Sutienul cu cadru de sarma: OK in timpul sarcinii?

Sutienul cu cadru de sarma: OK in timpul sarcinii? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Sutienul cu cadru de sarma, sau push-up nu pare sa fie cel mai confortabil in timpul sarcinii. In plus, exista discutii cum ca NU ar fi sanatos in timpul Odiseei Sarcinii. Care e adevarul? Nu par sa existe dovezi concrete care sa arate ca purtarea sutienelor cu cadru de sarma este daunatoare in timpul sarcinii. www.desprecopii.com/info.asp?id=942" target="_blank">Totusi, pare sa existe un risc potential. Iata sfatul de la Desprecopii.

Voi ce sutiene purtati in timpul sarcinii?

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

eu port bustiere..sutienele nu imi mai vin...

eee si mai sunt si prima care raspunde pe aici

Andreea 25+ -Alexandra Elena si Mario Andrei 16.08.2005
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu va suparati pe mine, dar mi se pare o ... ce termen sa folosesc eu ca sa nu supar pe nimeni ? Un articol scris numai de dragul de a scrie ...

In primul rand, se face o confuzie intre sutienele cu sarma si cele push-up. Eu presupun ca articolul se refera mai mult la cele push-up, pentru ca ele "strang" sanul si il deformeaza. Aici da, sunt de acord ca nu sunt prea sanatoase, dar nu numai in timpul sarcinii, ci in general, as zice eu.

Dar cele cu sarma (sau cu "balene") mi se par absolut ok ! Eu numai din alea am purtat si mai port si acum ! Cand ai sanii mari (iar sarcina se stie ca ii face si mai mari ), nu prea poti sa-i tii intr-un sutien simplu ... Si nu vad de ce ar deforma sanul, pentru ca nu fac decat sa-i sustina.

Sau poate n-am inteles eu ce vrea sa spuna autorul articolului ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Bogdana, daca vei citi articolul cu atentie vei vedea ca se refera la efectul sarmelor - acele balene mai bine zis.

Eu sunt putin in ceata, e drept - sutienul push up nu e cel cu balene?

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

va pot spune ca yo am avut nodul din cauza sutienelor cu sarma, am facut sector la sanul drept ...asha ca yo n-o sa mai port in veci asha ceva...

Asteptarea este tare grea dar rasplata va fi pe masura!! pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Nu stiu cum se simt alte femei cu sutienele in sarcina, dar stiu ca eu de-abia le suport pe cele din bumbac si foarte lejere - cam cu 2 numere mai mari decat de obicei.

Cat pot, recunosc ca stau fara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micos spune:

La inceput am purtat si eu sutien cu balene.Pe la 10 sapt. deja nu il mai suportam asa ca mi-am cumparat un sutien de bumbac,simplu. Toata vara m-am simtit excelent, fiind de bumbac nu imi iritam pielea si nu mai aveam senzatia ca ma apasa ceva sub sani( de la balene). In ceea ce priveste purtarea diferitelor modele de sutien - cred ca fiecare organism reactioneaza intr-un anumit fel. Unele suporta bine sarma de sub sin altele nu. In ceea ce priveste " corectitudinea" de a purta diferite modele - fiecare viitoare mamica decide ce este bine sau nu pt. ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Fetelor, eu am citit ca nu e bine nicidecum sa stam fara sutien, tocmai din cauza volumului mare , cu care tesuturile nu sunt invatate..,Ca sa nu avem sani lasati dupa ce incheiem alaptatul, se pare ca trebuie sa ne tinem "podoabele" in sutiene
Eu nu am probleme cu cele cu sarma, atat timp cat marimea e corespunzatoate , si nu ma strang! Cu bustiere nu imi place, din mai multe motive, iar sutiene fara sarma deloc...sincer nu am vazut
Eu am si de bumbac, dar tot au o sarmulita sub san...pai altfel port bustiere, nu?
Nu aruncati cu rosii..e doar o parere!

Anca

cu Codrin (Martin sau Fabian) in 27 saptamani
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Buna seara!
Auzisem si eu tot feluri de zvonuri ca nu e bine sa porti sutien cu balene in timpul sarcinii, ca vezi doamne o sa se infunde canalele, nu o sa ai lapte si alte asemenea bazaconii. Eu am purtat toata sarcina sutiene cu balene push-up (pentru ca avand sanii mai mici sunt singurele care ma avantajaza) si nu ma patit nimic. Am avut lapte si il alaptez si acum exclusiv pe Andrei (la 4 luni jumate).
Va pup!

de Andrei-Alexandru (24.08.2009)
BOTEZ
POZE DE ANDREIUTZ NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Imi pare o mare porcarie sa crezi ca acele canale care pleaca din interiorul sanului spre mamelor se ineaca pentru ca undeva mai jos, sub ele, te apasa o sarma, o bucatica de bumbac sau doar te taie vreun elastic prost.
Cred ca asa cum spunea cineva, ne trebuie marimea potrivita si atat.
Sanul meu si al tuturor femeilor pe care le cunosc, asa cum am studiat eu pe la anatomie, se iriga cu sange nu de sub el, musai. Sa crezi ca pe sub balene si atat trece sangele spre sanul tau... nu stiu...
La mine sangele trece spre san dinspre intreaga sa baza si nu vad cum sa fie altfel, ca am avea tesut viu numai in dreptul balenelor altfel!
De noduli cunosc cazuri, dar de la marimi proaste, sutiene care strang etc., cu balene sau fara.
Eu am cel putin 3 sutiene (care imi vin in minte acum) fara balene si niciunul nu seamana cu vreo bustiera. Exista, insa nu se cauta si or fi putine.
Cred ca e o simpla preconceptie din epopeea "cate puncte negative sa mai gasim in produsele de zi cu zi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

Imi pare o mare porcarie sa crezi ca acele canale care pleaca din interiorul sanului spre mamelor se ineaca pentru ca undeva mai jos, sub ele, te apasa o sarma, o bucatica de bumbac sau doar te taie vreun elastic prost.
Cred ca asa cum spunea cineva, ne trebuie marimea potrivita si atat.
Sanul meu si al tuturor femeilor pe care le cunosc, asa cum am studiat eu pe la anatomie, se iriga cu sange nu de sub el, musai. Sa crezi ca pe sub balene si atat trece sangele spre sanul tau... nu stiu...
La mine sangele trece spre san dinspre intreaga sa baza si nu vad cum sa fie altfel, ca am avea tesut viu numai in dreptul balenelor altfel!
De noduli cunosc cazuri, dar de la marimi proaste, sutiene care strang etc., cu balene sau fara.


EXACT !!!

Dragelor, "sarmele" sau "balenele" sunt invelite in bumbac (ma rog, asa ar fi ideal, unele sunt si in materiale sintetice) si nu au cum sa stranga sanul ! Sunt SUB san, sustin greutatea acestuia si nu au nici o legatura cu circulatia sangelui ! Nici macar nu sunt in zona canalelor.
Sau nu ne referim la acelasi lucru si nu inteleg eu fenomenul ...

Problemele apar de la sutiene care strang sanul, nu care doar il sustin.

Poate gaseste cineva o poza, ca sa vedem diferentele

Mergi la inceput