Sutienul cu cadru de sarma: OK in timpul sarcinii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

Eu la ambele sarcini am purtat sutiene cu sarma si a fost ok.
Cei drept ca erau din bumbac.
Parerea mea-sunt ok
Aaa si dupa nastere cand alaptam/alaptez tot din alea purtam si port.

MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

In timpul sarcinii sanii se maresc in volum. Trebuie sa mergeti sa fiti masurate corect pt sutien. Nu mai purtati aceeasi marime la sutien si nu cumparati ochiometric.La data cand am plecat eu din RO magazinele de lenjerie nu ofereau asemenea servicii.Desi stiu ca acum exista Debenhams. Ei ofera astfel de servicii gratuit.Posibil ca si in RO sa faca asta.
Daca nu, rugati sotul sau o amica( eventual o croitoreasa, nu stiu..) , dupa ce va documentati temeinic cum se face.
Sutiene cu sarma? IN NICI UN CAZ!!
Fireste, fiecare face cum vrea, dar daca vreti sa aveti sanii la fel de frumosi ca si inainte tb sa purtati sutiene speciale pt femei insarcinate si cand alaptati sutiene pt alapata.Doua dintre sutienele pe care le-am folosit cu fiica mea ( si pe care le-am pastrat si le voi folosi si acum) sunt super sexi. Deci lenjerie de gravida / lauza nu = lenjerie de mamaie.
Nu costa o avere si nu tb sa cumparati 10 din fiecare. Cateva pe care sa le spalati des, daca aveti buget mai redus sunt suficiente.
Pt tonusul sanilor va recomand dupa fiecare dus sa ii stropiti cu apa rece cateva secunde. Fac asta d ela 16 ani si dupa o sarcina si insarcinata a doua oara am sanii la fel de fermi. Doar ca putin mai mari

Sincer fetelor, luati-va sutiene speciale de gravide , nu va zgarciti si nu neglijati aspectul asta. Conteaza enorm.

Lara w17+ Jamie and Huckleberry Errie 18mths

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

In timpul sarcinii sanii se maresc in volum. Trebuie sa mergeti sa fiti masurate corect pt sutien. Nu mai purtati aceeasi marime la sutien si nu cumparati ochiometric.La data cand am plecat eu din RO magazinele de lenjerie nu ofereau asemenea servicii.Desi stiu ca acum exista Debenhams. Ei ofera astfel de servicii gratuit.Posibil ca si in RO sa faca asta.
Daca nu, rugati sotul sau o amica( eventual o croitoreasa, nu stiu..) , dupa ce va documentati temeinic cum se face.
Sutiene cu sarma? IN NICI UN CAZ!!
Fireste, fiecare face cum vrea, dar daca vreti sa aveti sanii la fel de frumosi ca si inainte tb sa purtati sutiene speciale pt femei insarcinate si cand alaptati sutiene pt alapata.Doua dintre sutienele pe care le-am folosit cu fiica mea ( si pe care le-am pastrat si le voi folosi si acum) sunt super sexi. Deci lenjerie de gravida / lauza nu = lenjerie de mamaie.
Nu costa o avere si nu tb sa cumparati 10 din fiecare. Cateva pe care sa le spalati des, daca aveti buget mai redus sunt suficiente.
Pt tonusul sanilor va recomand dupa fiecare dus sa ii stropiti cu apa rece cateva secunde. Fac asta d ela 16 ani si dupa o sarcina si insarcinata a doua oara am sanii la fel de fermi. Doar ca putin mai mari

Sincer fetelor, luati-va sutiene speciale de gravide , nu va zgarciti si nu neglijati aspectul asta. Conteaza enorm.

Lara w17+ Jamie and Huckleberry Errie 18mths

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India




Frumos spus, insa cele mai multe dintre vanzatoarele de la firme de renume in Ro- jolidon, de ex,. nici nu stiu cum se foloseste un sutien pt alaptat, asta daca stiu care o fi ala. Eu am intrebat-o pe o domnisoara cum se foloseste respectivul sutien fiindca nu intelegeam nicicum (adica intelegeam, dar nu vroiam sa cred ca este asa, era mult prea incomod), iar ea mi-a raspuns: "pai... nu stiu, cred ca pe aici se scoate tzatza" Am citat cuvant cu cuvant. Am ramas siderata, nu ma asteptam in ditamai mall-ul sa aud asa ceva. Plus ca nu imi arata directia buna, ar fi trebuit sa ai niste sani ca femeile din triburi pentru a ii scoate pe unde zicea ea Sutien special mi-am cumparat si eu in timpul sarcinii, foarte ieftin nu a fost, sa stii, deci nici vorba sa cumpar "cateva". Oricum nu l-am putut folosi din cauza ca era din material sintetic, nu bumbac, si ma iritam foarte tare. Asa ca am renuntat la el, am folosit bustiera din bumbac si am sanii tot acolo unde trebuie sa fie, macar ca fecioru-meu a supt aproape un an jumate! Pentru alaptat am avut mai multe, dar cel mai bun a fost unul cumparat de la o tanti in maternitate, o chinezarie ieftina dar din bumbac 100%, inteligent croit si foarte confortabil. Prea sexy nu eram cu el, dar cand te scoli de cateva ori pe noapte ca sa alaptezi, nici nu-ti mai arde de (poate altora, dar mie nu). Lasatul sanilor tine si de organismul fiecareia dintre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac


Frumos spus, insa cele mai multe dintre vanzatoarele de la firme de renume in Ro- jolidon, de ex,. nici nu stiu cum se foloseste un sutien pt alaptat, asta daca stiu care o fi ala. Eu am intrebat-o pe o domnisoara cum se foloseste respectivul sutien fiindca nu intelegeam nicicum (adica intelegeam, dar nu vroiam sa cred ca este asa, era mult prea incomod), iar ea mi-a raspuns: "pai... nu stiu, cred ca pe aici se scoate tzatza" Am citat cuvant cu cuvant. Am ramas siderata, nu ma asteptam in ditamai mall-ul sa aud asa ceva. Plus ca nu imi arata directia buna, ar fi trebuit sa ai niste sani ca femeile din triburi pentru a ii scoate pe unde zicea ea Sutien special mi-am cumparat si eu in timpul sarcinii, foarte ieftin nu a fost, sa stii, deci nici vorba sa cumpar "cateva". Oricum nu l-am putut folosi din cauza ca era din material sintetic, nu bumbac, si ma iritam foarte tare. Asa ca am renuntat la el, am folosit bustiera din bumbac si am sanii tot acolo unde trebuie sa fie, macar ca fecioru-meu a supt aproape un an jumate! Pentru alaptat am avut mai multe, dar cel mai bun a fost unul cumparat de la o tanti in maternitate, o chinezarie ieftina dar din bumbac 100%, inteligent croit si foarte confortabil. Prea sexy nu eram cu el, dar cand te scoli de cateva ori pe noapte ca sa alaptezi, nici nu-ti mai arde de (poate altora, dar mie nu). Lasatul sanilor tine si de organismul fiecareia dintre noi.


Rad si acum!!!
Bine ca nu se scoate altceva Brrr
La sutienele pe care le-am avut eu nu se scotea nimic. Se detasa pur si simplu partea din fata.

Fetelor, odata ce v-ati masurat corect va recomand sa comandati online daca in Ro sunt f scumpe.Incercati: mothercare, john lewis, jojo maman bebe, debenhams. Au preturi rezonabile zic eu.
Despre sex dupa nastere...iarasi difera de la persoana la persoana..
La noi nu s-a schimbat nimic dupa nastere si nici acum insarcinata din nou.Deci un factor important a fost ca lenjeria sa nu fie cea 'clasica' de gravida/ alaptat.
Cred ca asta le sperie pe multe femei - faptul ca de la sutiene sexy vor trece la niste petece de sac.
Nu e asa, trebuie doar sa cautati unde trebuie.


Lara w21+ Jamie and Errie 18mths

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

eu nu prea fac companie buna cu sutienele in general,nu ma simt f bine purtand...si de cand sunt burtica parca mai rau ma simt.....dar si cand il dau jos ma dor tatzicile de nu mai pot(si sunt abia la inceput).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinaalex spune:

La mine in primele 2 luni a fost tare nasol cu sanii... s-au marit mult si erau tare durerosi...nu puteam sa stau fara sutien asa ca pentru acasa mi-am luat niste bustiere pe care le port non-stop. Si apropos de faze cu doamnele de la magazine de lenjerie, eu am patit-o la Triumph: am cerut sa vad modelele de bustiera si mi-a aratat o burtiera ...am reusit sa balmajesc un multumesc si am iesit invartindu-ma...
Cat despre sutiene, nu am o problema cu cele cu balene, insa nu le mai suport pe cele cu buret.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Hei, de ce mai este trecut acest subiect drept "fierbinte"? Tine locul ocupat degeaba, poate ar fi bine sa fie mutat in alta parte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tmirona2010 spune:

am purtat toata sarcina sutien cu sarma si a fost ok, din bumbac, si dupa nastere l-am purtat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaEma spune:

Daca ai vre-un dubiu, mai bine inlocuieste-l cu sutien sport, bumbacel si cu elastic, care lasa sanii mai liberi dar ii sustine f bine.

PuP (Am citit si eu ca acestia ar fi cei mai recomandati!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Eu am folosit sutien special de alaptat la prima sarcina iar acum cat sunt inca gravi am scos sarmele de la 2 sutiene de bumbac care nu aveau bureti si erau mai comode din motive de confort... mi-a crescut burta atat de mult incat simteam ca mi se taie respiratia la propriu de la sarmele alea.

--------------------------------------------
Mami de bumbi mic si zapacit Francesca-Maria (1 anisor si 6 luni)

in 32 saptamani cu bebe Isabela Maria


Mergi la inceput