Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Daca nu scriu la topicul potrivit, va rog mutati mesajul.
Vreau sa stiu daca legea prin care se acorda (de catre unitatea unde am lucrat) un salariu bonus pt. nastere mai este valabila. Am nascut in mai 2010 si am lucrat ca profesoara pana atunci.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ai scris unde trebuie dar raspunsul este afirmativ. Este valabila.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Uite ca trebuie sa nu fiu de acord cu Marius.

Nenorocita aia de Lege 330/2009 elimina orice drept salarial stabilit altfel decat prin lege. Or, acest salariu a fost stabilit prin CCMN.

Mai mult, Ordinul nr. 32/42 din 11 ianuarie 2010 al Ministerului Muncii (monitorizarea si controlul aplicarii prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice) stipuleaza clar:

"Pentru anul 2010 nu vor fi luate în considerare drepturi salariale stabilite prin contracte colective de munca sau alte acte, decat legi sau hotarari ale Guvernului."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect. Scuze.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Ce pacat...
Va multumesc pt. raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

am incercat sa gasesc ceva informatii, dar ...nu ma descurc..as dori sa stiu ce inseamna alocatie suplimentara? cine o primeste? e acelasi lucru cu cea complementara (in functie de cele 3 venituri minime pe familie?)

Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui blondi_m17

am incercat sa gasesc ceva informatii, dar ...nu ma descurc..as dori sa stiu ce inseamna alocatie suplimentara? cine o primeste? e acelasi lucru cu cea complementara (in functie de cele 3 venituri minime pe familie?)

Multumesc anticipat


Asa s-a numit la un moment-dat - este alocatia complementara si cea pentru familia monoparentala. De vreo doua saptamani, Guvernul a propus modificarea legii, adica a cuantumurilor si conditiilor, au trecut sub un singur nume - alocatie pentru sustinerea familiei.
Cuantumurile vor diferi functie de nr. de copii, dar si de nr. de parinti (adica soti sau un singur parinte care creste copiii). Deocamdata proiectul a luat drumul Parlamentului.

Nu stiu la ce te referi cand spui "3 venituri minime pe familie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

buna sunt si eu noua pe forum si am o mare problema...lucrez la o firma de 4 ani dar de curand am aflat ca la contractul meu de munca a fost atasat un act aditional prin care mi-a fost modificat contractul de munca de la 8 ore la 2 ore si salariu de la 600 ron la 150 ron ....am sunat la itm si mi s-a spus ca nu beneficiez de indeminzatie voi ce stiti asa este ...sunt disperata asta inseamna ca eu nu primesc nimik dupa 4 ani de munca de 8 ore de luni pana sambata ..... nu stiu ce sa fac ... si actul aditional a fost semnat de sefa mea... in numele meu ... este normal....cui sa ma adresez ....este urgent ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din start:
Acel act aditional daca nu este semnat de tine este nul de drept. mediajust te va informa despre proceduri.
Cei de la ITM nu aveau cum sa iti spuna asa ceva. Daca te referi la indemnizatia rpividn creserea copilului minor prin lege nu este conditie cu privire la normarea muncii ci doar la existenta veniturilor profesionale impozabile sau asimilate lor. Deci nu conteaza norma. 8 -6 -4 -2 ore nu conteaza.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Cum ai aflat? De unde?
De indemnizatie vei beneficia, asta-i clar.

Fa o cerere la ITM, sa vedem ce au inregistrat.
Mi-e foarte greu sa cred ca poate fi cineva atat de t...it sa semneze in numele altuia.

Mergi la inceput