PRENUME CUNOSCUT IN ACEEA PARTE A LUMII DAR LA NOI INCA E GREU SI CU NUME ROMANESTI DE MULTE ORI TREBUIE SA REPETI DE MULTE ORI DACA VREI SA TI SE FACA O FACTURA SAU ALTCEVA. ESTE DOAR PAREREA MEA SI N U VREAU SA SUPAR PE NIMENI. DE EXEMPLU LA UN NUME OLTEANU WILLIAM AYAN..... DECATE ORI TREBUIE SA ITI SCRIE CINEVA NUMELE (IN ROMANIA) DE ATATEA ORI TREBUIE CA TU PARINTE SI APOI COPILUL SA SPUNA .... OLTEAN..U (CU U LA SFARSIT VA ROG) WILLIAM CU W SI DOI DE L IAR AYAN ...CU Y NU CU I. e DOAR UN EXEMPLU. MIE IMI PLACE SI WILLIAM SI AYAN DAR NU POT PUN ASEMENEA NUME CAND STIU CA LA PLATA FACTURILOR DE FIECARE DATA VA TREBUI SA REPETE EXEMPLU DAT MAI SUS......BINENTELES CA DACA VA EMIGRA ATUNCI AM NIMEIT BINE NUMELE DAR NU POTI FI SIGUR DE NIMIC.... GASITI NUME UNIVERSALE SA ZIC ASA DAR CARE SA LE STIE SA LE SCRIE SI MAMA VANZATOARE LA CHIOSC
PENTRU CA INDIFERENT DE NIVELUL DE EDUCATI AL FIECAREI PERSOANE TOT AJUNGEM INTR-UN FEL SAU ALTUL LA CHIOSC (DACA NU NE BAGA CIPURI SI CU ASTA AM TERMINAT ORICE DISCUTIE:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cunosc persoane cu nume tipic romanesti (Ionescu, Popescu, Cristescu, Georgescu, Mateescu, Florescu) si prenume semi-straine (Antonio, Armand, Noemi, Astrid, Theo). Nu toate suna rau, dar nu toate suna bine.
Prefer numele simple internationale: Ana, Alex, Gabi, George, Elena...

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Alegerea unui nume international pare solutia ideala, daca vrei un nume flexibil.

Sebastian Popescu nu suna rau nici in engleza. Sau Daniel sau Damian etc. Sunt destule, depinde de parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu am vrut pt baietelul meu multe nume la care insa a trebuit sa renunt: unele fie se pronunta aiurea in germana(cele cu ce, z, v, ba chiar si un nume ca Ioana poate sa iti faca probleme aici), apoi altele nu mergeau cu numele de familie, care sa zic asa are "personalitate" si e detul de rasunator. Am vrut 2 nume ca apoi baiatul sa isi aleaga pe care il place mai mult. Sotul a ales Florian, eu Alexander, fiindca am vrut un nume puternic (mai voriam eu si alte nume puternice, dar au conotatii politico-istorice si f putini isi mai numesc copii asa, de exemplu vroiam sa ii dau numele nasului meu, Ferdinand ). Ne-a luat mult pina sa ne hotarim la cele 2 nume, ca sa mearga unul cu altul si cu numele de familie. A trebuit sa renunt la Luca (e o moda mare de tot aici cu numele asta, doi colegi la servici aveau baietii cu numele asta) si la Mathias (nu mergea cu numele de familie). Stiu ca numele alese sunt destul de raspindite, dar mai aveam un pic ci nasteam si nu aveam nume .

Vad ca unele nume ies de la moda, numele meu Daniela pare sa nu mai fie folosit de la generatia mea.

Mie imi plac numele vechi, cu iz istoric, cu traditie fie romaneasca, fie germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrya31 spune:

Eu momentan ma gandesc la Erica, ii place si sotului, daca e sa fie fetita si Oliver daca e baietel :)

[url=http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

alexandru , mihnea , vlad , maria , andreea , catalina .

ma gandesc numai la nume romanesti . dar vom adopta , deci nu vom alege , vom avea copii cu nume deja . poate doar sa fie prea urate - desi nu exista acest aspect , sunt anumite nume care nu-ti plac din diverse considerente - poate vom adauga altele . dar nu cred .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Numele fetitei mele a fost stabilit cu patru ani inainte de a se naste. Am fost in Israel in pelerinaj si acolo am aflat de la o maica de la Petru-Voda ca pe Maica Domnului a chemat-o in original Miriam, tradus in greaca/romaneste Maria. Si atunci am zis : cand voi avea o fata asa o va chema. Degeaba s-a opus sotul, asa o cheama.
Totusi urmatoarele nume vor fi romanesti. Mie personal imi plac numele Ioan, Gheorghe, Vasile si de genu pentru ca exprima cultura noastra si sunt nume puternice, chiar daca unora li se par taranesti.
M-am saturat de nume de telenovela la copiii. Daca tot vrei ceva care sa mearga si in strainatate pune-i un nume care sa mearga si in romana si in engleza . Sunt destule.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
pana la urma gusturile nu se discuta, dar asa cum au remarcat multe fete pe aici, este un trend in Romania ca numele copiilor sa fie de orice alta origine, decat romana!Si vorbesc, mai ales pentru cei care locuiesc in tara!
Am auzit nume gen Isabelle sau Alejandro, cu prenume romanesc!!!
eu am ales copiilor, nume cat se poate de romanesti si internationale!
Alexandru Marius si Sofia Ioana, si asta cu muuuult inainte sa se nasca fiecare!
In Spania cat am stat, era Alejandro, aici e Alexandruu, cu accent pe u, iar in casa e Alex!Marius este numele sotului.
Sofia la fel, acasa Sofia iar pe la cunoscuti Sofi!Iar Ioana este numele meu al doilea, si al sotului Ioan!Vroiam Sara, dar baietii nu au fost de acord!

cred ca toti parintii ar trebui s a fie consienti ca un nume este pe viata, nu il punem dupa serialul de actualitate, sau dupa telenovela sau cartea preferata!Numele influenteaza destinul copilului!

Mergi la inceput