Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissa71

Lucrez din Iulie 2009, din care defapt iulie, august,septembrie somaj tehnic,...acum iarasi ne baga 3 luni in acelasi somaj tehnic(prin rotatie...deci probabil ca o sa se lungeasca pana in iunie,iulie).Intrebarea mea este daca raman insarcinata cum se calculeaza cele 12 luni?Decand?Intra si somajul tehnic in cele 12 luni cu 6 mil.venit mim. pe economie, nu?
Cine stie sa-mi raspunda?Multumesc anticipat pt. orice raspuns.


Cristina si Ciprian(11.07.2006)


Da intra si somajul tehnic in calcul.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeadana spune:

imi poate raspunde si mie cineva?

stiti ceva despre marirea stimulentului pt intoarcerea la serviciu?se auzea ca o sa creasca la 30% din val indemniz,dar nu mai putin de 600ron.s-a dat legea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

marius, ma poti ajuta si pe mine, te rog

Eu de 5 ani si cateva luni nu am ridicat alocatia copilului, fiind aici in emirate, eu luna viitoare merg in tara si vreau sa stiu daca pot ridica banii, din urma, si ce ar trebui sa fac pt asta

oare mai am vreo sansa sa-i recuperez?

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui deeadana

imi poate raspunde si mie cineva?

stiti ceva despre marirea stimulentului pt intoarcerea la serviciu?se auzea ca o sa creasca la 30% din val indemniz,dar nu mai putin de 600ron.s-a dat legea?


VIATA INCEPE MEREU


eu nu am auzit de asa ceva. si nici nu cred ca va fi.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Buna,
nu am reusit sa ridic alocatia de la posta pe luna februarie. Stie cineva cum se procedeaza? De ce acte am nevoie si daca trebuie sa ma adresez la asistenta sociala de sector sau la cea de pe Bucuresti?

Multumesc,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annie80

marius, ma poti ajuta si pe mine, te rog

Eu de 5 ani si cateva luni nu am ridicat alocatia copilului, fiind aici in emirate, eu luna viitoare merg in tara si vreau sa stiu daca pot ridica banii, din urma, si ce ar trebui sa fac pt asta

oare mai am vreo sansa sa-i recuperez?

merci

---------------------------------------------
"Someone's pleasure is another's pain!"

Alergic at stupidity.

"There's nothing can't be done, if we raise our voice as one."



Cam aceasi problema am si eu. Doar ca eu nu am mai ridicat alocatia copilului din octombrie anul trecut. Cauza fiind faptul ca am schimbat domiciliul unde primeam alocatia prin posta. Am dosarul depus la sectorul 3, acum am domiciliul in sectorul 4. As dori sa trec alocatia copilului pe card. Unde trebuie sa merg, unde am dosarul, adica in sectorul 3? Mai primesc si banii din urma? Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor, eu nu inteleg de ce nu optati pt alocatia pe card, sa nu mai stati dupa postas si sa aveti asa probleme??

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Pentrui ridicarea restantei si pentru trecerea pe card m-am dus la sediul de pe Str. Hambarului nr.6, langa Stadionul Lia Manoliu, unde era inainte capatul lui 104 (acum merge pana la Cora). Au program de luni pana vineri, incepand de la ora 9, pana la 15 sau 13, in functie de zi(nu mai stiu exact, eu am fost de dimineata).

Pentru restanta e nevoie de copie dupa buletin + copie dupa certificatul de nastere a copilului.
Pentru card e nevoie de copie buletin + copie dupa certificatul de nastere a copilului + extras de cont de la banca original.

In cazul meu, pentru restanta + card, am facut ambele operatii pe o cerere, pe care am primit-o acolo si a fost nevoie de un singur rand de copii. Desi era multa lume, a mers foarte repede, la 9:10 am ajuns, iar pe la 9:30 eram rezolvata. Banii vor intra pe card abia peste doua luni, deci urmatoarea alocatie + restanta vine tot in posta.
Doamnele din birou mi s-au parut dragute si eficiente, iar tipul de la paza/intrare indruma pe toata lumea foarte amabil. Recunosc ca am fost placut impresionata.

Singurul minus ar fi lipsa unui xerox public in incinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Imi cer scuze daca postez intr-un loc nepotrivit.
Am fost angajata pana la 28 februarie cu contract pe durata determinata. Pe 5 martie am semnat un nou contract de munca cu alt angajator dar activitatea va incepe efectiv la 1 aprilie (sunt necesare autorizatii pentru a demara). Pentru ca nu ma va putea plati in aceasta perioada nici pe mine, nici darile la stat pt cele 12 mil salariu brut va trebui sa intru in fara plata pana la 1 aprilie. In paralel deschid PFA de pe 15 martie. Daca as avea curand o sarcina cum ar trebui sa ma asigur in ceea ce priveste continuitatea pentru a beneficia de CIC?
- sa rog angajatorul sa intru in fara plata dupa cateva zile de derulare a CIM (contand pe faptul ca este permis ca intr-una din cele 12 luni anterioare nasterii sa fie lucrate un nr de zile mai mic de jumatate din nr zilelor lucratoare ale lunii respective) - 2 zile din 23 lucratoare ar fi suficient?
- sa facturez ceva pe PFA in perioada 15-31 martie? Nu stiu daca tb sa facturez zilnic sau e necesara o suma minima pentru a se considera continuitate? Pe acest PFA nu as cotiza decat pt impozit si sanatate, in concediul fara plata nu se cotizeaza la pensii - ar tb sa cotizez si acolo pt a obtine CIC?
- as putea face 1-2 garzi la spital dar acestea ar insuma 24-48 ore doar. E suficient? Venitul din garzi e supus impozitului si celorlalte retineri dar contractul pe care il au la baza este cu timp partial fara drept de concediu, nu conteaza ca vechime. Dar pt CIC ar fi OK?
Stiu ca e complicat, ajutati-ma sa gasesc o solutie...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynakiss spune:

buna
am rugamintea daca ma poti ajuta cu un raspuns
am o prietena care a nascut in luna decembrie 2009 si era angajata din februarie 2009, nu are un an de contributii neintrerupt, ce poate face ca sa poata primii si ea indemnizatia timp de 2 ani , sau se mai poate face ceva?
stiu ca putea platii contributiile din urma, mai poate platii si dupa nastere?
multumesc

Mergi la inceput