FSH mare

FSH mare | Autor: lidiadiana

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt noua pe forum,dar am o problema mare,FSH-ul in 3 luni consecutiv ( ziua 2)cu aceste valori=18,15,14.Am 33 ani. A ramas cineva insarcinata prin FIV, la ce doctor, la noi in tara sau in strainatate avand aceasta problema? Eu am mers la dr. Laura Dracea. Nu stiu sincer unde sa fac FIV-ul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

si eu tot 33 de ani am ,si FSH 20
nu mai zic de gravidutza ca la fiv in urma stimularii nu am obtinut nici macar un folicul,sper sa fiu doar eu ghinionista pe aici
dar nu e o regula ,am intilnit cazuri care au raspuns la trat si cu un astfel de FSH
mult succes

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

din pacate, FSH mare in ziua a treia e de regula o indicatie de rezerva ovariana redusa, si/sau de calitate diminuata a ovocitelor. Faptul ca in alt ciclu poate fi mult mai bun acest FSH nu schimba lucrurile. Se pare ca valoarea cea mai mare de FSH indica adevarul, si acela nu e prea incurajator, cel putin in perspectiva stimularii in vederea FIV. Adica, ai sanse oarecum reduse sa raspunzi bine la stimulare si sa ai suficiente ovocite la punctia ovocitara... Te poti trezi dupa punctie cu 1-2 ovocite, poate chiar cu niciunul (mai rar). Adesea e ca si cum n-ai fi facut deloc stimulare si ti se preleva acel ovocit pe care oricum il faceai si singura, pe CM natural... intelegi tu?

uneori se intampla sa faci FSH de Z=3 si sa iasa bine, dar in realitate valoarea mare sa fie 'mascata' de estrogenul ceva mai marit. De aceea in alte parti se face testul cu clomiphene citrate, ca sa se vada daca ai FSH mic "pe bune", sau doar in mod fals bun...

De curand se uita doctorii si pe hormonul anti-mullerian (AMH), care nu fluctueaza decat putin pe perioada ciclului si de la un ciclu la altul. AMH indica de asemenea rezerva ovariana. Eu zic sa faci AMH-ul si daca iese intre 1 si 2, poti incerca FIV daca si doctorii te incurajeaza. Daca e sub 1, n-are rost...

AMH se poate face de ex. la Bios Diagnostic (str. Roma 39, Buc.), sau la Synevo (str. Dr. Grozovici nr.6, Buc.). Dureaza un pic mai mult ca alte analize hormonale deoarece le lucreaza in Italia, respectiv Germania.

Fa-ti AMH, e cel mai la indemana lucru pe care il poti face momentan.
bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadiana spune:

Dar menstruatia cum o aveti? La mine vine regulat dar tine 1 zi si cantitatea nu e mare. Se poate ajunge la menopauza sau poate fi o dereglare hormonala ce trece prin tratament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadiana spune:

Mi se pare groaznic ce mi se intampla acum. Eu am ramas insarcinata acum 10 ani si am intrerupt sarcina.Ce sanse are FIV-ul cu un FSH mare?
In clinicile din Germania sau Ungaria sunt sanse mai mari? Poate aparatura, tratamentul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadiana spune:

Tu bytzi ce o sa faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

AMH-ul se poate face in orice zi a ciclului menstrual? In ce conditii? (fara sa fi mancat, baut etc). Merci frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

lidia,eu voi incerca un fiv pe CM natural ,atunci cind voi avea folicul,ma voi monitoriza in fiecare luna si cind va fi voi merge sa-l punctionez,alta speranta nu am,daca cu stimulare nu am obtinut nimik
bafta multa iti doresc

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Buna Lidia,am vazuit mesajul tau ,dar nu stiu exact ce vrei sa stii
Am un fiv esuat la laura dracea,dar cu tot FSH meu mare(15) am obtinut 5 ovocite,dar pentru ca spermograma sotului este praf,am obtinut decat doi embrioni care nu s-au fixat din pacate
Momentan,astept sa mai treaca o vreme,si dupa sarbatori voi incerca o inseminare cu donator anonim,ceva,nu stiu inca

"In 2010 DD imi va darui si mie un bebelus!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

tabi,eu acum am observat ca tu ai intrebat
eu am citit pe la topicul FIV ca se face in orice zi de CM ,despre mincat sa nu ,nu stiu
intreaba fetele la fiv

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui lidiadiana

Mi se pare groaznic ce mi se intampla acum. Eu am ramas insarcinata acum 10 ani si am intrerupt sarcina.Ce sanse are FIV-ul cu un FSH mare?
In clinicile din Germania sau Ungaria sunt sanse mai mari? Poate aparatura, tratamentul...


Fa-ti inhibina B si mai ales AMH. In functie de valoarea AMH, s-ar putea sa te intelegi cu dr. pt. un protocol mai viguros si adecvat unui "poor responde" la stimulare... si poate obtii in cele din urma 2-3-4 embrioni. nici nu ti-ar trebui mai mult... numai buni sa fie!

In strainatate, in general sunt si mai reticenti cu FSH de 18 in ziua a 3-a. Daca totusi vrei in strainatate, macar alege Viena...
Ce ar avea in plus pe-acolo fatza de RO e diagnosticul de preimplantare (PDG), care arata daca embrionii sunt Ok dpdv cromozomial.
Eu cred ca pb. la alde noi nu e "RO sau strainatate"... la alde noi, pb. e putinatatea ovocitelor fertilizabile


PS: nu te mai framanta degeaba ca ai renuntat acu' 10 ani la o sarcina... De unde era sa stii ca mai tarziu vor aparea obstacole de care nici nu stiai ca exista (precum acest FSH ). Asta e viata, facem din ea ce si cat putem! Capul sus!

Mergi la inceput