PFA concediu de maternitate si CIC

PFA concediu de maternitate si CIC | Autor: ioanaa28

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de niste lamuriri.
Am PFA,platesc de 18 luni impozit pe venit,venitul fiind sub valoarea salariului minim pe economie. Am contract cu Casa de pensii si Casa asigurarilor de sanatate. Cartea de munca e la mine, cei de la Casa de pensii mi-au spus ca nu o retin.
Voi naste in martie 2010. intrebari:

1. Concediul pre si post natal pe care mi-l acorda medicul de familie trebuie sa-l duc la Casa de asigurari de sanatate? Cine imi va plati acest concediu? Contributiile le-am platit raportate la salariul minim pe economie, inseamna ca si concediul va fi calculat la acelasi raport?
2. Ce se intampla cu PFA ? Se inchide , suspenda activitatea timp de doi ani incepanda din ce data? imediat dupa data nasterii? Sau de la inceperae CIC, adica la la finalul concediului de maternitate (post-natal)?
3. Pe durata acestor doi ani voi continua sa platesc cotizatie catre Casa de pensii sau Casa de asigurari de sanatate?
4. Ce se intampla cu cartea de munca? PFA e considerat vechime pana acum? Dar pe perioada CIC, se va calcula vechime?

Ioana, 23+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaa28

Am nevoie de niste lamuriri.
Am PFA,platesc de 18 luni impozit pe venit,venitul fiind sub valoarea salariului minim pe economie. Am contract cu Casa de pensii si Casa asigurarilor de sanatate. Cartea de munca e la mine, cei de la Casa de pensii mi-au spus ca nu o retin.
Voi naste in martie 2010. intrebari:

1. Concediul pre si post natal pe care mi-l acorda medicul de familie trebuie sa-l duc la Casa de asigurari de sanatate? Cine imi va plati acest concediu? Contributiile le-am platit raportate la salariul minim pe economie, inseamna ca si concediul va fi calculat la acelasi raport?
2. Ce se intampla cu PFA ? Se inchide , suspenda activitatea timp de doi ani incepanda din ce data? imediat dupa data nasterii? Sau de la inceperae CIC, adica la la finalul concediului de maternitate (post-natal)?
3. Pe durata acestor doi ani voi continua sa platesc cotizatie catre Casa de pensii sau Casa de asigurari de sanatate?
4. Ce se intampla cu cartea de munca? PFA e considerat vechime pana acum? Dar pe perioada CIC, se va calcula vechime?

Ioana, 23+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE


In primul rand, ca sa poti beneficia de indemnizatie pentru concediul de maternitate trebuie sa ai platita contributia la Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate pentru concedii si indemnizatii (acei 0.85% raportat la venit.)
1. Da, la Casa de asigurari, care suporta aceasta plata din FNUASS. Indemnizatia concediului de maternitate va fi platita proportional cu venitul declarat, cel pentru care ai achitat contributiile.
2. Nu se poate cumula venitul din activitate cu indemnizatia pentru cresterea copilului. Deci, suspendat la intrarea in CIC.
3.Nu.
4.Da, in conditiile in care ai contract cu Casa de pensii. CIC este asimilat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Totusi mai am o nelamurire. Precizez ca am platit cei 0,85 la suta, dar raportat la un venit foarte mic. Insa la sfarsit de an, mi-au fost recalculate sumele de platit raportate la salariul minim pe economie,si am platit diferenta. Banuiesc ca se va face la fel si la finalul acestui an.
Asadar, indemnizatia pentru concediul de maternitate se va calcula in functie de venitul declarat / realizat sau in functie de salariul minim pe economie, dupa care mi-a fost calculata contributia?
Multumesc anticipat.

Ioana, 23+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaa28

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Totusi mai am o nelamurire. Precizez ca am platit cei 0,85 la suta, dar raportat la un venit foarte mic. Insa la sfarsit de an, mi-au fost recalculate sumele de platit raportate la salariul minim pe economie,si am platit diferenta. Banuiesc ca se va face la fel si la finalul acestui an.
Asadar, indemnizatia pentru concediul de maternitate se va calcula in functie de venitul declarat / realizat sau in functie de salariul minim pe economie, dupa care mi-a fost calculata contributia?
Multumesc anticipat.

Ioana, 23+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE


Pe baza venitului pentru care ai platit contributia la Fond.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui ioanaa28

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Totusi mai am o nelamurire. Precizez ca am platit cei 0,85 la suta, dar raportat la un venit foarte mic. Insa la sfarsit de an, mi-au fost recalculate sumele de platit raportate la salariul minim pe economie,si am platit diferenta. Banuiesc ca se va face la fel si la finalul acestui an.
Asadar, indemnizatia pentru concediul de maternitate se va calcula in functie de venitul declarat / realizat sau in functie de salariul minim pe economie, dupa care mi-a fost calculata contributia?
Multumesc anticipat.

