indemnizatie avand cm la casa de pensii?

indemnizatie avand cm la casa de pensii? | Autor: ionelaf

Link direct la acest mesaj

va rog daca puteti sa ma indrumati,,,sunt deja mamica unui baietel de 4 ani si juma, mi-am platit dintotdeauna darile vechimea la casa de pensii si cea de sanatate deci in momentul de fata nu am cartea de munac bagata la vre-o firma,,ea fiind la cas.
As dori sa va intreb daca ma declar liber independent, cu venit dupa 12 luni as putea sa beneficiez de indemnizatie 800 ron? ne bagandu-mi cartea de munca la vre-o firma...
s-au cum ma sfatutiti?
s-au daca lucrez la o firma cu party time posibil sa iau indemnizatie dupa 12 luni?
la primul copil am beneficiat de cei 800 ron fiind in 2005 luad de la casa de pensii, nefiind obligatoriu avand carte de muna la vre-o firma.

va multumesc mult



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci ori PFA ori carte full sau part time nu conteaza insa trebuie 12 luni anterior nasterii inclusiv prenatalul

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelaf spune:

eu platesc acum 180 ron oare cat o sa platesc daca ma angajez party time la o firma? daca gasesc o firma party time,,, timp de 1 an,,
pt PFA cat minimum pot sa declar profit pot pe tot cursul anului proit o?

mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelaf

eu platesc acum 180 ron oare cat o sa platesc daca ma angajez party time la o firma? daca gasesc o firma party time,,, timp de 1 an,,
pt PFA cat minimum pot sa declar profit pot pe tot cursul anului proit o?

mersi m

ionelaa


Vei plati 25-27 la suta din leafa, ca toata lumea.
La PFA nu declari profit, ci venit, in sistem real sau pe baza normelor. Iar indemnizatia CIC este functie de venit (castigi o medie de 10 lei/luna, ai 8,5 lei indemnizatie).
Sper ca stii ca pentru a functiona ca PFA trebuie sa ai o activitate/meserie pretabila acestei forme de organizare, deci nu te declari "liber independent" pur si simplu, ci chiar trebuie sa prestezi in acest sistem.

Mergi la inceput