Vaccinul antipoliomielitic, 9 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si noi clasa a III-a, inca nu am implinit 9 ani, dar facem vaccin antipolio. Ni s-a trimis chestionar de la scoala pe care trebuie sa ne dam si acordul, in care printre altele trebuia scris daca urmeaza vreu tratament, daca a facut alt vaccin in perioada oct-nov si ca este injectabil...iar de aici jale mare pe fiimiu.
SI noi le facem doar pe cele obligatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Buna mamici,
Si la noi e la fel: a venit acasa cu 2 cuvinte scrise in caiet "vaccin antipolio" si parintii sa raspunda da sau nu; si daca "Nu" , de ce?
Nu, pentru ca sambata noaptea a facut febra.
Nu, pt.ca nu a venit un medic sa-i controleze si asistenta care o au.. si-a pus saptamna trecuta pe manerul usii pansament imbibat in alcool sanitar. Si o intreaba o femeie de servici de ce: "pai ca sa nu iau gripa porcina" ; dar nu trebuia pus asa ceva la usile din toata scoala? "nu stiu, dar eu nu vreau sa iau"
Deci o intereseaza de copii...

In alta ordine de idei, o asistenta pediatra pensionara a spus ca, pe vremea cand au invatat ele despre vaccinuri spunea ca in nici un caz nu se fac campaniile de vaccinare in momentul in care exista epidemii, pandemii, etc.
Si acum suntem in plina epidemie...
Sanatate copiilor si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Pana la urma nu am vazut esenta, exista reactii adverse, sunt trecatoare sau persista mai mult?

Am pe cineva apropiat, ingrijorata de starea copilului: durere de membre inferioare, febra, dureri mari de cap...cat dureaza?

Da, este clasa a 3-a, curand va implini 9 ani.

www.asociatiamame.com/ro/proiecte/proiecte-actuale/atinge-o-stea.html" target="_blank">atinge o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Mirandolina, mamaica respectiva ar trebui sa mearga urgent la doctor (pediatru, nu de familie). Daca a facut vaccinul antipolio, aceste simptome nu se incadreaza in reactiile normale, trecatoare, de dupa; oricum, eu as consulta doctorul si daca nu a facut vaccinul, starea copilului mi se pare ca necesita un consult de specialitate.

Reactiile adverse usoare tin o zi, doua, si constau in inrosire si durere la locul intepaturii, febra usoara, stare generala proasta, nimic ingrijorator. Cele grave sunt: pareze, distrofie musculara...

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dialex spune:

Imi cer scuze ca resuscitez un subiect vechi de mai bine de 3 ani, dar am ajuns in aceeasi situatie si am aflat o serie de lucruri extrem de ingrijoratoare despre acest vaccin:
» www.pentruviatacluj.ro/vaccinuri-inutile-si-periculoase/42-vaccinul-impotriva-poliomielitei-10-argumente-impotriva-vaccinului-antipolio" target="_blank">http://www.pentruviatacluj.ro/vaccinuri-inutile-si-periculoase/42-vaccinul-impotriva-poliomielitei-10-argumente-impotriva-vaccinului-antipolio
» http://bucovinaprofunda.wordpress.com/2010/11/17/928/ :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Vaccin anti rujeola am refuzat si eu, dar cu poliomelita nu e de joaca. Am semnat acordul pt vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

BUna,

La noi au anuntat azi ca vaccinul antipolio se va face inprima saptamana de dupa vacanta, la cei de clasa a II a. M-am documentat putin si se poare ca nu prea e justificata administrarea acestu vaccin. Ma gandesc sa il refuz. Am citi despre c azuri de paralizie aparute dupa acest vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La baiatul meu in scoala nimeni n-a patit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

anul acesta din cate stiu se face antipolio injectabil, cu virus inactiv.

si se face la 8 ani, in clasa a II-a.
un rapel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muso spune:

Hai sa mai inviez un pic acest topic: astazi a venit copilul de la scoala cu o fituica pe care scrie sa-mi dau acordul ptr campania de vaccinare antipolio care se va face intre 20-22 aprilie, nu se specifica nici ce vaccin este, cel oral sau injectabil, nu se tine cont nici ca in noiembrie, deci acum 5 luni au facut ROR-ul, si practic ar trebui min 6 luni intre vaccinuri, o graba mare cu acest vaccin...
Intrebarea e de unde pana ande la clasa-I-a la 7 ani vaccinarea antipolio , stiind ca graficul de vaccinare este la 2, 4, 6, 12 luni si la 9 ani in nici un caz la 7 ani!!! se mai confrunta cineva cu aceasta situatie in alte orase?

Mergi la inceput