Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

pai in cazul asta nici nu avea nevoie sa fie in posesia acelui act aditional, daca primeste adeverinta cu suma mica... singura problema e cum va explica faptul ca e in posesia acelui act daca nu a avut cxunostinta de el si nu l-a semnat... desigur ca poate cere expertiza grafologica sa dovedeasca ca nu e semnatura ei si se poate dovedi asta... oricum, si daca actioneaza acum, si daca asteapta emiterea adeverintei de venit, nu va primi indemnizatia micsorata pentru ca acel act aditional e fals, problema se pune in cat timp va obtine castig de cauza, si la cum se misca lucrurile la noi, este posibil sa primeasca indemnizatia mica o perioada si apoi sa se rectifice totul si sa primeasca retroactiv dar asta presupune multa alergatura si nervi... asa ca, iarasi ai dreptate ca mai bine acum 2 luni de ostilitati ca sa stea linistita dupa aceea.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

pai in cazul asta nici nu avea nevoie sa fie in posesia acelui act aditional, daca primeste adeverinta cu suma mica... singura problema e cum va explica faptul ca e in posesia acelui act daca nu a avut cxunostinta de el si nu l-a semnat... desigur ca poate cere expertiza grafologica sa dovedeasca ca nu e semnatura ei si se poate dovedi asta... oricum, si daca actioneaza acum, si daca asteapta emiterea adeverintei de venit, nu va primi indemnizatia micsorata pentru ca acel act aditional e fals, problema se pune in cat timp va obtine castig de cauza, si la cum se misca lucrurile la noi, este posibil sa primeasca indemnizatia mica o perioada si apoi sa se rectifice totul si sa primeasca retroactiv dar asta presupune multa alergatura si nervi... asa ca, iarasi ai dreptate ca mai bine acum 2 luni de ostilitati ca sa stea linistita dupa aceea.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


E mai simplu, si nu cred ca se va ajunge la expertize grafologice.
Printre altele, angajatorul va trebui sa dovedeasca ca a remis si angajatului un exemplar cu inregistrarea ITM - lucru pe care nu-l va putea face.
N-are importanta de unde il are - doar nu-i secret de stat, este un document care o priveste.

Florinrox, n-ai spus (sau n-am retinut eu - dar nu ma mai intorc sa citesc) - exemplarul pe care il ai tu este inregistrat la ITM? Are o stampila, o intrare de acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

da, caci daca nu e inregistrat la ITM si nici nu s-a aplicat micsorarea de salariu in statul de salarii , atunci numai faptul ca are stampila angajatorului l-ar putea incrimina... insa daca nu recunoaste actul ca fiind emis de el si florinrox nu are decat o copie xerox, este foarte greu de dovedit ca angajatorul l-a emis si l-a semnat in fals... o copie xerox ramane o copie xerox, in zilele noastre se poate scana orice, stampila, semnaturi, etc...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

da, caci daca nu e inregistrat la ITM si nici nu s-a aplicat micsorarea de salariu in statul de salarii , atunci numai faptul ca are stampila angajatorului l-ar putea incrimina... insa daca nu recunoaste actul ca fiind emis de el si florinrox nu are decat o copie xerox, este foarte greu de dovedit ca angajatorul l-a emis si l-a semnat in fals... o copie xerox ramane o copie xerox, in zilele noastre se poate scana orice, stampila, semnaturi, etc...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


Daca si pe state (si in declaratiile de impozit, CAS, pensii etc) apare tot leafa mica, poate ala sa se jure ca i-a furat cineva stampila, ca nu tine. Falsul (ca orice infractiune) are o latura subiectiva - printre care scopul (care este clar si fara indoiala - sa se scape de niste costuri).
Daca actul nu a produs consecinte - nu avem despre ce discuta.
Tocmai asta-i scopul controlului, sa vedem daca acel act aditional "luceaza" sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

Originalul il au sefi mei eu am facut o copie ,eu nu am stiut nimic si nici nu avea sa stiu doar in momemetul poate cand ceream adeverinta... si asa m-au amanat 1 saptamana pana sa-mi de-a copie dupa cm..si da exista acelasi nr. de la itm si pe contract si pe actul aditional adica a fost inregistrat....dar minimul de indemizatie pe care il pot primi este de 600 ron?
Si daca ma duc la itm fac plangere si vine cineva la firma iar sefi mei le da spaga ceva si gata eu ce fac in acel moment ...normal ei au relatii, au banii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

Originalul il au sefi mei eu am facut o copie ,eu nu am stiut nimic si nici nu avea sa stiu doar in momemetul poate cand ceream adeverinta... si asa m-au amanat 1 saptamana pana sa-mi de-a copie dupa cm..si da exista acelasi nr. de la itm si pe contract si pe actul aditional adica a fost inregistrat....dar minimul de indemizatie pe care il pot primi este de 600 ron?
Si daca ma duc la itm fac plangere si vine cineva la firma iar sefi mei le da spaga ceva si gata eu ce fac in acel moment ...normal ei au relatii, au banii ...


Nu risca nimeni sa ia spaga pentru a acoperi un fals, te asigur.
Chiar daca ar fi asa, atunci de duci in instanta.
Da, 600 lei minim - da' nu-i pacat sa nu iei doi ani mai mult? Ca sa nu mai spun ca te va afecta si la indemnizatia de concediu de maternitate/medical/somaj, pensie, si - cel mai important - vechime. Te vei trexi ca muncesti 4 ani pentru un an.
Dar, repet, faci cum crezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicafericita spune:

Postez si aici, nu stiu exact daca am postat bine la celalalt topic: care este legea care arata ca trebuie sa iau obligatoriu concediu 42 de zile dupa nastere iar celelalte pana la 126 se pot lua si inainte? Medicul de familie nu vrea sa le imparta decat egal. Stiu mai de mult ca era in lege, dar nu stiu unde. Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

uite aici :

Ordonanta de urgenta nr. 158/2005


Art. 23. -
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care nu se mai afla, din motive neimputabile lor, in una dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (1), daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat. Faptul ca pierderea calitatii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei in cauza se dovedeste cu acte oficiale eliberate de catre angajatori sau asimilatii acestora.

(3) In situatiile prevazute la alin. (2), baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza carora s-a calculat contributia pentru concedii si indemnizatii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calitatii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.
Art. 24. -
(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, incepand cu luna a 6-a de sarcina.
(4) In situatia copilului nascut mort sau in situatia in care acesta moare in perioada concediului de lauzie, indemnizatia de maternitate se acorda pe toata durata acestuia.


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinrox spune:

buna sunt disperata ...azi a venit sefa cu un zambet sa semnez statele de salariu din 2009 iar eu am refuzat din cauza sumei trecute pe state 150 ronsi din cauza actului aditional i-am zis sa semneze cine a semnat si actul aditional iar ea m-a amenintat ca ma da afara sa nu mai vin de maine la munca si ca-mi desface contractul de munca,ca o sa fac puscarie ca am luat alt salariu decat este trecut pe cm ...(ea ne punea sa semnam pe o agenta de-a ei cand luam salariu)...poate face acest lucru ?
cui sa ma adresez?este urgent ...imi este tare teama .....sunt stresata nu vreau sa-i fac rau lui bebe meu din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinrox

buna sunt disperata ...azi a venit sefa cu un zambet sa semnez statele de salariu din 2009 iar eu am refuzat din cauza sumei trecute pe state 150 ronsi din cauza actului aditional i-am zis sa semneze cine a semnat si actul aditional iar ea m-a amenintat ca ma da afara sa nu mai vin de maine la munca si ca-mi desface contractul de munca,ca o sa fac puscarie ca am luat alt salariu decat este trecut pe cm ...(ea ne punea sa semnam pe o agenta de-a ei cand luam salariu)...poate face acest lucru ?
cui sa ma adresez?este urgent ...imi este tare teama .....sunt stresata nu vreau sa-i fac rau lui bebe meu din burtica...


Calmeaza-te, in primul rand.
Ce sa poata face?
Sa te dea afara? Da!
Sa te trimita la puscarie? Nu!
Ce ai de facut - ti-am spus cu doua pagini in urma.
In rest - faci ce consideri - te complaci in aceasta situatie sau anunti autoritatile.

Mergi la inceput