Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

As avea nevoie de ajutor intr-o problema cu referire la depunerea actelor pentru obtinerea indemnizatiei pentru crestere copil.Am obtinut toate actele de la angajator, semnate si stampilate,am dosarul complet, doar ca trebuie sa-mi schimb domiciliul.
Problema este ca am terminat concediul de lauzie si data la care trebuia sa depun actele la primarie este de 25 ianuarie 2012.
Avand in vedere ca, din cate cunosc, buletinul cu domiciliul nou il voi primi in 2-3 saptamani, va influenta acest lucru depunerea actelor care vor avea cu totul alta adresa(cea veche)?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Daca primesti pe card alocatia si indemnizatia..nu e nici o problema.Daca nu si stai dupa postas atunci...trebuie sa mergi,dar numai dupa ce se pune dosarul inplata cu o copie dupa noul buletin si o cerere la Directia Muncii(fosta,nu stiu cum ii zice acum)si sa depui.Si-ti schimba adresa.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Daca primesti pe card alocatia si indemnizatia..nu e nici o problema.Daca nu si stai dupa postas atunci...trebuie sa mergi,dar numai dupa ce se pune dosarul inplata cu o copie dupa noul buletin si o cerere la Directia Muncii(fosta,nu stiu cum ii zice acum)si sa depui.Si-ti schimba adresa.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

poate nu m-am exprimat cum trebuie
nu pot sa depun actele la adresa pe care o am acum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scoti de la evidenta populatiei o adeverinta de domiciliu(nou) si gata. CI il iei mai incolo

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Izica spune:

buna la toata lumea,am si eu o intrebare,sunt din R moldova,am cetatenie Romana,casatorita cu un cetatean roman,am o fetita,nascuta acum in februarie,pot cumva sa beneficiez de alocatiiile pentru nastere din romania?si in ce masura,si ce acte imi trebuiesc?va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynakiss spune:

buna ziua
daca ma poate ajuta si pe mine cineva raman profumd recunascatoare
o buna prietena de a mea este insarcinata in 21 de saptamani ,problema este urmatoarea: ea este angajat cu contract pe perioada determinata urmand ca pe 6 aprilie acesta sa se incheie.In prezent are probleme cu sarcin urmand ca luni sa-i faca cerclaj, asta insemnand ca nu mai poate sa mearga la servici deloc,fiin in medical si nemaimergand la servici ea spune ca cei de acolo nu-i vor mai prelungi contractul de munca.ce ar putea sa faca sa nu pierda dreptul la prenatal si concediul de crestere al copilului?
eu i-am sugerat ca la inceputul lunii aprilie pana in data de sase sa faca cerere de intrare in prenatal dar ea in mod normal ar trebuii sa intre din mai.ar fii ok asa? e vreo problema grava daca nnu-i raman cele minim 42 de zile din concediu dupa nasterea copilului?
va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu primeste ... nu prenatala. Dar are la dispozitie (daca medicina de specialitate confirma!) concediul de risc maternal. daca medicii scriu ca nu mai poate merge la serviciu atunci vor recomanda acest tip de concediu de risc care va fi certificat de medicul de medicina a muncii. Insa contractul de munca va inceta oricum dar banii ii va primi de la Casa de asigurari de sanatate. Are in acest caz si dreptul la CIC dupa ce naste.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynakiss spune:

multumesc marius

o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepea spune:

Salut Marius,

Referitor la problema ridicata de alynakiss, cum va primi banii de la Casa de asigurari de sanatate? Trebuie sa mearga acolo personal pentru a depune niste acte (ca, de exemplu, concediul medical sau diverse cereri)? In caz ca da, un contract de munca pe termen nedeterminat ar rezolva aceasta problema? Cum ii va fi afectat ajutorul banesc?

Multumesc anticipat,
Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adi reformuleaza te rog nu am inteles intrebarile tale.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput