PFA concediu de maternitate si CIC

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai platit anticipat pentru tot anul fiscal deci se considera acoperit intregul an atata vreme cat PFA este activ. Faptul ca mergi in venit real sau norma de venit este doar o chestiune de procedura fiscala admisa, ideea este ca se refera indiferent de tipul de impozitare ales real sau normat la un exercitiul fiscal - an calendaristic. Nu se pune in discutie modalitatea de impozitare ci perioada fiscala care este aceeasi. Ca sa ma intelegi daca am lua venit impozabil 1.200 ron pe an pe norma de venit vine o medie lunara de 100 ron care este identica si cu un venit real de 1.200 ron pe an in medie fiind tot 100 ron/luna. Acum desigur ideal ar fi sa existe o repartizare lunara a unui venit oricat de mic ca sa se elimine orice posibilitate de traducere birocratica.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudu200705 spune:

Da, exact la asta ma gandeam...la modul de interpretare.
Multumesc mult pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

Buna,

Eu sunt angajata cu carte de munca, program de 8 ore dar am si un cabinet unde lucrez dupamasa. De la ambele platesc impozit insa taxele CAS, somaj etc le platesc doar de la servici, nu si de la cabinet.
1. Daca intru in concediu de maternitate de la servici, mai pot avea activitati la cabinet? Am cabinetul acasa si as putea sa merg cate o ora pe zi si in maternitate.
2. Daca nu pot avea activitati la cabinet in maternitate pot sa imi platesc din urma CAS-ul aferent astfel incat sa mi se ia in considereare la calculul inemnizatiei de maternitate si veniturile de la cabinet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina_st

Buna,

Eu sunt angajata cu carte de munca, program de 8 ore dar am si un cabinet unde lucrez dupamasa. De la ambele platesc impozit insa taxele CAS, somaj etc le platesc doar de la servici, nu si de la cabinet.
1. Daca intru in concediu de maternitate de la servici, mai pot avea activitati la cabinet? Am cabinetul acasa si as putea sa merg cate o ora pe zi si in maternitate.
2. Daca nu pot avea activitati la cabinet in maternitate pot sa imi platesc din urma CAS-ul aferent astfel incat sa mi se ia in considereare la calculul inemnizatiei de maternitate si veniturile de la cabinet?

1. Nu
2. Nu este necesar sa platiti nimic. Si veniturile realizate la cabinet intra in baza de calcul a indemnizatiei. Va fi necesara o adeverinta de venit realizat in acest sens care va sta la baza cumularii bazei de calcul cu veniturile din salarii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui adina_st

Buna,

Eu sunt angajata cu carte de munca, program de 8 ore dar am si un cabinet unde lucrez dupamasa. De la ambele platesc impozit insa taxele CAS, somaj etc le platesc doar de la servici, nu si de la cabinet.
1. Daca intru in concediu de maternitate de la servici, mai pot avea activitati la cabinet? Am cabinetul acasa si as putea sa merg cate o ora pe zi si in maternitate.
2. Daca nu pot avea activitati la cabinet in maternitate pot sa imi platesc din urma CAS-ul aferent astfel incat sa mi se ia in considereare la calculul inemnizatiei de maternitate si veniturile de la cabinet?

1. Nu
2. Nu este necesar sa platiti nimic. Si veniturile realizate la cabinet intra in baza de calcul a indemnizatiei. Va fi necesara o adeverinta de venit realizat in acest sens care va sta la baza cumularii bazei de calcul cu veniturile din salarii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Ok, multumesc mult de raspuns

1. Se iau in considerare veniturile de la cabinet chiar daca eu de acolo nu am platit CAS etc. niciodata?

2. Daca nu mai am activitate la cabinet imi pierd clientii. Cam care ar fi variatele: pot sa prestez activitati gratuit pentru a nu-mi pierde clientii sau sa angajez pe cineva pe perioada determinata (in acest caz cum se considera- eu nu fac activitati la cabinet ci angajatul meu, insa veniturile rezultate sunt si ale cabinetului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Se iu in considerare veniturile profesionale impozabile - nu are nici o legatura cu CAS-ul. Acesta are legatura doar cu pensia.
2. Poti sa prestezi servicii dar fara sa inregistrezi venituri oficial. Adica oficial "NU LUCREZI". Acum ce solutii gasesti - atata vreme cat pe numele tau sau PFA nu inregistrezi venituri e OK. Varianta cu angajarea pe perioada determinata nu e Ok pt ca tu ca PFA inregistrezi venituri ceea ce nu e Ok. Ca banii ii consumi tu sau ii dai la salarii sau la saraci nu mai conteaza.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynakiss spune:

Buna
Am si eu intrebare, ma scuzati daca ma repet.Sora mea a ramas fara servici cu o luna inainte de a ramane insarcinata,mai are 2 luni pana la nastere ,ar dorii sa-si plateasca cotizatiile ca sa poata beneficia de cei 600 ron.se mai poate?asigurarea medicala si-o plateste deja , dar restul......nu stim unde , pt ce si cam cat trb sa plateasca

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Contractul de asigurare la CJPAS pt. a beneficia de CIC nu mai e valabil din oct.2006.Trebuie sa realizeze venituri profesionale supuse impozitului pe venit, ultimele 12 luni anterior nasterii copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

Mai am cateva nelamuriri, am o situatie mai complicata...

1. De la servici mi-am luat concediu fara plata pentru studii din 11 octombrie pana la sfarsitul anului 2010, perioada in care cei de la institutia la care lucrez mi-au suspendat contractul de munca. La cabinet mi-am continuat activitatea insa de acolo nu platesc CAS. Cum imi influenteaza asta concediul si indemnizatia de maternitate? Ar trebui sa nasc la inceputul lui septembrie.

2. Daca am probleme si intru in concediu medical inainte de a naste sa zicem de la jumatatea lui aprilie (cel pentru sarcina cu risc) ce luni se iau in calcul pentru calculul indemnizatiei? Am voie sa am alte venituri in concediul medical de acest tip?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina_st

Mai am cateva nelamuriri, am o situatie mai complicata...

1. De la servici mi-am luat concediu fara plata pentru studii din 11 octombrie pana la sfarsitul anului 2010, perioada in care cei de la institutia la care lucrez mi-au suspendat contractul de munca. La cabinet mi-am continuat activitatea insa de acolo nu platesc CAS. Cum imi influenteaza asta concediul si indemnizatia de maternitate? Ar trebui sa nasc la inceputul lui septembrie.

2.a. Daca am probleme si intru in concediu medical inainte de a naste sa zicem de la jumatatea lui aprilie (cel pentru sarcina cu risc) ce luni se iau in calcul pentru calculul indemnizatiei?
2.b. Am voie sa am alte venituri in concediul medical de acest tip?

Multumesc

1.Daca de la cabinet ai achitat catre CASS procentul de 0.85% fd de sanatate vei beneficia - in caz contrar nu
2.a. se iau in calcul veniturile obtinute din 6 luni consecutive din ultimele 12 din cate stiu.
2.b. Nu ai voie sa obtii venituri profesionale sau asimilate acestora.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput