Scurgerile vaginale in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_BB spune:

M.am bucurat nespus sa stiu ca nu sunt singura romanca gravidutza din olanda, insa m.a intristat povestea ta. eu am fost putin mai inspirata si am plecat in Ro pt analize pt ca ma programasera prea tarziu pt analizele de primul trimestru si nu am avut rabdare.....insa ma bucur pt sarcina ta....cred ca mai ai putin pana la final acum.....eu am 13s azi si astept cu nerabdare primele miscari ale bb-ului meu. in fine....sunt doar euforica pt tine si iti doresc o nastere usoara si un sanatos, frumos si istet




Citat:
citat din mesajul lui manuela_ed

buna dragi mamicute
Ma alaturi acestui club pentru-ca si eu sunt o viitoare mamica in 3 luni de sarcina cu mici probleme; si poate experienta mea neplacuta in trecut poate ajuta pe cineva fara prea multe informatii in cazul meu Acum 3 ani am avut o pierdere de sarcina in evolutie de 4 luni
am avut de la inceput o scurgere maronie dar nefiind in tara a trebuit sa merg la medic in belgia , s-a facut controlul de rutina dar nimic mai mult, intr-e timp am sunat doctorul di tara si i-am explicat situatia el mi-a zic ca poate fi o eminenta de avort sa am grija si sa vin la control ,in cele din urma nu am fost acasa penttru control dar am gandit eu stupid atunci ca doctori aici sunt mai buni poate si bla bla
Aici au zis ca scurgerea maronie e normala ca poate fi o pierdere de sarcina s-au sperma mai veche si ca trebuie sa fie pe cale naturala lasat fara tratament ei zic ca un bebe poate avea malformati de la medicamente stupid nu
Am lasat totul in mainile doctoruui care zicea mereu la control totul e ok mai tarziu avand urmari de crampe si aici cica e normal
prostia mea fost ca am lasat totul in mana lor dar din experienta invatam, ca urmare am pierdut sarcina cu oribile crampe si sangerari la spital au zis ca am pierdut si apa copilu inca functiona normal si ca urmare in noaptea aceea a incetat din evolutie in 4 luni cica din cauza unui streptococ B care nu a fost depistat mentionez la 2 saptamani se luau analize de sange si urina deci cel mai bine nu cere parerea unui medic dar 10 parerile sunt inpartite a si am vazut si bebelusul pt ca nu am facut chiuretaj dar l-au scos prin provocare normala dilatatie . si era un bebe perfect normal
sfatul meu pentru toate mamicile cu probleme cere parerea la mai multi doctori
Momentan sunt in Olanda si iau tratament cu nos-pa si duphaston si nu mai am scurgere de la 5 saptaman am fost la eco aici cu bebe e ok si aic sunt sceptici cu medicamente pe timpul sarcinei dar sunt in proces de cercetare si au aprobat sa ami dea duphaston desi se zice ca mai tarziu cand bebe va fi afult in jur de 20-30 este expus la riscu de a avea cancer nu e nimic cocret dar eu zic ca exista si un Dumnezeu acolo sus , deci e ok
Va multumesc pentru atentie si va doresc sarcina usoara la toate mamicile


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Buna gravidutelor,

Nu stiu daca mai este actual subiectul, dar poate ajut pe cineva povestind si experienta traita de mine in legatura cu acest subiect.

Si eu am scurgeri vaginale, destul de abundente, dar sunt de culoare alb galbui acum (14s). In saptamana a 5-a am avut scurgeri la fel de abundente, dar in unele zile petele erau maronii. M-am ingrijorat deoarece peste tot citeam ca nu e in regula sa fie maronii. Doctorita mi-a dat tratament 3 saptamani cu utrogestan ovule si no-spa, asta dupa ce m-a intrebat daca scurgerea e completata de alte dureri, in special de burta. I-am spus ca nu ma doare altceva. M-a controlat si pe masa si a zis ca totul se vede a fi in regula. Utrogestanul nu mi-a prea placut ca efecte secundare, sau poate mi se parea mie. Dimineata si la pranz il inghiteam ca nu puteam sa-l introduc in vagin ca nu aveam timp sa stau la pat 15-20 de min sa se topeasca. In concluzie, cand le inghiteam aveam impresia ca imi fac acid muuuult. Dar nu a fost insuportabil tratamentul. Dupa cateva zile mi-a disparut cu totul scurgerea, dar am continuat tratamentul pana in sapt 8-a (3 sapt).
La finalul tratamentului am mers la control si doctorita a zis sa nu mai iau, dar a precizat ca dc reapare scurgerea sa iau din nou.
La cateva zile a reaparut scurgerea dar pete mici mici si maronii. Mi-am zis sa o ignor cateva zile ca burta nu ma durea si imi era bine in rest. Am ingnorat-o si a disparut. A ramas doar scurgerea alb-galbuie pe care, cum spuneam, o am si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

In sarcina am avut si eu aceleasi scurgeri maronii si rosietice. Tratamentul urmat a fost acelasi ca si al vostru. Nu vreau sa sperii pe nimeni, insa, va rog mult, tinand cont de acestea cu care m-am confruntat si eu, faceti investigatii la inimioara bebelusului. Cat mai amanuntite si la medici in care aveti cu adevarat incredere. Eu il recomand pe dr. Albu- pentru Bucuresti- are clinica pe Str. Barbu Vacarescu.

Cordul fetal este cel mai greu vizibil la echo, insa indiferent cat poate dura o investigatie de acest tip, nu evitati sa stati pentru o apreciere cat mai corecta. La mine a durat si o ora si jumatate, mi s-a facut rau, dar nu a contat.

Fiti optimiste si aveti incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyady spune:

Buna fetelor. Eu am 7 saptamani si de astazi am scurgeri maronii...Dr a zis sa nu ma ingrijorez, si sa iau tratament cu utogestan, no-spa si acid folic si repaos la pat. Sper sa fie bine...De asemeni mi-a recomandat prontogest dar momentan nu am de unde sa il procur..Poate ma puteti ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui alyady

Buna fetelor. Eu am 7 saptamani si de astazi am scurgeri maronii...Dr a zis sa nu ma ingrijorez, si sa iau tratament cu utogestan, no-spa si acid folic si repaos la pat. Sper sa fie bine...De asemeni mi-a recomandat prontogest dar momentan nu am de unde sa il procur..Poate ma puteti ajuta



recomandarile dr trebuie urmate exact, si eu a trecut prin asta si am facut tratament cu utrogestan d ela 8 sapt pan ala 6 inclusi, si acum am o minunatie de baietel!!! prontogestul este un medicament care aceeasi substanta activa ca si utrogestanul( subs activa este progesteronul)!!!poti cauta in farmaciile online, poate il gasesti, desi am inteles k acesta var este produsa in afara tarii dib ce am gasit eu pe net!!!
multa sanatate, sarcina usoara si la termen!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauratric spune:

buna ziua,
sunt in 6/7 saptamani si am scurgeri maronii care au debutat cu scurgeri rozalii chiar daca sunt sub tratament cu utrogestan,sunt un pic speriata deoarece este prima mea sarcina , foarte dorita si asteptata.
mi-am sunat doctorul si mi-a spus sa maresc doza de utrogestan.
credeti ca sunt normale aceste scurgeri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaFros spune:

Sunt in saptamana 5 de sarcina si dupa un contact sexual cu sotul meu am avut parte de o sangerare rosiatica nu foarte abundenta,este normal? a mai patit cineva la fel? sunt foarte ingrijorata, va rog sa imi raspundeti cat mai repede posibil, am programare la medic peste 5 zile, pana atunci ... id ul meu este cristinaalessandra02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza26 spune:

am 5 saptamani de sarcina si niste scurgeri maronii inchise la culoare de vreo 2 saptamani.la prima sarcina nu am avut asa ceva.si am si niste mancarimi inauntru cateodata.eu inca nu am fost la control,poate fi ceva grav?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireladinu spune:

buna,numele meu este mirela....am si eu mai multe intrebari si nu stiu pe cine sa intreb....de 7 luni incercam si noi sa raman insarcinata,ne dorim ff mult,dar nimic...luna trecuta am avut mai multe simptome care m-au pus pe ganduri...dar nimic in a 28 zi mi-a venit menstruatia...luna aceastain a 25 zi,far simptome cum aveam lunile trecute decat un pic de dureri de spate(dureri care le am mai mereu)am avut scurgeri maronii inchis,iar a doua zi un fel de hemoragie,care am considerato menstruatie,doar ca a 3 si a 4 zi am avut doar cate o picatura maronie nimic mai mult si nevoia sa mananc ff des.acum cand ar trebuie sa fiu in prima zi de ovulatie ma simt foarte balonata si simt cum mi se umfla ovarele....nu stiu ce sa cred...nu vreau sa imi fac iluzii..dar credeti ca e posibil sa fie bebe???va ms si numai bn tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Si eu am avut scurgeri maronii la 6 saptamani de sarcina si dl dr mi-a recomandat sa iau Arefam o capsula de 3 ori pe zi, iar de atunci adica de o saptamana totul decurge f bine.

Mergi la inceput