Birocratia romaneasca

Birocratia romaneasca | Autor: joklk

Link direct la acest mesaj

Ieri am fost si eu la gaz sa reinnoiesc contractul dupa cum cere furnizorul. Daca tot e perioada sa se faca asa ceva am zis sa schimb si titularul de contract caci tatal meu e decedat de doi ani. Pentru a trece contractul pe numele meu a trebuit printre alte acte sa completez si o cerere de reziliere a contractului actual in numele tatalui meu. Mi s-a parut cel mai bun banc, dar in acelasi timp m-am gandit ca e de plans cum a ajuns sistemul romanesc.
Vi s-au intamplat aberatii de acest gen? Ce parere aveti? Oare chiar nu vedem in tara asta decat inainte, pe parti nu mai vedem nimic?




Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Si asta nu este totul! Nu ar fi aproape nimeni surprins daca tatal tau (odihneasca-se-n pace!) va vota duminica asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk

Ieri am fost si eu la gaz sa reinnoiesc contractul dupa cum cere furnizorul. Daca tot e perioada sa se faca asa ceva am zis sa schimb si titularul de contract caci tatal meu e decedat de doi ani. Pentru a trece contractul pe numele meu a trebuit printre alte acte sa completez si o cerere de reziliere a contractului actual in numele tatalui meu. Mi s-a parut cel mai bun banc, dar in acelasi timp m-am gandit ca e de plans cum a ajuns sistemul romanesc.
Vi s-au intamplat aberatii de acest gen? Ce parere aveti? Oare chiar nu vedem in tara asta decat inainte, pe parti nu mai vedem nimic?




Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza




Birocratia este mare adeseori.
Insa situatia de mai sus este normala din punct de vedere juridic.
(Incerc o explicatie scurta si simplista, pentru a nu-si mai face nimeni nervi pe o chestiune normala, ca avem destule pentru chiar trebuie sa emigram pe Luna).

Orice contract are (macar) doua parti. Exemplul de mai sus (furnizarea unui serviciu) este una dintre cele mai usoare aplicatii ale lui, dar executarea intra sub celeasi reguli generale.
Ca sa reziliezi un contract, ai cateva variante. Cea mai uzuala este la cererea uneia dintre parti (chiar daca pare macabru ca a trebuit s-o faci tu pentru tata, Dumnezeu sa-l ierte). Dar furnizorul nu putea s-o faca, pentru ca nu avea nici o clauza nerespectata (platile s-au facut, s-au respectat termenele de catre beneficiar) etc.
Acum, vei intreba de ce contractul nu a incetat de drept, si sa fie suficient sa prezinti certificatul de deces. Raspunsul este: decesul nu este clauza de incetare/reziliere a unui contract pentru ca obligatiile asumate printr-un astfel de act nu inceteaza odata cu moartea in mod obligatoriu. Drepturile si obligatiile care rezida dintr-un contract pot fi mostenite (si de cele mai multe ori sunt), deci contractul continua sa-si produca clauzele si dupa moartea uneia dintre parti.
Ca sa fie mai clar, ia gandeste-te ce s-ar intampla cu un contract de imprumut la banca, daca el ar inceta odata cu decesul imprumutatului. Ai merge cu certificatul de deces - si gata, ramai cu banii, banca cu paguba. Or, nu-i asa, la mostenire se preiau atat drepturile, cat si obligatiile defunctului.
Acelasi lucru ar fi fost daca acolo era o datorie mare. In calitatea ta de succesor, trebuia s-o achiti.
Asta este motivul pentru care a trebuit sa faci o cerere in numele tatalui ca parte in contract, in calitatea ta de mostenitor, si nu ca si cum ar fi scris tata cu mana lui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Da, Mediajust, juridic ai dreptate si nu contest asta, dar omeneste si moral mi se parea normal sa pot face o cerere in numele meu (in calitate de urmas, mostenitor, cum vrei sa ii spui)prin care sa cer rezilierea contractului si sa si explic de ce cer eu acest lucru si nu titularul de contract.
Asa, pana in final cererea aceea e facuta de cineva care nu mai este, or asta mie nu mi se pare normal chiar daca juridic vazut o fi corect.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

joklk Mediajust ti-a explicat cat se poate pe intelesul tuturor cum stau lucrurile din punct de vedere juridic. si are mare dreptate

si nu mi se pare asta a fie o chestie iesita din comun in birocratia romaneasca.
ce spui de faza urmatoare: vara, canicula, abia iti poti suporta hainele pe tine, mergi ca tot omul sa-ti platesti taxele si impozitele catre statu roman. si functionara de la ghiseul primariei, dupa ce termina cu clientul din fata ta, se uita lung la tine, tu rostesti nume si cele necesare, ea te aproba, se ridica de pe scaun, merge la fereastra, sta 3-4 minute sa se racoreasca sub aerul conditionat, iti savureaza tacticos o cana cu apa rece, se converseaza cu colega de langa, isi vede scaunul gol si pe tine asteptant ca un fraier la ghiseu, se indreapta agale spre scaunul ei si ti se adreseaza ursuz:"numele"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

ambitioasa

Infertilitatea este o boala


Sa fii domn e o-ntamplare, sa fii OM e lucru mare


Ce-ai sa faci cu atata ura daca viata isi inchide maine portile??

Mergi la inceput