Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sa nu te lasi...lupta pentru copilul tau cu toate armele pe care le ai.Gandeste-te la el si nu cumva sa renunti.Ataca daca e cazul,ai datoria de a asigura copilului tot ce e mai bun.

Bafta multa iti doresc draga mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

Buna ziua.Am si eu o nelamurire, si anume: stiu ca banii de trusou nu se m-ai dau, dar prima de nastere de la stat se m-ai da? Eu am luat in iunie 2009 dupa nastere 150 lei pt trusou si 230 lei prima de nastere.Si inca o nelamurire: eu stau in sectorul 6 si am depus primul dosar pt indemnizatie + alocatie copil in zona Orizont.Acum unde se depun dosarele pt indemnizatie si alocatie pt sectorul 6?
Multumesc anticipat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu se mai acorda prima de nastere.

Cu restul nu pot sa te ajut.Suna si tu la primarie si intreaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludi_f spune:

Buna ziua tuturor
Am incercat sa caut pe forum dar probabil lipsa de experienta isi spune cuvantul...am 3 intrebari:
1. Alocatia de stat pentru copii pana la 1 an este de 230 ron ?
2. Tatal trebuie obligatoriu sa intre in cic minim o luna ?
3. Daca la 2 este afirmativ, si tatal nu lucreaza, atunci ce se intampla cu indemnizatia ?

Multumesc pentru intelegere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ludi_f

Buna ziua tuturor
Am incercat sa caut pe forum dar probabil lipsa de experienta isi spune cuvantul...am 3 intrebari:
1. Alocatia de stat pentru copii pana la 1 an este de 230 ron ?
2. Tatal trebuie obligatoriu sa intre in cic minim o luna ?
3. Daca la 2 este afirmativ, si tatal nu lucreaza, atunci ce se intampla cu indemnizatia ?

Multumesc pentru intelegere

Aloc.de stat e 200 lei pana la 2 ani si 42 lei dupa 2 ani.
Pt.copiii nascuti dupa 01.03.2012 e obligatoriu sa intre si celalalt parinte in CIC cel putin o luna, daca indeplineste conditiile, deci daca a lucrat in ultimele 12 luni anterior nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimalutan spune:

salut!
Fetita mea are cinci ani si are handicap grav. Eu sunt in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 7 ani si primesc o indemnizatie de 450 Ron.
Conform legii 448/2006 ea are dreptul la asistent personal sau o indemnizatie. Intrebarea este daca pot primi indemnizatia. Se poate separa dreptul copilului de cel al parintelui sau se exclud unul pe altul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Art. 36. - (2) Lege nr. 448/2006

Nu pot detine calitatea de asistent personal persoanele care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 7 ani.

Poti solicita dupa incheierea concediului de sapte ani.Indemnizatia crestere ingrijre copil nu este compatibila cu nici o alta forma de remuneratie.


Madalina





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Citat:
citat din mesajul lui aqua80

Buna ziua.Am si eu o nelamurire, si anume: stiu ca banii de trusou nu se m-ai dau, dar prima de nastere de la stat se m-ai da? Eu am luat in iunie 2009 dupa nastere 150 lei pt trusou si 230 lei prima de nastere.Si inca o nelamurire: eu stau in sectorul 6 si am depus primul dosar pt indemnizatie + alocatie copil in zona Orizont.Acum unde se depun dosarele pt indemnizatie si alocatie pt sectorul 6?
Multumesc anticipat.



aqua80

Buna Aqua,

Nu stiu daca ai aflat intre timp, dar dosarele pentru sectorul 6 se depun in zona Apusului, Strada Floare Rosie, nr.7A. Mai multe detalii poti gasi www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm" target="_blank">aici

Bafta!:)



29+ cu

-= Love life, live love =-
Bobocelul nostru[img=http://lmtf.lilypie.com/Fgsvp3.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cibeafran spune:

Buna ziua,am asi eu o intrebare referitor la noua lege a alocatiei copilului,cumva a iesit o noua lege si trebuie sa prezentam iarasi acte si ce acte este nevoie,cumva daca ai cineva care stie de aceasta tema sa ma informeze,va multumesc mult,URGENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De unde ai informatia aceasta "noua lege a alocatiei"? Nu am auzit de asa ceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput