numele copiilor nostri

numele copiilor nostri | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

din ce in ce mai des aud in jurul meu nume de copii precum Jacqueline, Michelle, Mateo, Frederic, Amelie, Sophie, Ricardo, etc. Copii nascuti in Romania, traitori in Romania. Nu mai sunt la moda numele romanesti ?(nu neaparat din patriotism o spun). O fi snobism, incercarea de a parea altcineva? sau ne globalizam?
Recunosc ca uneori imi starnesc zambetul..James Carlan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu cred ca fiecare parinte incearca sa arate cat de special este copilul lui si prin numele pe care i-l alege. Sau, pur si simplu, pentru ei suna foarte bine acel nume.
dar unii prea dau cu oistea in gard! Sa fim seriosi, ce vina poate avea un copil sa-l botezi Alfonso?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea e Giulia pe italieneste.
Prenumele i l-a ales taxu` sa nu iasa suparari (eu sunt mai hunguroaica - desi prenumele maghiare sunt tare urate, dupa parerea mea si nu as fi ales nimic asemenator, insa mama`sa vroia multe nume de sfinti). Si-mi place sa o strig Juliette mai frantuzesc

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

A mea e Alexandra Stefania dar mi-am dorit sa se numeasca Alessandra insa a gresit asistenta in fisha si am lasat asa .Imi placea cum suna !
Pe bb 2 o sa-l cheme Jenson de la Jenson Button ca taxu (imi place cum suna ,Daria !:P) e innebunit dupa cursele de masini .Daca e fata ....habar n-am !

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Opinia mea este ca fiecare e liber sa puna ce prenume doreste copiilor lor si ca prenume si ca numar. Am citit curiozitati si mai mari in acest sens pe mapamond. Asa ca stam bine cu Lastarica, Nasturel samd.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Asta cu numele am observat-o si eu. Intr-adevar suna mai...altfel Jacqueline, Jasmine, Aris,...ies in evidenta...dar totusi in asociere cu unele nume de familie (Popescu, Georgescu,Ionescu, s.a ) iese ceva, care mie una nu-mi place cum suna (ex.Georgescu Jacqueline )-parere proprie si personala

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Numele copiilor trec prin aceleasi schimbari prin care trece si limba romana, se importa cuvinte, unele raman in lexic, altele nu.
Cred ca James Carlan suna f bine pentru parintii micutului, acum serios ce nume ar fi fost potrivit cu carlan? (banuiesc ca e vorba de carlan, un manz mai mare).
Pe nepotul meu il cheama Carol, numele chiar nu-mi placea inainte, dar acum mi se pare ca suna f frumos si ca i se potriveste
Eu am ales numele copilului meu cu mult inainte de a se naste, desi suna destul de romaneste, recunosc ca m-am gandit sa sune si cat mai international cu putinta.

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Off-topic
LauraNicole - exista un bb2 la tine in burtica cumva???
Daca da ... atunci ma bucur mult pentru tine stiu ca e asteptat de multa, multa vreme acest bb2.
Si on-topic - eu sunt pro nume care se pronunta usor in multe limbi, daca nu se poate atunci romanesti neaose. Cand zic "care se pronunta usor" ma refer la Maria, Monica, ma rog, de principiu fara "sh", "tz"

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

adra_bell said: acum serios ce nume ar fi fost potrivit cu carlan

Gheorghe de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

N-am ales nume romanesc pentru ca nu-mi plac. Doream ceva deosebit si am gasit.
In plus, nu doresc un nume comun pentru copilul meu.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu cred ca voi nu stiti ce inventivitate au romanii la nume . Eu lucrez cu oamenii si am pe undeva o lista cu prenume strict romanesti ciudate (sau poate aflu acum ca nu sunt romanesti si nici ciudate). Nu le stiu pe toate, mi-e imposibil, asa multe sunt, dar va dau cateva exemple:
- Nimfodora
- Perdeliana
- Ozon-Marinel (ambele prenume)
- Mart(z)ian
- Mariana Maria Ana (toate 3 prenume )
- Vioara
- Ros(h)ioara
- Violin
Si nu sunt de anumita etnie si nici nu sunt nou-nascuti, ci oameni in toata firea .




Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput