sirop de ridiche neagra

sirop de ridiche neagra | Autor: Tisina

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!
Ieri am fost la bunici, iar cei mici au zburdat toata ziua pe afara, motiv pentru care fii-mea (3 ani si jumate) astazi s-a trezit cu o usoara tuse (uscata, spre productiva). De fapt cam de aseara dadea ea semne de tuse, asa ca am pus la pregatit o ridiche neagra pentru sirop. Pana dimineata s-a strans destul sirop in ridiche.
Problema mea este ca nu stiu cat de mult si cat de des trebuie sa ii dau. Dupa ce a mancat de dimineata i-am dat 5 ml. de sirop, cu seringa de Nurofen. E suficient? Cand pot sa ii mai dau?
Va rog mult, dati-mi si mie sfaturi cat de curand, ca sa putem lua tusea din pripa sa nu ajungem la altele.
A, si inca ceva: cum pot pastra siropul de la o administrare la alta? Il las in ridiche? O bag cu totul la frigider? Il extrag si arunc ridichea? Pana acum nu am mai folosit, asa ca sunt in ceata.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Nu am folosit inca, dar pediatra mi-a spus ca nu e indicat pana la 2 ani, apoi se dau 1 maxim 2 lingurite pe zi.
Multa sanatate puiutilor tai!

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Asa ii dau si eu, o lingurita dimineata si una seara. Intre administrari, lasi siropul in ridiche, ca se mai aduna, si-o pui la frigider.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

eu ii dau de 3-4 ori pe zi cate 2 - 2,5 ml (cu seringa de la nurofen) mai mult nu se strange, uneori chiar mai putin.
nu pun ridichea la frigider, o tin pe bufet in bucatarie. o spal bine si o scobesc putin, cat o maslina mai mare, si pun in scobitura putina miere, max 1/2 din scobitura.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Eu i-am dat si fetitei mele pana in 2 ani si celui mai mare. Nu am stiut ca nu s-ar da copiilor sub 2 ani. Cea mica nu a patit nimic.

Matei si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Multumesc de raspunsuri. Vad ca deja este mai bine, adica tuseste mai rar. Eu am gasit o ridiche neagra mai mare, asa ca am sirop mai mult decat am nevoie. Am bagat ridichea la frigider cu capacul ei.
Voi mai putea folosi si maine din el, sau trebuie sa fac altul?

Mergi la inceput