Laringita f des

Laringita f des | Autor: RianaMaria

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Copiii vostri cat de des fac laringita?
Fetita noastra are 4 ani si jumatate si dupa ce am tratat-o o saptamana, acum, dupa o saptamana iar are laringita.
Pe mine ma innebuneste gandul si se manifesta cel mai rau noaptea.
Tuseste ff rau, febra, dar nu mare si nas infundat.
Nicoleta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

si eu sunt indfuhygfjdjsgsjshdn â
â#539;#537;#537;#537;lp#259;â#539;///////////////////////////////////////.////////////////////////////////////////////////////////////.////////./////ve/e///d// ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////.as

poze rafi hi5sipoze rafi
alina mamica lui rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

imi cer scuze de mesajul precedent dar a vrut si baietelul meu sa va scrie ceva.nu m am gandit ca o sa si il trimita.
deci...si noi trecem printr o faza asemanatoare.noua ne a revenit deja de 2 ori sub tratament cu augumentin si nu prea inteleg de ce.intr o seara dupa vreo 2 saptamani de tuse flegmatica si tratata doar cu medicamente de tuse a facut febra dar nu f mare si doctorita a zis ca are laringita si sa luam augumentin.intre timp tusa s a mai ameliorat(a fost f urata vreo 2 zile a tusit intruna si avea noaptea cate o criza de vreo ora doua cand tusea intruna) dar in a treia seara iar a facut febra.am chemat un alt medic la el care mi a spus sa continuam cu antibioticul.in a 8 a zi de antibiotic surpriza iar febra.am chemat un al 3 lea medic care mi a spus ca are laringita si mi a spus sa ii dau cedax in loc de augumentin.in rest starea lui e buna,manaca normal si nu se plange ca l ar durea ceva si nici nu e marait cum e de obicei cand e bolnavior.tuseste doar cand se oboseste dar nu stiu ce e cu febra asta ce ii tot reapare si ma dispera.l am intrebat si pe el de ce ii tot reapare dar nu am primit un raspuns care sa ma lamureasca. m a intrebat daca l am scos pe afara dar nu prea l am scos. am stat doar vreo 10 min prin curte.a zis ca organismul lui fiind acum slabit ar fi putut sa ia alt virus din aer.si l am intrebat si daca e posibil sa nu isi fi facut antibioticul efectul?si a zis ca se poate si asta.dar eu tot nu sunt prea lamurita.nu te prea ajuta raspunsul meu dar ma gandeam ca fiind un subiect asemanator putem primi raspunsuri impreuna sa nu mai deschid alt subiect.sper ca nu te deranjeaza.sanatate multa la fetita si la toti copiii bolnaviori

poze rafi hi5sipoze rafi
alina mamica lui rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

Noi am fost luna trecuta internate cu laringita acuta, a nu stiu cata oara anul asta, am fost trimise si la O.R.L unde ni s-a spus ca are polipi mariti si ca asta este cauza pentru care raceste asa de des si ca trebuiesc scosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Buna,

baietelul meu 3.5 ani a avut prima laringita la 1 an si 3 luni. De atunci face de 3-4 ori pe sezon. La noi n-a fost cazul in ultimul timp de antibiotic, medicul mi-a prescris augmentin cu mentiunea ca sa-i dam doar daca in 2-3 zile nu se observa nic o ameliorare cu siropurile Eurespal, Erdomed si cele de plante: Plantusin si sirop de brad e care i le dau eu. are polipii inflamati, mai mereu ii curge nasul in sezonul rece.
din pacate nu vrea nici aerosoli, la lringita ni se prescriau aerosoli cu adrenalina si o doaza unica de dexametazona daca era mai grav.
la noi se manifesat cu afectarea vocei, tuse uratica dar fara febra dar el este foarte smiorcait si exagereaza cu plansetele si vaicarerile.

eu am si fetita cu crize de tuse iritativa pe toata durata sezonului rece si incerc sa acord o imporatnta mai mica atata timp cat este sub control laringita.

ali, la bronsita sau traheobronsita odata instalata de obicei revine cam la orice raceala. acum cu augmentinul, si baiatul meu cand a fost racit in ianuarie mai rau nu a reactionat la augmentin, fiind nevoie de klacid si aerosoli cu flixotide . el atunci a avut si ceva raluri si secretii la plamani.

sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loogigan spune:

cat timp tine o laringita?
Eu m-am cam saturat
Din noiembrie a avut 2 grave, ultima trecandu-i cum au zis dr. acum doua saptamani , dar a ramas cu raguseala si respiratie greoaie(adica nu suiera, nu huruie dar respira greu ca si cum nu are suficeint aer si vrea sal ia tot odata0
Deci fetelor cat tine laringita asta?
sa-i dau in continuare aerosoli cu ser?
Ii mai dau si homeogene
Toate parca degeaba, precizez ca nu a avut deloc nasul infundat
Astept un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimera spune:

buna mamici, si ai mei au facut vara asta larigita(pentru prima oara), fetitei(3 ani si 2 luni, atunci) i-a trecut in 2 zile si baietelului (1 an) i-a trecut cam la sf tratamentului(cam 5 zile) totul a fost ok
precizez ca fiind vara au iesit afara toata ziua, daca ar fi fost iarna ca acum nu i-as fi scos deloc afara
voi va scoateti copii iarna afara daca sunt raciti(viroza)???
eu nu, poate sunt prea grijulie si exagerez
voi ce parere aveti?

Mamica Ondinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Fetita mea in varsta de 3 ani de cand am dus-o la gradinita face foarte des laringita, deja ma obisnuisem sa dau din una in alta! Anul asta in toamna am facut cura cu bronhovaxom, am inceput imunizarea cu septilin si am cumparat aparat salin care ii merge in camera cel putin 4-5 ore /zi, cand o ia tusea imediat ii dau Grintuss iar acum la ultima criza de laringita i-am facut si o cura de 10 zile cu isoprinosine...vad ca peste ultima laringita a trecut fara nimic altceva ( ma refer la antibiotic si alte siropuri pe care le-am tot testat). Seara inainte de culcare ii pun pe perna sau pe bluzita cateva picaturi de inhalant...acum e OK, nu stiu exact de la care din cele enumerate mai sus .
NU am crezut ca o laringita poate trece fara antibiotic, siropuri ( eurespal, sinecod, humex, ambroxol, sparaiuri cu fixotide si salbutamol etc...) caci am incercat totul pana acuma, am fost si internate in spital din cauza laringitei care s-a agravat!

Va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

eu faceam f des laringita pt ca sunt operata de amigdale din copilarie si atunci toate infectiile evolueaza in jos. In studentie dr Bogdan de la Sp Hociota (ORL) mi-a recomandat broncho-vaxom. am luat atunci 2 ani si toamna si primavara si s-a vazut. e minunat. acum de cand cu puiul meu, incepusem sa fac iar tot felul de bazaconii ingat. de data asta dr mella corina (ORL) mi-a recomandat din nou sa iau si eu broncho-vaxom.

e pacat sa le dati mereu antibiotice puilor vostri, in loc sa preveniti niste infectii!

sanatate la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Anul trecut cand a inceput gradinita al fel am patit si noi , mereu se imbolnavea, am inceput o schema de imunizare (bronhovaxom, septilin, tinctura de propolis si altele...) dar nu dadea nici un rezultat dar noi continuam ca poate poate.
Pe la sfarsitul lui ianuarie cand era din nou bolnavior si pe langa toate aceste suplimente avea antitermice si antibiotic, am stat intr-o zi cu el acasa si de dimineata pana seara n-am facut decat sa-i dau in continuu medicamente (acum medicamentele pentru copii sunt prezentate toate sub forma asta de siropuri dulci si scarboase) si normal ca saracutul nu putea sa mai inghita nimic de mancare din cauza lor.
Asa ca spre seara le-am aruncat pe toate la gunoi (mai putin antibioticul si antitermicele) si am hotarat ca o sa mai primeasca medicamente doar cand este cazul.
A mai racit cred o data prin martie -tratament normal.
Toti doctorii ne-au sfatuit sa-i scoatem polipii ca deaia raceste asa des dar noi am fost impotriva si le-a cerut sfaturi de ameliorare, unul singur ne-a zis de tratament in statiune si sa il ducem seara pe plaja.
In vara i-am facut tratament pentru caile respiratorii 10 zile intr-o statiune de la noi, l-am dus 7 zile la mare si iarna asta nu a mai racit deloc. A fost ragusit 3 zile, nu i-am dat decat tantum verde de 3 ori/zi si i-a trecut fara alte medicamente , cu toate ca medicul deja ii facuse reteta de antibiotic ca el era sigur ca ajungem la asta.
La ORL ne-au zis ca nu e cazul sa-i scoatem polipii ca sunt ok.
V-am povestit deoarece noi suntem f multumiti acum de ceea ce am realizat cu tratamentul din vara trecuta si poate pe viitor va ganditi si la solutia asta.

Mergi la inceput