Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

am pierdut alocatia pe ianuarie, pentru ca m-am dus prea tarziu la posta (in februarie) si o trimisesera deja inapoi, desi pe avizare scria ca o tin la dispozitie pana in 27 ale lunii

mai pot s-o recuperez cumva ?

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Intrebare intrebatoare...
Ne-am schimbat domiciliul. Suntem obligati sa anuntam si sa solicitam primirea alocatiei la noua adresa? Daca da...unde? Ca , sincera sa fiu, am uitat unde am depus acum 5 ani dosarul pt obtinerea alocatiei? Noi locuim in sectorul 2. Am tot cautat pe net , n-am gasit nimic...
Ar fi vreo problema daca alocatia s-ar vira la vechea adresa, la bunici... sunt acasa mai tot timpul...spre deosebire de noi.
Stiu ca se pot vira si in cont, la anumite banci, nu stiu insa care sunt acestea...
Va pupic si va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Anka, da, tb sa anunti schimbarea domiciliului. Tb sa mergi la Agentia din Hambarului. Si cel mai bine ar fi sa primesti banii pe card, tot acolo afli cu ce banci lucreaza ei.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

In Hambarului se primesc cereri din tot Bucurestiul? Nu sunt si ei delimitati pe sectoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

eu asa stiu, ca pt banii de alocatie numai in Hambarului.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Multumesc mult, Eseea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

am beneficiat de alocatie monoparentala pana in ianuarie 2010 ir in februarie mia sistatopt ca nu ma gasit acasa . Eu am mai stat si pe la tara si iaam spus asistentei sociale despre situatia asta si ia ma comvins ca imi primeste actele la tara unde am mai stat. Si am depus o declaratie cum ca eu voi locui la adresa de la tara dar nu am mentionat in declaratie pt cat toimp voi locui acolo banuiesc ca e importanta si treaba asta. Acolo la tara unde locuieste mama nu are nici un fel de act pe casa prin urmare nu pot beneficia de acest drept de acolo fiindca nu am buletinul sau flotant pe adresa respectiva. Asa si acum mam hatarat sa stau tot timpul aici dar nu vrea pur si simplu sa_mi primeasca dosarul si am f si la director sa vb si nimic cema sfatuiti sa fac ca sa-mi primeasca dosarul Repet in declaratie nu am scris pt cat timp voi locui la tara. As putea sai dau in judecata si daca da as putea sa am castig de cauza Si ce mi se pare ciudat ca o mama singura si repet singura trebuie sa fie gasita acasa la orce ora din zi deci ia ca sa ia acest drept ar trebui ca sa lese copilul bolnav sau flamand mai stiu eu ce eventual poate sa nu dea deloc copilului sa manance sau sa nul spele etc etc DACA STITI SAMI SPUNETI SI MIE EXISTA VREO LEGE IN SENSUL ASTA SI CARE E CA TARE AS VREA SAI CITESC CONTINUTUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TITILEV spune:

Sotia primeste indemnizata pt cresterea copilului.A nascut si urmeaza sa fac dosarul pt indemnizatia celui de-al doilea copil.primul copil face 2 ani pe data de 3 augut iar sotia a intrat in cresterea copilului din somaj.ce acte trebuie sa pun la dosar si cind trebuie depus dosarul.Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbie1408 spune:

Buna!!

Sunt noua pe site si as aprecia daca mi-ati da cateva sfaturi....
Am ramas insarcinata in martie, acum am 18 saptamani. Cum este cu cele 12 luni care trebuiesc lucrate inainte de a ramane insarcinata pentru a beneficia de indemnizatie
Eu am lucrat din aprilie 2009 pana in ianuarie 2010, apoi am intrerupt munca si am inceput la alta companie in mai 2010, deci am intrerupere 3 luni...
voi beneficia de aceasta indemnizatie?
Va multumesc anticipat!
O seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In cazul in care NU aveti 12 luni cu contract ANTERIOR datei nasterii copilului NU beneficiati de CIC.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput