Sarcina si bolile autoimune (3)

Sarcina si bolile autoimune (3) | Autor: iepumic

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la un capitol nou.


cap.1cap.2


Linkuri utile
1. http://reclama/imunologice_3.htm
2. http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Etiopatogenie-Patologia_imunologica_a_implantarii_oului--611.html]
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC534451/?tool=pmcentrez
4.http://www.renar.ro/listsAnnexes/ro/LM/201%20300/LM%20222%20A%20SPITAL%20SPIRIDON%20IASI%20.pdf

Recomadari:

1.(de la miki-miki): produs naturist imunomodulator-Acid Alpha Lipoic cu biotina.Uitati ce scrie in prospect :
"imunomodulator: se administreaza in boli autoimune (alergii, miastenia gravis, hepatita autoimuna, poliartrita reumatoida, diabet, lupus, tiroidita, vitiligo, sclerodermie, ciroza biliara primara) dar si in stari cu deficit de imunitate "
Cred ca e f bine sa-l luati cu cel putin 3 luni inainte de a ramane insarcinate ( asa se recomanda de ob tratam naturiste).

Listuta noastra:

Goldi - 39 ani, infertilitate inexplicabila (?) de 6 ani;
- usor imunodeficit limfocitar; dezechilibru al po****tiilor limfocitare cu crestere NK (29%)
anabel79- 30 ani, boala autoimuna Hashimoto, hipotiroidie (TSH 9 si ATPO 800. In tratament cu Euthyrox de 100mg si seleniu
iepumic - 28 ani, tiroidita autoimuna Hashimoto cu TSH 7 si ATPO 800. Tratament cu Euthyrox 50 mg si seleniu
Danny1 -34 ani, tiroidita autoimuna Hashimoto, ATPO 525.tratam cu Wobenzim.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

multumim iepumic .eu te astept,ne intalnim cand poti.uneori,desi stau aici,nici eu nu pot ca tre sa merg la neamuri,la cabana,etc.dar iti trimit pe mes nr meu de tel si vb.
aaaa,mai am ceva sa-ti spun p emes.cand poti vb,trece-te disponibila, nu busy.
adriana,multumesc.o sa vb cu gine.mi se pare logic ce zici.numa sa ma bage in seama.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

nu stiu daca v-am zis.cica hashimoto da trombi are duc la pierderea sarcinii.de aceea e bun tratamentul cu aspenter.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Jolieangely bine ai venit printre noi si sa ramai cat mai putin pe acest forum, asa mi s a urat si mie ptr ca si eu sunt incepatoare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Jolieangely bine ai venit printre noi si sa ramai cat mai putin pe acest forum, asa mi s a urat si mie ptr ca si eu sunt incepatoare....scuze am gresit forumul....

danny1 si eu am hashimoto si am citit despre aspenter ...eu am luat 1 luna 1/zi, stii ceva despre cum se administreaza.
apropo parca tu ai postat informatii legate de ATPO si activarea celulelor NK care impiedica implantarea ai facut aceasta analiza? Oare sa le fac si eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

anabel,eu celulele NK nu le-am facut.ca nu mai pot de atatea analize.
dar tu poti,daca vrei,sa le faci.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Fetelor sa vedeti ce mi se intampla. Am luat 6 sapt tratamentul descris in cap anterior si azi a trebuit sa merg din nou la control. Pentru asta am refacut TSH si ce valoare credeti ca mi-a iesit? 0.035 Deci acum sunt mult sub limita. Merg azi la doctor si ce credeti ca imi spune: sa reduc la o tableta pe zi si sa ne vedem in 6 luni . Voi nu credeti, ca si mine, ca ar trebui sa imi mai fac dozarea si peste o luna sa vad daca a revenit in limite normale? Imi vine sa turbez




MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto
1 sarcina IA si 2 naturale oprite in evolutie (5s,6s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

pai mie mi-a zis noul endo ca e bine sa fie 0 si ceva.poate al tau,lavi,e chiar prea mic,dar va creste.reaminteste-mi,te rog,tratamentul tau,ca mno,batranetile........scuze.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mie,la un TSH in jur de 2 nu mi-au 3 endocrinologi nimic,au zis ca is ok.dar parca la FIV trebuie sa fi e in jur de 0 sau 1.sau confund?ce valori aveai inainte de tratament,lavi?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Lavi,
nu numai ca ar trebui sa reduci la 1 pastila, dar ar trebui sa faci pauza complet 2 saptamani. Ceea ce ai tu acum e tireotoxicoza iatrogena, adica e cauzata de acumularea Euthyrox in organism. Ai TSH f mic, adica o hipertiroidie indusa de tratament. Nu e grav dar nu trebuie sa continui cu doza asta. Se face o pauza pt a permite organismului sa consume din surplusul de hormoni si apoi se reia tratamentul cu o doza mai mica de Euthyrox. Evident ca ar trebui sa repeti analiza peste 2-3 saptamani. 6 luni intr-un astfel de context e enorm. Mie dr. endocrinolog mi-a zis ca daca TSH e stabil, ne vedem la 3 luni. Daca sunt probleme sau daca raman insarcinata intre timp, ne vedem 1 data pe luna.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

lavinia78si eu am patit ca tine anul trecut numai ca nu stiam....aveam stari de rau ptr endocrinoloaga la carea am mers mi a dat tyrozol ptr hipertiroidie pe care l-am luat prea mult timp si am ajuns de la TSH 0,03 la 35.in acest caz ar trebui sa reduci doza la jumatate ptr 6 sapt si apoi sa refaci TSH, endocrinoloaga mea din prezent merge pe scheme de tratament crescatoare sau descrescatoare cu monitorizare la 6 sapatmani.Din cate stiu iarna TSH mai creste si nu cred ca ar fi bine ca tu sa nu iei nimic....oricum endocrinologul hotaraste.....Bafta!

Mergi la inceput