numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

eu optez pt. doua nume - unul de sfant si unul dupa sufletul parintilor. Eu mi-am dorit mult un nume de sfant dar parintii mi-au ales doar un nume exotic pe care il ador. asa ca pe fetita mea o cheama Ana Maria iar pe baietel il va chema Silviu Ioan.
Alegerea numelui tine de multe antecedente personale asa ca nu pot sa-i judec pe parintii care au ales nume cu origini straine poate s-au gandit la globalizare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Pentru bb2( sau bebe x ca la cati copii neoficiali am avut si am le-am pierdut sirul) a ramas inca Jenson de la Jenson Button si Harry pentru ca e numele solistului preferat al sotului meu si al prietenului sau cel mai bun dar intre timp ne-am hotarat si la numele de fetita, Rachel Leah. Nu sunt insarcinata(inca)dar ne place sa ne gandim la nume si cum va fi cand...Daca vom avea gemeni si al 2 lea va fi baiat se va numi Jayden Noni(Noni i se spunea tatalui meu desi numele lui real e Nicolae) iar daca e fetita va avea sigur unul din nume Noni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Abia acum s-a intamplat minunea si la noi. Astazi am aflat 100% ca este baiat. Numele il am pregatit inca din adolescenta: Raul Ciprian.

15w

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgel_biba spune:

Si noua ne-a luat destul de mult timp, am cautat nume de copii si pana intr-un final, am ales numele baietelui nostru... Intr-o seara, la o bere fiind (Tuborg), ne-am adus aminte de reclama mai veche cu Filip si Fuborg. Am cautat si semnificatii pentru nume de copii si am ramas la Filip pentru ca are si un iz romantic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Pe ingerasul nostru il cheama Nedelcu Stefan Iulian. Mi-a placut foarte mult Stefan si tatal a adaugat Iulian,numele lui.
Dintre numele nepotiilor imi plac : Morar Mircea-Petrisor, Panea Raluca-Ioana.
Am o gramada de nume preferate!
Baieti:Stefan,Radu,Tudor,Raul,Matei,Luca,Sebastian,Mircea,Marius,George,Ionut,Narcis,Razvan,Dragos etc.
Fetite: Maria,Andreea,Mirela,Alina,Raluca,Luisa(Luiza),Cristiana,Giulia(Iulia),Alessia,Cecilia,Ioana,Georgiana,Nicoleta(Nicole) etc.
Asta cu alesul numelui,mi se pare normal sa alegem fiecare numele copilului dupa bunul plac.Dar,sa fim atenti ca alegerea noastra sa nu atarne greu pe umerii lui tot restul vietii.
Ma cheama Victorit(z)a. Nu-l consider un nume f urat(Victoria imi place mult),doar mai putin obisnuit. Tocmai de aceea m-a urmarit toata copilaria. Victorita-Doctorita,Victorita-Pictorita,Victorita-Pizza :)) mereu mi-am dorit alt nume,cel putin unul comun : Maria,Andreea,Ioana.
Acum ma multumesc ca noul nume de familie suna mai bine cu prenumele!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryanna_a spune:

Buna fetelor.mi se pare foarte interesant subiectul pt ca mi se pare un lucru greu sa alegi numele copiluli.eu am 25 de saptamani si o sa avem un baietel.Deocamdata ne-am gandit sa-l cheme Matia Caleb.ce parere aveti?sunt nume prea ciudate sau prea rare pentru Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

Parerea mea este ca nu conteaza nationalitatea sau tara unde traiesti in alegerea numelui copilului. Daca iti place un nume preluat de la spanioli, rusi, arabi etc. doar nu renunti la el pentru simplul motiv ca nu e neaos, romanesc; sa fim seriosi, am depasit de mult faza cand dictau bunicii, parintii ca sa botezam copilul cu numele lui mam-mare sau al strabunicului sau al nu stiu cui
Pe baietelul meu il cheama Matei, desi mi-am dorit sa-l botez Patrick nu i-a placut lui tati asa ca am facut compromis; insa la al doilea bebe numele alese sunt Amelia pt fata si Patrick pentru baiat



15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Nu sunt rasista insa cand auzi nume gen Ricardo, Giulia, etc. te gandesti la o persoana de etnie rroma. Am doi nepotei: Fabrizzio si Vanessa, amandoi romani get beget. Nu mi se pare o alegere potrivita de nume pentru doi copii care traiesc in Romania, mai ales ca pentru colegii lor de joaca sunt foarte greu de pronuntat. Insa nasii lor, de cetatenie italiana, au tinut foarte mult ca finii sa le poarte numele.

