Bebe-ul meu nu manaca!!!

Bebe-ul meu nu manaca!!! | Autor: lencik86

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor celora de pe forum. Vreau sa stiu daca e cineva pe site a caror copii refuzau mancarea din biberon. Problema e ca fetita mea are 5luni, pana acum a mancat doar san de vreo saptamana a racit un pic si i-am dat medicamente (sirop cu lingurita). De atunci copilasul meu cand i se apropie ceva de gurita pur si simplu o incleasta si nu-mi permite sa-i dau nimic, in afara de san. Am ramas si fara lapticintre timp iar bebe meu nu se satura si nici biberon nu vrea. Ce pot sa fac? Va rog dati-mi idei.Beau ceaiuri pentru stimularea lactatiei intre timp.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

E normal sa refuze biberonul, dat fiind ca nu a fost obisnuita cu el, ci doar cu sanul. Sfatul meu este sa nu mai insisti cu biberonul ci sa o tii la san cat mai mult, fara program. Asa o sa creasca repede si productia de lapte. In cateva zile ar tb sa se rezolve. Si urmareste cat de des uda scutecul. Daca face cantitatea normala de pisu si kk e ok, inseamna ca papa suficient, chiar daca tu ai senzatia ca nu ai suficient lapte. Cu un pic de rabdare cred ca se va rezolva curand. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

Salutari,

fetita mea Ilinca nu a papat din biberon nimic in ciuda eforturilor mele repetate cu o gramada de tipuri de biberoane si de marci de lapte praf...Am alaptat-o pana la un an desi nu imi lua mare lucru in greutate, dar macar era sanatoasa...Tot din motivele de mai sus am inceput ceva mai devreme diversificarea, la 4 luni jumate cu cereale si am mers asa (cu san si cereale cu lingurita) pana aproape de 6 luni, cand am inceput diversificarea cu sucuri de fructe, etc...

Sanatate multa

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

pune bbline la san cat mai des..asta o sa stimuleze lactatia..ceai de fenicul,chimen si anason,peste un litru pe zi,asta o sa iti stimuleze iar lactatia..nu dureaza mult max 24 de ore sa ai lactatie asa ca nu te ingrijora..numai bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Daca tot ce spui tu s-a intamplat intr-o singura saptamana, trebuie sa te gandesti ca aceasta "pierdere", sau mai degraba scadere a lactatiei este doar temporara si este legata de stresul provocat de boala copilului. Tine-o mai mult la san, chiar daca nu se satura. Asta o sa stimuleze mult lactatia. Pe langa asta lichide, odihna si alimentatie mai bogata in proteine (carne) si se rezolva. Si eu am zile in care vad ca nu am lapte, bebe e agitat si nu se satura, dar cu rabdare revin cu laptele pe linia de plutire (in cazul meu e un cerc vicios: nu dorm- nu am lapte, bebe nu se satura e agitat noaptea, suge noaptea, nu dorm, nu am lapte).
DIn ce spui despre copil, e preferabil sa incerci sa o alaptezi, decat sa te chinui sa o faci sa manance din biberon. Si oricum in scurt timp, o sa uite trauma linguritei cu medicamente si va accepta lingurita cu mancare.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

am avut si eu probleme cu alapatatul,trebuie doar sa insisti si sa iti pui puiul cat mai des posibil sa stimulezi lactatia. e bine ca iti refuza bibe...stie el de ce, crede-ma e mult mai usort pentru tine sa alaptezi decat sa folosesti biberonul(sterilizat,pompat,facut lapte...bleahhh).
bafta multa!

Votati-o pe ANA!!!

Mergi la inceput