Vaccinul antipoliomielitic, 9 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Vai Rody, sper ca este bine fetita ta! Sper ca e, doar asa, o mica reactie. Ah! Tocmai de accea ma ingrijorez.
Te rog, tine-ne la curent daca sunteti bine.

Eu am mari emotii pana luni, chiar acum am auzit-o pe fetita mea tusind sec. Imi repet ca va fi bine. Cred ca voi sta ca pe ace la servici ...brrrr....nici nu vreau sa ma gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Am crezut ca se amana vaccinarea, din cauza virozelor astea de sezon si a isteriei cu gripa porcina, dar vad ca la unii deja s-a anuntat, sau chiar s-a facut vaccinul. Si baiatul meu cel mare a fost racit saptamana asta si sincer n-as vrea sa vina luni acasa vaccinat. Si la ei in clasa a fost asistenta luni, dupa vaccanta si i-a contrlat -halal control, al meu a venit acasa cu febra 39, dar ea nu a vazut nimic in neregula. (Am vazut mai demult o fetita ce fusese vaccinata, bolnava fiind si facuse poliomielita dupa - ingrozitor.) Oricum, cand era in clasa intai nimeni nu a anuntat ziua vaccinului, i-a intrebat asistenta daca au fost bolnavi si ce medicamente au luat (de parca ar putea ei sa retina numele pastilelor luate) s-a uitat la ei si i-a vaccinat frumusel, fara alte explicatii.

Si eu as opta pentru vaccinul injectabil (cu toate ca stiu ca s-ar supara pustiul pe mine). Aveti idee daca se poate si cum ar trebui sa procedez?

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Cred ca vaccinul injectabil am putea sa il facem doar la medicul de familie. Adica il cumparam noi de la farmacie si il face doctorul de familie. Evident, fara sa il faca pe cel de la scoala.

Nu am idee cat ar costa vaccinul antipolio injectabil. Nici nu stiu daca se gaseste in farmaciile normale.

Mamabear, spuneai ca ai vazut o fetita care a avut urmari dupa vaccin. Erau urmari care se vor manifesta toata viata? Mie de asta imi este cel mai teama. O febra, frisoane dupa vaccin, sunt normale, dar imi este teama de sechele permanente. Brrr.

Sa speram ca va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Da, urmarile erau permanente : distrofie musculara si usoare pareze (nu putea merge fara ajutor). Si eu ma tem de astfel de urmari si de asta nici nu sunt de acord cu alte vaccine, imi ajung cele obligatorii.
Multa sanatate tuturor si sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de orice complicatii cu vaccinele astea!

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Alex a facut ieri vaccinul, injectabail. Cel putin in judetul Cta asa a venit anul acesta, doar injectabil.
Si da, si la el in clasa a fost un baiat cara este alergic si sufera de astm si l-au luat si l-au vaccinat, sa cada maica-sa din picioare la pranz cand a venit sa-l ia...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns STONE spune:

Buna dimineata,

sunt si eu stresata....ieri copilu' si-a adus aminte ca a primit o hartie pe care trebuia sa-mi exprim acordul sau dezacordul pentru vaccinarea antipolio.Pe hartie este mentionat ca este varianta injectabila, fara denumirea vaccinului.Mai trebuiesc bifate anumite rubrici despre boli cronice si atentionarea ca in termen de 30 de zile nu se fac injectii si interventii chirurgicale.
si acum dilemele mele, care-s multeee... ce se stie despre acest vaccin injectabil?! eu stiu doar ca este din virusi morti si ca nu se face poliomielita de la el(asa spun expertii?!)cel oral este din virusi vii!si au existat cazuri de imbolnavire prorpiu zisa dupa vaccinare...
poate cineva sa-mi spuna cum se numeste vaccinul injectabil care se face copiilor anul acesta?! stie cineva daca este monovalent sau mai contine si alte tulpini/virusi?! stie cineva efectele adverse pe termen lung si scurt?!
cred ca este cazul sa ma opresc,dar tare mi-e teama de vaccinurile astea!
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Fetita mea a fost vaccinata astazi. La mana stanga.

Mai multe detalii nu stiu, daca erau mai multe vaccinuri intr-unul singur, sau cum se numea vacinul. Toti copii erau bine la ora 4 cand am ajuns la scoala, vaccinul s-a facut la ora 11.

Sper doar sa nu apara reactii. Cele rele apar cam dupa 4-6 zile, cu pareze, paralizii, etc.
Sau reactiile acestea apar dupa vaccinul oral? Nu stiu. Nici eu nu am inteles prea bine. Am cautat pe site-uri informatii mai detaliate, dar nu am gasit.

La noi nu au fost biletele de semnat, dar la alte scoli au fost informatii scrise, cu semnatura parintilor.