Pe micutul meu il cheama Codru#355;. Simplu, romanesc, dragut si special ca el! Cine ar putea sa se supere pe un Codru#355;?
Si cand o sa am fetita o sa se numeasca Catrinel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui andieelen

Nu sunt rasista insa cand auzi nume gen Ricardo, Giulia, etc. te gandesti la o persoana de etnie rroma. Am doi nepotei: Fabrizzio si Vanessa, amandoi romani get beget. Nu mi se pare o alegere potrivita de nume pentru doi copii care traiesc in Romania, mai ales ca pentru colegii lor de joaca sunt foarte greu de pronuntat. Insa nasii lor, de cetatenie italiana, au tinut foarte mult ca finii sa le poarte numele.

Pe micutul meu il cheama Codru#355;. Simplu, romanesc, dragut si special ca el! Cine ar putea sa se supere pe un Codru#355;?
Si cand o sa am fetita o sa se numeasca Catrinel.

Andi, mami lui Codrut (30.01.2012)


Daca pe nepotica ta o chema Giulia(ca deh,fiind nasii italieni si Giulia fiind destul de intalnit in Italia,puteau alege si numele acesta) la fel ziceai,ca ti se pare nume de etnie rroma?
Mie sincer,fara nici un fel de rautate,Vanessa mi se pare nume de etnie rroma.Ma refer strict la nume,nu la tine sau Doamne-fereste la nepotica! Poate mi-a ramas in cap ca am citit de curand ceva despre o vrajitoare Vanessa.
Oricum,fiecare alege numele copiilor dupa bunul plac,dupa propriile valori si trairi.Si avem dreptul sa ne placa sau nu un anumit nume.
Cred insa ca datoria noastra de parinti e sa le dam nume decente copiilor,nume care sa nu ii afecteze in vreun fel evolutia si viata,pana la urma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Citat:
citat din mesajul lui andieelen

Nu sunt rasista insa cand auzi nume gen Ricardo, Giulia, etc. te gandesti la o persoana de etnie rroma. Am doi nepotei: Fabrizzio si Vanessa, amandoi romani get beget. Nu mi se pare o alegere potrivita de nume pentru doi copii care traiesc in Romania, mai ales ca pentru colegii lor de joaca sunt foarte greu de pronuntat. Insa nasii lor, de cetatenie italiana, au tinut foarte mult ca finii sa le poarte numele.

Pe micutul meu il cheama Codru#355;. Simplu, romanesc, dragut si special ca el! Cine ar putea sa se supere pe un Codru#355;?
Si cand o sa am fetita o sa se numeasca Catrinel.




Daca pe nepotica ta o chema Giulia(ca deh,fiind nasii italieni si Giulia fiind destul de intalnit in Italia,puteau alege si numele acesta) la fel ziceai,ca ti se pare nume de etnie rroma?
Mie sincer,fara nici un fel de rautate,Vanessa mi se pare nume de etnie rroma.Ma refer strict la nume,nu la tine sau Doamne-fereste la nepotica! Poate mi-a ramas in cap ca am citit de curand ceva despre o vrajitoare Vanessa.
Oricum,fiecare alege numele copiilor dupa bunul plac,dupa propriile valori si trairi.Si avem dreptul sa ne placa sau nu un anumit nume.
Cred insa ca datoria noastra de parinti e sa le dam nume decente copiilor,nume care sa nu ii afecteze in vreun fel evolutia si viata,pana la urma.


Cea mai fericita mamica de Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!


O, ba da, si mie! Chiar mai mult decat Ricardo si Giulia. Bine pana la urma nu e o tragedie sa iti sune numele a rrom, doar ca exista prejudecati.

Cand eram in practica in facultate, aveam o colega B. Eveline, iar atunci cand s-a citit repartitia pe tutori, unul dintre desteptii aia de tutori s-a gasit sa zica (prea aproape de microfon) "Evelin, i-auzi ai dracu' tigani". Normal ca toata sala a izbucnit in ras si saraca fata, fiica de medici stomatologi, a rosit toata.
Mi-a parut rau pentru ea si mi-ar parea rau ca ai mei copii sa treaca prin situatii de genul asta.

Mergi la inceput