Cu ce inlocuiesc cafeaua?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Da, da da! Am uitat: apa plata, NU de la robinet!

Eu sint foarte sensibila la cofeina si daca beau ceaiul asta dupa ora 4 pm, in seara respectiva am probleme cu somnul. Deci este energizant la fel ca si cafeaua.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.


www.youtube.com/watch?v=fbwO7RAfwS4&feature=related/" target="_blank">soon, this will be me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui rose_selavie

Subscriu la ce a scris Allure anterior despre ceaiul verde. Sunt pentru ceai verde si de orice fel, dar exclus la plic!

De foarte multi ani bem si noi ceai verde pt gust, pt efecte, pt placere.

De retinut: cu cat ceaiul verde este mai calitativ, cu atat apa (eu folosesc apa plata, nu de la robinet cu clor)care a fiert trebuie sa aiba teperatura mai scazuta cand punem frunzele si se lasa maxim 2 minute apoi se scot. Daca vrei sa te tonifici lasi putin in apa, daca vrei din contra, sa te odihnesti lasi cam 4 dar nu mai mult ca devine amar.

De ex. cumpar de obiecei Japan Sencha, Japan Gyokuro ( trebuie sa ajunga la 60 C ca sa pun frunzele), China Wuyuan Jasmine si China Gunpowder.
Le bem pt ca vitalizeaza enorm, au antioxidanti, sunt gustoase (si cand se recesc).
Cand calatorim cu masina drumuri lungi niciodata nu luam cafea ci ceai verde la termos.
In rest, ceaiuri Rooibos in amestec cu diverse fructe uscate merg de minune la desert.


ca bine le-ai mai spus.
Totusi de la maestri de aici, am inteles ca prea mult ceai verde ar afecta stomacul, se pare ca afecteaza regenerarea celulara de la nivelul peretilor stomacului(sper sa nu sune non-sense), ceva de genul, cam asta am inteles eu din ce mi-au explicat ei.

Si tot de la ei stiu ca o cana cu ceai verde este echivalentul unui single esspreso.

Stiam mai multe, dar am uitat, eu de cand nu mai lucrez beau ceai verde f rar, insa cu cafeau am luat-o razna rau de tot in sarcina asta, si tot pe principiul ca imi creste tensiunea...
am un ceai verde organic f. bun si bland la gust am sa-mi mai fac si eu din cand in cand...
intr-adevar ceaiul verde de buna calitate poate ajunge aici pana la 100$ pachetelul...nu am incercat minunea asta pana acum.

rooibos tea...asta chiar ca e elixir la casa omului, langa hibiscus si rosehip mai ales...dar nu are dram de cafeina din cate stiu, deci nu e ce vrea autoarea subiectului

Legat de apa plata pe care o folositi la prepararea ceaiului:e ok sa fierbeti apa plata??
Mie de la spital mi-au spus(de cand l-am nascut pe Kevin)ca apa plata nu se fierbe, doar cea de la robinet.
Apa plata fiarta, din ce am inteles devine periculoasa deoarece creste concentartia de saruri pe care o contine, ceea ce in timp solicita rinichi si...ma rog, pare-se ca afecteaza in final.
Nu stiu daca e corecta informatia, mie moasele de la clinica mi-au spus.
Eu de ex folosesc apa plata numai ptr macerate, ptr infuzii fierbeam timp de cateva minute bune, apa de la robinet.





Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 18+cu...Albastrica
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu nu beau apa de la robinet in principiu pt ca fac infectii urinare si nu-mi place gustul (imi miroase a apa din WC); folosesc de ani de zile apa plata si sint ok.
m-am uitat pe eticheta apei mele si nu contine decit 2% Calciu anyway...

eu stiu ca ceaiul verde afecteaza regenerarea celulara in tot corpul dar in sens pozitiv, deci nu ma tem de "overdose"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.


www.youtube.com/watch?v=fbwO7RAfwS4&feature=related/" target="_blank">soon, this will be me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

sora-mea dupa o cana de cafea mai bea si una de ceai verde (cica e pt slabit)
voi fierbeti cafeaua sau puneti peste cafea apa de la dozator?
eu o fieb e mai gustoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Din ce am citit eu pe ingredientele din inka...se gaseste si sfecla de zahar prajita care am inteles ca nu e buna pentru ficat...deci, mai bine doar cea din cicoare, orz si ce mai ziceau fetele, cealalta marca.

eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mai eu stiu ca este bun ceaiul verde, insa fiind laxativ si diuretic este CONTRAINDICAT IN SARCINA!!! Sper ca tineti cont de asta cand recomandati acest ceai!

Si va trimit www.desprecopii.com/info.asp?id=1696" target="_blank">aici si www.slabsaugras.ro/SitFiles/articol.php?id=84&idsec=3" target="_blank">aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Mai eu stiu ca este bun ceaiul verde, insa fiind laxativ si diuretic este CONTRAINDICAT IN SARCINA!!! Sper ca tineti cont de asta cand recomandati acest ceai!

Si va trimit www.desprecopii.com/info.asp?id=1696" target="_blank">aici si www.slabsaugras.ro/SitFiles/articol.php?id=84&idsec=3" target="_blank">aici.


Multumesc, eu stiam ca este contraindicat in primul trimestru, si ulterior, baut sporadic nu ar ridica probleme.
E bine ca ai amintit totusi si acest aspect

Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 18+cu...Albastrica
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

scuze off topic,

care marci de ceai verde sunt bune sau cele mai bune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

ceaiul verde nu este contraindicat in sarcina.
cantitatile mari (mai mult de 5 cani pe zi) sint...dar cine bea atita ceai intr-o zi? sa fim seriosi! aici vorbm de o cana-doua,in loc de cafea.
intre cafea si ceai, ca gravida, eu as alege ceaiul fie el si verde si cu "contraindicatii"

informatii gasiti aici:
http://www.babycenter.ca/pregnancy/nutrition/foodsafety/greenteaexpert/

Loma, daca esti in Toronto, mai sus de Eglinton, pe Yonge, gasesti un magazin "David's tea" cu ceaiuri de tot felul, derivate de green tea, foarte bune dar cam scumpe. Recomand "Vanilla Oolong"...yummi as iced tea on a summer day. Are gust de cafea cu aroma de vanilie

http://www.davidstea.com/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.


www.youtube.com/watch?v=fbwO7RAfwS4&feature=related/" target="_blank">soon, this will be me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Allure, eu nu sunt nici pentru cafea in sarcina, dar nici pentru ceaiul verde/negru sau alte tipuri de ceai, indiferent de cantitate. Insa fiind vorba de un ceai concentrat si cu efecte diuretice, nu este permis in sarcina. In sarcina, din contra, ai nevoie de hidratare, de lichide multe pentru bebe, pentru circulatie, pentru lichidul amniotic. Un ceai cu efect contrar cum sa fie bun?

P.S. Prin lichide multe as intelege apa plata, insa nefiarta (de ce as fierbe-o?) si sucuri de legume/fructe.

Mergi la inceput