Si mie imi este teama. Toata saptamana voi fi cu teama. Sper sa fie totul bine. O aud pe fetita mea tusind sec in somn, sper sa nu fie de la vaccin.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

In ce clasa sunt copiii vostri?
Fata mea este in clasa a 2-a dar are doar 7 ani jumate,in clasa ei majoritatea au implinit 9 ani.Nu stiam ca la 9 ani se face rapel,am vazut acum.
Oricum anul trecut au vaccinat-o ,fara sa ma anunte, fara sa se anunte copii.Fetita mea este tare sensibila,a fost traumatizata fiindca a fost tinuta cu forta.
Inca mai are zile cand i se face rau cand iesim din casa spre scoala.
Ca urmare a acestei situatii,am scris o declaratie semnata,prin care
interzic oricarui cadru medical sa-i administreze injectii ,vaccinuri.
Am pus si nr meu de tel.
Fata mea tine scrisorica in penar ca sa o aiba la indemana.
Nu am mentionat ceva de genul-doar in prezenta mea- ca sa nu le dau loc de intors nici invatatoarei ,nici asistentei.Asta poate fi discutat si rezolvat dupa.Ideea e sa nu-mi ia copilul la tranta pentru un vaccin, sa fiu prezenta la efectuarea lui ,si copilul sa fie sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns STONE spune:

mi-am dat acordul (nu cu sufletul linistit, dar deh l-am dat!)Probabil ca maine, ii vaccineaza cu Imunovax Polio fabricat de Pasteour.

acum sa va spun info., despre aceasta vaccinare, poate intereseaza:

vaccinul antipolio oral este constituit din virusi vii,salbatici si au existat cazuri in care, la un anumit interval dupa vaccinare copii au facut boala.(reactii adverse pe termen scurt, sunt cele uzuale: un pic de roseata, poate un pic de febra, zic eu nesemnificativ!)
vaccinul injectabil este produs din tulpini de virusi morti. este subliniat ca acest produs injectabil, nu poate declansa boala.exista pareri ca acest vaccin injectabil este mai slab si ca nu ar avea puterea de a imuniza si atunci ma intreb eu, de ce am mai face vaccinarea?!

acum sa va spun de ce mi-am dat acordul: aceste campanii scoalare de vaccinare au fost gandite pentru a eradica virusul. daca vaccinarea se face la o generatie, virusul moare.Sunt multi vaccinati si pot fi purtatori de virusi, dar acestia nu fac boala, DAR o pot transmite la copii nevaccinati. Se pare ca cei nevaccinati sunt expusi.

si in incheiere: nu sunt pro vaccinuri de nici un fel. sunt convinsa si impartasesc in totalitate parerea homeopatiilor ca aceste vaccinuri fac foarte mult rau organismului, dar pentru ca nu sunt cadru medical, pentru ca nu am toate informatiile necesare (de pilda habar n-am daca mai exista undeva in lume, poliomielita?!)mi-am dat acordul pentru vaccinarea copilului.

am sa va tin la curent cum a decurs vaccinarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Buna Cici,

Fetita mea este in clasa a 3-a. De obicei vaccinul acesta se face in clasa a treia pentru ca atunci cam au copii 9 ani, marea majoritate din clasa. Toate clasele a 3-a l-au facut, de la toate scolile din oras.

Imi amintesc de vaccinul din clasa 1. Dar si atunci ni s-a comunicat ziua cu vaccin. Jumatate dintre mamici chiar am fost la scoala si am stat cu copii nostri. Am fost atunci, pentru ca mi-a permis serviciul. Ieri nu as fi putut sub nici o forma. Dar nici nu cred ca as fi mers (am mai intrebat si alte mamici si nu a fost nimeni, se considera ca sunt copii mari deja).

Si fetita mea a fost traumatizata atunci, inca isi aduce aminte. Cu toate ca eram si eu si o tineam in brate, e adevarat ca asistenta a imobilizat-o sa nu miste piciorul. Parca la picior a fost, nu imi mai amintesc exact. Erau de fapt doua asistente care tineau copilul sa nu se miste si doamna doctor cu injectia. Unor copii chiar le-a fost rau, si inainte si dupa, cred ca mai mult de teama si emotii, psihosomatic.

In clasa a 2-a nu stiu sa fie nici un vaccin obligatoriu. Poate doar sa ii cheme la cabinet pentru controale de rutina, masurat, cantarit, etc. Daca se fac astfel de controale.

Anul viitor cu siguranta va fi vaccinul. Ai sa vorbesti din timp si cu doamna invatatoare si cu asistenta de la cabinet sa va informeze exact ziua si ora. Este dreptul tau.

I-am pus Panadolul in ghiozdan dimineata, cu toate ca nu a avut temperatura ieri si noaptea trecuta si nici nu s-a inrosit locul. Sper sa trecem cu bine. Mai e putin pana la vacanta. Vaccinul slabeste organismul si sistemul imunitar. Acum sunt virozelele acestea si epidemia de gripa ... chiar imi fac griji. Sper sa nu se suprapuna nimic.

Pup.

Mergi la inceput