Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Probleme legislative

Nou-nascut si plata intretinerii

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

buburuza1979
me & my monkeys

Romania
Bucuresti

1210 Mesaje
3 Prieten(i)

Trimis la - 08/11/2009 :  01:48:13 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite buburuza1979 un Mesaj Privat  Reply with Quote

Nou-nascut si plata intretinerii

de la ce varsta se plateste si pentru bebelus intretinerea?

exista vreo lege prin care sa se stipuleze varsta la care se adauga copii la intretinere?

bebelusul meu are 3 luni si administratora de bloc a considerat ca tbuie bagat la intretinere si sa platim pentru el ca fiind o persoana.

Multumesc

gogoasha

"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - buburuza1979 on 08/11/2009 01:48:40
Mediajust
Mediajust
membru matur

Romania
1728 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  01:51:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mediajust un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

de la ce varsta se plateste si pentru bebelus intretinerea?

exista vreo lege prin care sa se stipuleze varsta la care se adauga copii la intretinere?

bebelusul meu are 3 luni si administratora de bloc a considerat ca tbuie bagat la intretinere si sa platim pentru el ca fiind o persoana.

Multumesc

gogoasha

E "persoana" din ziua in care s-a nascut.
Nu exista niciun text de lege referitor la acest aspect, pentru motivul de mai sus.

Dar de ce ti se pare ciudat?

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

buburuza1979
me & my monkeys

Romania, Bucuresti
1210 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  01:59:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite buburuza1979 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Bineinteles ca este persoana de cand s-a nascut.
ideea e ca el nu consuma la fel ca o persoana matura.

am intrebat pt ca am auzit "prin alte parti" ca bebelusii au fost adaugati la plata intretinerii dupa 6 luni, la unele blocuri chiar abia la varsta de 1 an.

vroiam sa stiu daca exista o lege cu privire la situatia asta... doar informativ.

gogoasha

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Mediajust
Mediajust
membru matur

Romania
1728 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  02:03:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mediajust un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Bineinteles ca este persoana de cand s-a nascut.
ideea e ca el nu consuma la fel ca o persoana matura.

am intrebat pt ca am auzit "prin alte parti" ca bebelusii au fost adaugati la plata intretinerii dupa 6 luni, la unele blocuri chiar abia la varsta de 1 an.

vroiam sa stiu daca exista o lege cu privire la situatia asta... doar informativ.

gogoasha

In mod cert nu este reglementat, si depinde de administratia blocului.

buburuza1979
me & my monkeys

Romania, Bucuresti
1210 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  02:36:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite buburuza1979 un Mesaj Privat  Reply with Quote
multumesc mult de lamuriri!

gogoasha

Eseea
am DOUA MINUNI :)

Donator Andrei
 Romania, Bucuresti
3484 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  08:43:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Eseea un Mesaj Privat  Reply with Quote
ba in unele locuri bb se trece la intretinere din prima sau a doua luna. Si el consuma ( lift, "produce" gunoi etc).

Mami de fetita si de baietel

annablue
annablue
O mamica fericita

Romania
1073 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  09:48:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite annablue un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si noi am avut aceasta discutie la noi la bloc si am reusit sa il convingem pe idiotul de presedinte ca il va trece din momentul in care IL ADUC ACASA...
Daca era dupa el, l-ar fi pus din momentul in care s-a nascut - Calin e nascut pe 27 martie si a venit acasa pe 2 aprilie...
Daca era dupa idiot l-ar fi trecut si in martie,.... ca atunci s-a nascut.
Legea nu stipuleaza nimic in acest sens, dar e clar ca orice persoana care locuieste la o adresa trebuie trecut la intretinere si in cartea de imobil la max 5 zile dupa ce si-a stabilit domiciliul la acea adresa.

Ana & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

membru veteran marius

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator proiect ursici
 Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  09:51:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Trebuie sa domicilieze minim 15 zile din cele 30 ale lunii pt a intra in calcul pentru acea luna.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video
Pagina legislativa
Mediajust
Mediajust
membru matur

Romania
1728 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  11:36:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mediajust un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui marius

Trebuie sa domicilieze minim 15 zile din cele 30 ale lunii pt a intra in calcul pentru acea luna.

Pagina legislativa

15 zile, daca locuiesti temporar acolo (de ex., vizita prelungita).
Pentru cei ce au domiciliul/resedinta, obigatiile se nasc din prima zi. (Ia gandeste-te la un apartament care se vinde dupa 10 zile - ar insemna ca nu se datoreaza intretinere pe acele zile, pentru ca primul proprietar n-a stat 15 zile, ceea ce este exclus).
Baza legala:art. 17 r) din Normele la Legea 230/2007.
Oricum, uzanta este inscrierea bebelusului in luna urmatoare nasterii.

membru veteran marius

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator proiect ursici
 Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  11:55:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
La noi daca nu domiciliezi cel putin 15 zile pt luna respectiva se inregistreaza 0 persoane. Exista o regie care se plateste indiferent de nr. de persoane (am sa intreb administratorul) dar stiu in mod sigur caavem locatari plecati in strainatate si pe baza unei cereri sunt cu zero persoane pt perioada solicitata.

Pagina legislativa
Mediajust
Mediajust
membru matur

Romania
1728 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 08/11/2009 :  12:33:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mediajust un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui marius

La noi daca nu domiciliezi cel putin 15 zile pt luna respectiva se inregistreaza 0 persoane. Exista o regie care se plateste indiferent de nr. de persoane (am sa intreb administratorul) dar stiu in mod sigur caavem locatari plecati in strainatate si pe baza unei cereri sunt cu zero persoane pt perioada solicitata.

Pagina legislativa

Da, pot fi scutiti de plata doar daca lipsesc minim 15 zile (conform aceluiasi text).
Noi, la asociatie, am hotarat 30 de zile (legea ne permite, se indica doar minimul) - ca sa evitam situatiile de scutire la plecarea in concediu. Am fost toti de acord ca ar fi prea complicat la hartoage s-o facem pe doua saptamani, mai ales ca este vorba despre cheltuieli minime (femeia de la curatenie, curentul pe scara, caldura de pe hol, plata administratorului) - deci n-ar fi mare economie, cateva zeci de mii de lei.
Daca sub 15 zile nu s-ar datora intretinere, ce s-ar intampla cu o locuinta in care ai sta, in fiecare luna, cate 10 zile doar? N-ai mai plati veci!

Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com