Ioana, 23+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE


Pe baza venitului pentru care ai platit contributia la Fond.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


inca o intrebare. Eu eram sigura ca am platit cei 0.85%, dar am telefonat la Csa de ASig de sanatate si mi s-a spus ca nu sunt platiti !?!? Dar ca as putea plati acum. numai ca avand un venit ff mic, nu cred ca mai are rost sa fac toate demersurile astea.
Asa ca intrebarea e:

pot sa nu-mi iau concediu de maternitate (pre si post natal), si sa intru direct in cel de ingrijire copil? Sau indemnizatia de crestere copil e conditionata de cea din concediul de maternitate?

daca e posibil, incepand cu ce data? (in functie de data nasterii copilului)

Sper ca mai citeste cineva mesajul meu. Multumesc anticipat.


Ioana, 26+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE...in burtica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaa28

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui ioanaa28

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Totusi mai am o nelamurire. Precizez ca am platit cei 0,85 la suta, dar raportat la un venit foarte mic. Insa la sfarsit de an, mi-au fost recalculate sumele de platit raportate la salariul minim pe economie,si am platit diferenta. Banuiesc ca se va face la fel si la finalul acestui an.
Asadar, indemnizatia pentru concediul de maternitate se va calcula in functie de venitul declarat / realizat sau in functie de salariul minim pe economie, dupa care mi-a fost calculata contributia?
Multumesc anticipat.

Ioana, 23+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE


Pe baza venitului pentru care ai platit contributia la Fond.




inca o intrebare. Eu eram sigura ca am platit cei 0.85%, dar am telefonat la Csa de ASig de sanatate si mi s-a spus ca nu sunt platiti !?!? Dar ca as putea plati acum. numai ca avand un venit ff mic, nu cred ca mai are rost sa fac toate demersurile astea.
Asa ca intrebarea e:

pot sa nu-mi iau concediu de maternitate (pre si post natal), si sa intru direct in cel de ingrijire copil? Sau indemnizatia de crestere copil e conditionata de cea din concediul de maternitate?

daca e posibil, incepand cu ce data? (in functie de data nasterii copilului)

Sper ca mai citeste cineva mesajul meu. Multumesc anticipat.


Ioana, 26+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE...in burtica..


Da, poti. Indemnizatia CIC nu este conditionata de concediul de maternitate, si o vei primi incepand cu data nasterii copilului daca iti depui dosarul in termen de 60 de zile de la acest moment. Daca intarzii peste aceste 60 de zile - vei primi indemnizatia cu data depunerii cererii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

inca mai am nelamuriri.
Am intrebat la Directia Muncii Alba, si mi s-a spus ca intradevar pot sa nu iau concediu pre si post natal dar ca in CIC voi intra la 42 de zile dupa nastere.
As vrea sa stiu cum e pana la urma, CIC de la data nasterii sau la 42 de zile dupa? nu de alta dar tot de la aceea dta trebuie sa-mi suspend activitatea pe PFA. Si as vrea sa stiu din timp ca e de umblat, si nu-mi va fi chiar usor.
multumesc inca o data.


Ioana, 30+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE...in burtica..
Sarbatori de iarna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaa28

inca mai am nelamuriri.
Am intrebat la Directia Muncii Alba, si mi s-a spus ca intradevar pot sa nu iau concediu pre si post natal dar ca in CIC voi intra la 42 de zile dupa nastere.
As vrea sa stiu cum e pana la urma, CIC de la data nasterii sau la 42 de zile dupa? nu de alta dar tot de la aceea dta trebuie sa-mi suspend activitatea pe PFA. Si as vrea sa stiu din timp ca e de umblat, si nu-mi va fi chiar usor.
multumesc inca o data.


Ioana, 30+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE...in burtica..
Sarbatori de iarna...


Am raspuns mai sus:
Daca NU indeplinesti conditiile de acordare a concediului de maternitate (si asta este situatia ta, nu ai asigurare pentru concedii medicale pentru ca nu ai platit cei 0,85%) vei primi indemnizatia incepand cu data nasterii copilului.
Uite textul legal aplicabil: (OUG 148/2005, modificata si republicata)

"ART. 10
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentānd indemnizatie si stimulent, se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
a) incepānd cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa īn termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;"

Iti este aplicabil punctul b).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

MULTUMESC MULT.
ACUM CA MI-ATI DAT SI PARAGRAFUL DIN LEGE E CLAR CARE E VARIANTA CORECTA.

Ioana, 31+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE...in burtica..
Sarbatori de iarna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tm spune:

Buna!

poate ma lamureste si pe mine cineva in legatura cu cei 0.85% contributie pentru indemnizatii si concedii medicale pentru Sanatate:

Eu sunt si angajata cu 8 ore de 10 ani, cu darile achitate de catre angajator la zi, DAR sunt si PFA din nov. 2009, la care platesc impozit de 16% la Administratia Financiara si 5.5% la CASS. Sunt insarcinata, DPN este 10 aprilie 2010.

Intrebare: TREBUIE si ca PFA sa achit cei 0.85% la Sanatate? Daca ii achit, am vreun castig la concediul de maternitate? (ca sigur pentru indemnizatia de crestere a copilului nu am)

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca nu ai achitat acei 0.85% nu ai drept la concedii medicale. Cel de maternitate este medical.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput