Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

sirop de ridiche neagra

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Tisina
Tisina
membru junior

Romania
BUCURESTI

1305 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 15/11/2009 :  07:50:05 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Tisina un Mesaj Privat  Reply with Quote

sirop de ridiche neagra

Buna dimineata!
Ieri am fost la bunici, iar cei mici au zburdat toata ziua pe afara, motiv pentru care fii-mea (3 ani si jumate) astazi s-a trezit cu o usoara tuse (uscata, spre productiva). De fapt cam de aseara dadea ea semne de tuse, asa ca am pus la pregatit o ridiche neagra pentru sirop. Pana dimineata s-a strans destul sirop in ridiche.
Problema mea este ca nu stiu cat de mult si cat de des trebuie sa ii dau. Dupa ce a mancat de dimineata i-am dat 5 ml. de sirop, cu seringa de Nurofen. E suficient? Cand pot sa ii mai dau?
Va rog mult, dati-mi si mie sfaturi cat de curand, ca sa putem lua tusea din pripa sa nu ajungem la altele.
A, si inca ceva: cum pot pastra siropul de la o administrare la alta? Il las in ridiche? O bag cu totul la frigider? Il extrag si arunc ridichea? Pana acum nu am mai folosit, asa ca sunt in ceata.
Va multumesc anticipat!

Tisina
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
mamabear
mamabear
membru incepator

Romania, Tg. Neamt
433 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 15/11/2009 :  09:09:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamabear un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu am folosit inca, dar pediatra mi-a spus ca nu e indicat pana la 2 ani, apoi se dau 1 maxim 2 lingurite pe zi.
Multa sanatate puiutilor tai!

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
mina
mina
io-s pentru contra !!!

Romania
3221 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 15/11/2009 :  09:41:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mina Adauga semn de carte la raspuns Trimite mina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Asa ii dau si eu, o lingurita dimineata si una seara. Intre administrari, lasi siropul in ridiche, ca se mai aduna, si-o pui la frigider.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
theo_2004
theo_2004
membru junior

Romania, Bucuresti
1165 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 15/11/2009 :  17:51:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
eu ii dau de 3-4 ori pe zi cate 2 - 2,5 ml (cu seringa de la nurofen) mai mult nu se strange, uneori chiar mai putin.
nu pun ridichea la frigider, o tin pe bufet in bucatarie. o spal bine si o scobesc putin, cat o maslina mai mare, si pun in scobitura putina miere, max 1/2 din scobitura.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"
oanab125
oanab125
membru incepator

Romania, bacauBACAU
423 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/11/2009 :  17:51:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oanab125 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu i-am dat si fetitei mele pana in 2 ani si celui mai mare. Nu am stiut ca nu s-ar da copiilor sub 2 ani. Cea mica nu a patit nimic.

Matei si Ilinca
Tisina
Tisina
membru junior

Romania, BUCURESTI
1305 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 15/11/2009 :  19:46:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tisina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc de raspunsuri. Vad ca deja este mai bine, adica tuseste mai rar. Eu am gasit o ridiche neagra mai mare, asa ca am sirop mai mult decat am nevoie. Am bagat ridichea la frigider cu capacul ei.
Voi mai putea folosi si maine din el, sau trebuie sa fac altul?

Tisina
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com