Nou-nascut si plata intretinerii

Nou-nascut si plata intretinerii | Autor: buburuza1979

Link direct la acest mesaj



de la ce varsta se plateste si pentru bebelus intretinerea?

exista vreo lege prin care sa se stipuleze varsta la care se adauga copii la intretinere?

bebelusul meu are 3 luni si administratora de bloc a considerat ca tbuie bagat la intretinere si sa platim pentru el ca fiind o persoana.

Multumesc



*****************************************************************************
gogoasha


"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979



de la ce varsta se plateste si pentru bebelus intretinerea?

exista vreo lege prin care sa se stipuleze varsta la care se adauga copii la intretinere?

bebelusul meu are 3 luni si administratora de bloc a considerat ca tbuie bagat la intretinere si sa platim pentru el ca fiind o persoana.

Multumesc



*****************************************************************************
gogoasha

"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."



E "persoana" din ziua in care s-a nascut.
Nu exista niciun text de lege referitor la acest aspect, pentru motivul de mai sus.

Dar de ce ti se pare ciudat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
E "persoana" din ziua in care s-a nascut.


Bineinteles ca este persoana de cand s-a nascut.
ideea e ca el nu consuma la fel ca o persoana matura.

am intrebat pt ca am auzit "prin alte parti" ca bebelusii au fost adaugati la plata intretinerii dupa 6 luni, la unele blocuri chiar abia la varsta de 1 an.

vroiam sa stiu daca exista o lege cu privire la situatia asta... doar informativ.

*****************************************************************************
gogoasha

"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
E "persoana" din ziua in care s-a nascut.


Bineinteles ca este persoana de cand s-a nascut.
ideea e ca el nu consuma la fel ca o persoana matura.

am intrebat pt ca am auzit "prin alte parti" ca bebelusii au fost adaugati la plata intretinerii dupa 6 luni, la unele blocuri chiar abia la varsta de 1 an.

vroiam sa stiu daca exista o lege cu privire la situatia asta... doar informativ.

*****************************************************************************
gogoasha

"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."



In mod cert nu este reglementat, si depinde de administratia blocului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

multumesc mult de lamuriri!



*****************************************************************************
gogoasha


"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ba in unele locuri bb se trece la intretinere din prima sau a doua luna. Si el consuma ( lift, "produce" gunoi etc).

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Si noi am avut aceasta discutie la noi la bloc si am reusit sa il convingem pe idiotul de presedinte ca il va trece din momentul in care IL ADUC ACASA...
Daca era dupa el, l-ar fi pus din momentul in care s-a nascut - Calin e nascut pe 27 martie si a venit acasa pe 2 aprilie...
Daca era dupa idiot l-ar fi trecut si in martie,.... ca atunci s-a nascut.
Legea nu stipuleaza nimic in acest sens, dar e clar ca orice persoana care locuieste la o adresa trebuie trecut la intretinere si in cartea de imobil la max 5 zile dupa ce si-a stabilit domiciliul la acea adresa.



Ana & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa domicilieze minim 15 zile din cele 30 ale lunii pt a intra in calcul pentru acea luna.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Trebuie sa domicilieze minim 15 zile din cele 30 ale lunii pt a intra in calcul pentru acea luna.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


15 zile, daca locuiesti temporar acolo (de ex., vizita prelungita).
Pentru cei ce au domiciliul/resedinta, obigatiile se nasc din prima zi. (Ia gandeste-te la un apartament care se vinde dupa 10 zile - ar insemna ca nu se datoreaza intretinere pe acele zile, pentru ca primul proprietar n-a stat 15 zile, ceea ce este exclus).
Baza legala:art. 17 r) din Normele la Legea 230/2007.
Oricum, uzanta este inscrierea bebelusului in luna urmatoare nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La noi daca nu domiciliezi cel putin 15 zile pt luna respectiva se inregistreaza 0 persoane. Exista o regie care se plateste indiferent de nr. de persoane (am sa intreb administratorul) dar stiu in mod sigur caavem locatari plecati in strainatate si pe baza unei cereri sunt cu zero persoane pt perioada solicitata.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

La noi daca nu domiciliezi cel putin 15 zile pt luna respectiva se inregistreaza 0 persoane. Exista o regie care se plateste indiferent de nr. de persoane (am sa intreb administratorul) dar stiu in mod sigur caavem locatari plecati in strainatate si pe baza unei cereri sunt cu zero persoane pt perioada solicitata.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Da, pot fi scutiti de plata doar daca lipsesc minim 15 zile (conform aceluiasi text).
Noi, la asociatie, am hotarat 30 de zile (legea ne permite, se indica doar minimul) - ca sa evitam situatiile de scutire la plecarea in concediu. Am fost toti de acord ca ar fi prea complicat la hartoage s-o facem pe doua saptamani, mai ales ca este vorba despre cheltuieli minime (femeia de la curatenie, curentul pe scara, caldura de pe hol, plata administratorului) - deci n-ar fi mare economie, cateva zeci de mii de lei.
Daca sub 15 zile nu s-ar datora intretinere, ce s-ar intampla cu o locuinta in care ai sta, in fiecare luna, cate 10 zile doar? N-ai mai plati veci!


Mergi la inceput